reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Perspektywy finansowe Eutelsatu w dobie pandemii

dodano: 2020-04-10 12:14
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

Eutelsat wyniki wykres Rada dyrektorów i zarząd operatora satelitarnego Eutelsat Communications poinformowali w komunikacie, że ściśle monitorują wpływ Covid-19 na działalność i cele finansowe spółki. - W tym niepewnym okresie naszym priorytetem jest ochrona zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pracowników i szerszych społeczności, współpraca z władzami w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 oraz pełne wsparcie naszych klientów.

Eutelsat_logo_2018_satkurier_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ciągłość działania

- Posiadamy aktywną i sposobną kulturę pracy zdalnej i szybko zareagowaliśmy zwiększając infrastrukturę IT w celu wspierania zarówno naszych pracowników, jak i naszych działań. Mamy dobrze przećwiczony plan ciągłości działania dla pracowników na stanowiskach o kluczowym znaczeniu, umożliwiając naszym teleportom i centrom kontroli nominalną pracę i wspieranie naszych klientów, którzy polegają na naszych usługach - poinformował Eutelsat.


Wpływ Covid-19 na przychody

- W porównaniu z wieloma branżami nasza działalność jest wysoce odporna - posiadamy długoterminowe kontrakty, znaczny portfel zamówień (4,3 mld euro na dzień 31 grudnia 2019 roku, co stanowi 3,3 roku przychodów) oraz krytyczne znaczenie naszych usług dla klientów. Dotyczy to szczególnie naszej podstawowej działalności nadawczej, która stanowi ponad 60 proc. przychodów - czytamy w oświadczeniu.

Jak informuje Eutelsat, ogólnie wpływ na całkowite przychody w roku budżetowym 2019-20 będzie ograniczony. Niemniej jednak niektóre piony lub podpiony odczuwają skutki obecnego kryzysu, szczególnie od połowy marca. Obejmują one:
  • Okazjonalne wykorzystanie (około 1 proc. przychodów grupy, uwzględnione w pionie Professional Video), na które wpływ ma odroczenie lub odwołanie wydarzeń sportowych i innych;
  • Łączność mobilna (6 proc. przychodów), na którą wpływ ma na ruch lotniczy i morski;
  • Łączność szerokopasmowa (6 proc. przychodów), która doświadcza spowolnienia w zakresie popytu.
 

- Przychody na koniec lutego były zgodne z naszymi oczekiwaniami; skutki te będą jednak stopniowo odczuwalne w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku budżetowego (2019-20) i prawdopodobnie zostaną odzwierciedlone przynajmniej w pierwszych miesiącach roku budżetowego 2020-21, wraz z bardziej ogólnym spowolnieniem tempa nowego biznesu - informuje Eutelsat.

Jak czytamy w oświadczeniu spółki, kryzys wpływa też na działania innych graczy w łańcuchu dostaw, w szczególności na producentów satelitów, rakiet i instalatorów bram sieciowych, co ma następujące skutki:
  • Wyniesienie satelity Eutelsat Quantum, planowane na trzeci kwartał 2020 roku, może się opóźnić.
  • Wdrożenie naziemnych bram sieciowych wspierających operacje Eutelsat Konnect prawdopodobnie zostanie częściowo opóźnione.
  • W rezultacie te dwa satelity nie będą generować spodziewanych przychodów. Nie będzie to miało wpływu na przychody bieżącego roku finansowego, ale opóźnienia wpłyną na oczekiwania Eutelsatu na rok 2020-21.

Zaktualizowano perspektywy finansowe
W świetle wpływu w trzecim i czwartym kwartale Eutelsat szacuje, że ryzyko dla przychodów w roku budżetowym 2019-20 wynikające z kryzysu w związku z Covid-19 wynosi około 20 mln euro. W konsekwencji oczekuje teraz przychodów z pięciu pionów operacyjnych w wysokości około 1,25 mld euro, w porównaniu z 1,27 mld - 1,315 mld euro prognozowanymi wcześniej.

Więcej informacji dotyczących prognoz i pozycji finansowej Eutelsatu można znaleźć pod tym linkiem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

75 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...