reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nieudana misja chińskiej rakiety Long March 3B [wideo]

dodano: 2020-04-12 13:02 | aktualizacja: 2020-04-13 15:25
autor: Jan Borejko | źródło: Xinhua/NASA spaceflight/spaceflightnow

Palapa N1 satelita rakieta chińska Long March 3B 2020 360px.jpg 9 kwietnia br. chińska rakieta nośna Long March 3B uległa katastrofie podczas wynoszenia na orbitę indonezyjskiego satelity telekomunikacyjnego Palapa N1, co w postaci ognistych szczątków zaobserwowali na niebie mieszkańcy wyspy Guam. Zarówno satelity Palapa, jak i chińskie rakiety nie mają szczęścia. W marcu nie udał się start innej chińskiej rakiety Long March 7. Satelita Palapa D, którego miał na 113°E zastąpić nowy satelita Palapa N1, w 2009 r. miał problemy przy wynoszeniu tą samą rakietą Long March 3B.

Palapa N1 satelita start rakieta chiny Long March 3B 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Xinhua, chińska państwowa agencja informacyjna, potwierdziła krótkim komunikacie, że ​​misja rakiety Long March 3B nie powiodła się po udanym starcie z kosmodromu Xichang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan - start nastąpił 9.04.2020 o godz. 11:46 (GMT) - 19:46 czasu chińskiego.

Rakieta z satelitą Palapa N1, znanym również jako Nusantara Dua miała wynieść go na orbitę geostacjonarną, jednak rakieta źle funkcjonowała podczas planowanego odpalenia trzeciego stopnia Long March 3B.

Z nieznanych powodów trzeci stopień i satelita Palapa N1 ponownie weszły do ​​atmosfery, gdzie spłonęły.Mieszkańcy Guam zamieścili kilka filmików w mediach społecznościowych pokazujących ogniste szczątki poruszające się po księżycowym nocnym niebie. Władze w Guam potwierdziły tylko, że „nie było bezpośredniego zagrożenia” dla wysp.

Wczesna faza misji Long March 3B przebiegła zgodnie z planem. Poniżej wideo z samego startu z kosmodromu Xichang.


Rakieta najpierw skorzystała z czterech napędzanych hydrazyną silników, które przez około dwie minuty unoszą ładunek na wysokość, na której odpalany jest drugi stopień, aby tam dwa silniki trzeciego stopnia zasilane wodorem miały wypchnąć satelitę Palapa-N1 na wstępną orbitę postojową. Niestety rakieta nigdy nie osiągnęła zaplanowanej orbity, co sugeruje, że coś poszło nie tak przy uruchomieniu silników trzeciego stopnia Long March 3B.

Satelita Palapa N1 (Nusantara Dua) ​​o masie startowej 5550 kg był własnością Palapa Satelit Nusantara Sejahtera, spółki joint venture między Indosat Ooredoo i Pasifik Satelit Nusantara (PSN).

Satelita Palapa N1 został zbudowany przez China Academy of Space Technology na platformie satelitarnej DFH-4. Miał trafić na pozycję 113°E , by tam zastąpić satelitę Palapa D. Przypomnijmy, że satelita Palapa D został wystrzelony na orbitę nieoptymalną przez rakietę Long March 3B, co wymagało użycia własnego napędu do osiągnięcia ostatecznej orbity, by tam podjął pracę, co w końcu się udało. Manewry te skróciły żywotność satelity i teraz trzeba było go po zaledwie 11 latach zastąpić - niestety nie udało się.

Źródło: nasaspaceflight.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...