reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Przez pandemię wzrosło piractwo w Europie

dodano: 2020-04-15 21:19 | aktualizacja: 2020-04-16 13:18
autor: HP | źródło: Torrentfreak

Polska torrent piractwo Poland 2020 360px.jpg Okazuje się, że dłuższe pozostawanie w domu przez pandemię ma bezpośredni wpływ na liczbę pobrań pirackich treści z torrentów w kilku krajach w Europie, zwłaszcza tych dotkniętych dużą liczbą zarażeń. To zjawisko odnotowano przede wszystkim we Włoszech, Hiszpanii, Francji i częściowo w USA. W Polsce aż 64% piracko ściąganych treści to filmy, a 13% to treści porno. Najczęściej ściąganymi filmami są „1917", „Jak zostałem gangsterem" i „Psy 3".

iknowwhatyoudownload
italia torrent Włochy piractwo 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ruch w sieci związany z usługami pirackimi, a zwłaszcza usługami torrent, znacznie wzrósł w wielu krajach europejskich przez kwarantannę i izolację z powodu pandemii koronawirusa, informuje portal TorrentFreak w odniesieniu do danych na stronie iknowwhatyoudownload.com, za pomocą których TorrentFreak przeanalizował liczbę adresów IP, które odwiedziły zasoby torrent, a także liczbę pobrań dokonanych w różnych krajach.

We Włoszech, gdzie już w dniu 9 marca 2020 r. tamtejsze władze wprowadziły ścisły system kwarantanny, oba wskaźniki wzrosły już tego samego dnia, osiągając maksima od początku roku, po czym nadal rosły przez kilka dni, a następnie się ustabilizowały. Tylko 8 marca zarejestrowano 592 tys. pobrań i 213 tys. adresów IP. Po tygodniu wskaźniki te miały już odpowiednio wartości 810 tys. i 304 tys.

W Hiszpanii podobny trend zaczął pojawiać się od 14 marca 2020 r., bo wtedy w tym kraju wprowadzono również system kwarantanny, w pierwszym tygodniu wartości wskaźników wzrosły o około jedną trzecią.

We Francji podobne zjawiska obserwuje się, choć w nieco mniejszym stopniu. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, choć oba te kraje są bardziej praworządne, a obywatele tych krajów ogólnie rzadziej korzystają z pirackich treści niż Włosi czy Hiszpanie.

W Holandii i Szwecji prawie wcale nie obserwuje się tego zjawiska. Być może wynika to z faktu, że w Holandii wprowadzono częściową izolację, a w Szwecji nie podjęto żadnych działań izolacyjnych.

Oprócz krajów europejskich przeanalizowano dane dla innych krajów świata.

W USA liczba pobrań tylko nieznacznie wzrosła. Argentyna ma ten sam trend co Europa, począwszy od 19 marca 2020 r., kiedy w kraju wprowadzono izolację obywateli. To samo zjawisko zaobserwowano w Afryce Południowej od 26 marca br. W Arabii Saudyjskiej obserwuje się w niektórych regionach od 9 marca.

Kraje azjatyckie nieco różnią się od ogólnego obrazu sytuacji pobrań pirackich treści, ponieważ nawet w okresie ścisłej izolacji w Chinach i Korei Południowej liczba pobrań z trackerów torrentowych nie odnotowała znaczącego wzrostu. Wynika to z tego, że tam inaczej korzysta się z telewizji, a pobieranie pirackich treści jest na porządku dziennym, bo nikt tym się nie przejmuje.

Jednak już w Singapurze, który jest niezwykle praworządny, a Internet i telewizja są ściśle kontrolowane, liczba pobrań pirackich treści wzrosła nawet przed wprowadzeniem najbardziej rygorystycznych środków.

W Polsce też ruch na torrentach wzrósł od czasu zaostrzenia izolacji, ale ciekawostką jest, jakie treści są najczęściej ściągane.
Pokazuje to grafika poniżej.

Lista najczęściej ściąganych piracko filmów w Polsce (14.04.2020):

  • 1917
  • Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa
  • Wyspa Fantazji
  • Kobieta
  • Psy 3: W imię zasad
  • Westworld
  • Zenek
Źródło: iknowwhatyoudownload.com

Źródło: torrentfreak.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna podwójna E863B - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin dwuczęściowa do masztów...

139 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X + 1TB HDD

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X UHD 4K z wbudowanym...

799 zł Więcej...
reklama