reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Sądecki: Schronisko PTTK na Przehybie i Radziejowa zimą

dodano: 2020-03-02 20:10 | aktualizacja: 2020-04-11 16:30
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Sądecki - wieża RTV RTON Szczawnica Przehyba W pewien słoneczny, zimowy weekend wybrałam się na wycieczkę w Beskid Sądecki. Za cel obrałam Schronisko PTTK na Przehybie oraz wieżę widokową na Radziejowej. Była to niezwykła wyprawa, która wywołała u mnie skrajne uczucia i emocje: od wielkiej euforii, kiedy pełna energii szłam przed siebie, podziwiając fantastyczne widoki, po momenty całkowitej rezygnacji, kiedy po zmroku długimi godzinami brnęłam w głębokim śniegu, nie widząc końca tej sytuacji. Teraz, w dobie pandemii, kiedy trzeba zostać w domu, tęsknię nawet za tymi chwilami słabości.

Anita K.
Beskid Sądecki - wieża na Radziejowej - widok na Gorc wieża RTV RTON Szczawnica Przehyba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Pasmo Radziejowej znajdujące się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego wyruszyłam z miejscowości Roztoka Ryterska. Okolice te są znane za sprawą ruin średniowiecznego zamku w pobliskim Rytrze oraz ośrodka rekreacyjnego i stacji narciarskiej RyterSki. Bezpłatny parking znajduje się w pobliżu gajówki Bystry Potok, w dolinie Wielkiej Roztoki - potoku wpadającego do Popradu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w dolinie Wielkiej Roztoki rozgrywa się akcja opowiadania dla dzieci „Rogaś z Doliny Roztoki” napisanego przez Marię Kownacką, wydanego w 1957 roku. Książka ukazuje dzieje sarniątka, którym zaopiekowała się gromadka dzieci z gajówki.

Fragment niebieskiego szlaku, biegnący z parkingu w Roztoce Ryterskiej pod schronisko na Przehybie, mierzy 8 km. Suma podejść na tym odcinku wynosi około 780 m, a suma zejść około 100 m. Trasa należy do przyjemnych i łatwych.
 

Warto dodać, że w czasie II wojny światowej w okolicznych lasach prowadzono działania partyzanckie, czego pamiątką jest znajdujący się przy niebieskim szlaku wyciosany w bloku piaskowca pomnik Partyzantom Ziemi Sądeckiej, odsłonięty w 1966 roku.
 
Pomnik Partyzantom Ziemi Sądeckiej
Zima w pełni
Niezapomniane widoki
Na szlaku w Beskidzie Sądeckim
Gra światła i cienia
Gruba warstwa śniegu skrzącego się w promieniach słońca
Beskid Sądecki zimą
Ławeczka w pobliżu niebieskiego szlaku i widok na północ
Niebieski szlak
Widok z niebieskiego szlaku na Mogielicę (Beskid Wyspowy)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 110A ceglasta

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...
reklama