reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

3 rakiety Proton M zwrócone z Bajkonuru

dodano: 2020-04-12 13:45 | aktualizacja: 2020-04-13 15:42
autor: Jerzy Kruczek | źródło: cableman.ru

express 80 am22 proton 80E 360px.jpg Trzy rosyjskie rakiety nośne Proton M, za pomocą których planowano wystrzelić na orbitę m.in. rosyjskie satelity Express 80 i Express 103, jednak po analizach zostaną zwrócone z kosmodromu Bajkonur do ich producenta - zakładów im. Chruniczewa w celu wymiany wadliwych części. Początkowo ze względu na koszt transportu i czas próbowano naprawić je na kosmodromie, ale chyba się to nie udało.

Khrunichev
Chruniczewa-zaklady-Proton-rakieta-rosyjska-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dopiero w tym roku zidentyfikowano części rakiet Proton M o bardzo niskiej jakości - wykorzystano nowy system kontroli jakości opracowany przez Roskosmos. Co ciekawe, części te wyprodukowano już dość dawno, bo w latach 2015-2016. Nikt tego nie przyzna oficjalnie, ale mówi się o sabotażu.

Po przeanalizowaniu sytuacji rosyjscy eksperci doszli do wniosku, że wymiana tych części w trzech rakietach Proton M już znajdujących się na Bajkonurze może być dokonana tylko u producenta i dlatego rakiety muszą pociągiem wrócić do fabryki

Przypomnijmy, że data startu pierwszej z rakiet Proton M z dwoma satelitami Express 80 i Express 103, została przełożona najpierw z 30 maja na 24 maja br., a teraz na kolejny możliwy termin, czyli lipiec. Pod uwagę wzięto transport tam i powrót oraz harmonogram prac naprawczych rakiet. Do tego należy brać pod uwagę pandemię koronawirusa, która w Rosji może się rozwinąć w niekorzystny sposób. Wynika z tego, że wyniesienie będzie co najmniej w połowie lipca 2020 r. 

Satelity Express 80 i Express 103 mają zapewniać transmisję satelitarną w pasmach Ku, C i L, szybki dostęp do Internetu, a także transmisję danych w Rosji i krajach WNP. Satelity zostaną umieszczone na orbicie geostacjonarnej odpowiednio na pozycjach 80°E i 103°E. Pisaliśmy też o klątwie rosyjskiej pozycji 80°E . Widać klątwa nadal trwa!

Źródło: cableman.ru 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Nakładka dachówka z wpustem - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

115 zł Więcej...