reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat kupi bankrutującego operatora OneWeb?

dodano: 2020-04-01 12:52 | aktualizacja: 2020-04-03 13:09
autor: Janusz Sulisz | źródło: advanced-television/Exane / BNPP

OneWeb Pod koniec marca OneWeb ogłosiła upadłość. Po złożeniu wniosku o ochronę z tytułu upadłości, zgodnie z Rozdziałem 11, celem firmy OneWeb, która miała zamiar oferować Internet z 650 satelitów rozmieszczonych na niskiej orbicie, jest kontynuacja działalności na zasadzie „debtor in possession” i poszukiwanie nabywcy aktywów, w tym 74 satelitów na orbicie. Bankowi analitycy wskazują operatora Eutelsat jako potencjalnego nabywcę OneWeb.

OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Sami Kassab, analityk rynku satelitarnego w banku inwestycyjnym Exane BNP, twierdzi, że potencjalnym nabywcą może być Eutelsat.

Kassab powiedział:

 

- Zauważmy, że Eutelsat nie ma projektu konstelacji satelitów LEO dla szerokopasmowego Internetu i uważamy, że może zainteresować się OneWeb pod kątem jego praw orbitalnych, a licencje dostępu do rynku mogą być cenne dla francuskiego operatora.

Kassab dodał, że problemy OneWeb mogą być dobrą wiadomością dla operatora satelitarnego SES, a w szczególności jego spółki zależnej mPower. mPower to nazwa nadana przez SES O3b (która przypadkowo została również założona przez Grega Wylera, który następnie założył OneWeb).

Problem OneWeb prawdopodobnie przyniesie korzyści obecnym operatorom satelitarnym, w szczególności SES. Na tym etapie SES jest jedyną firmą posiadającą na rynku infrastrukturę szerokopasmową inną niż GEO. W przyszłym roku ma uruchomić sieć drugiej generacji (mPower) i będzie mieć mniej konkurentów, ponieważ OneWeb i Leosat nie będą działać. Należy też pamiętać o satelitach Starlink firmy SpaceX, których pierwsza partia ma działać na orbicie na wysokości 550 km. W przestrzeni kosmicznej jest już 360 satelitów, więc to jest jeden z największych konkurentów firmy OneWeb.

 

- OneWeb dzięki złożeniu wniosku o ochronę z tytułu upadłości będzie w stanie utrzymać działalność i wdrożyć konstelację drugiej generacji, podobnie jak Iridium, Globalstar lub Orbcomm dwie dekady temu, lub może zostać przejęty. Może to jednak potrwać kilka lat i nadal zapewni ulgę dla SES mPower w 2021 roku - powiedział Kassab.


Źródło: advanced-television.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 PRO HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...