reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Konwersja dwutlenku węgla w paliwo dzięki energii słonecznej

dodano: 2020-04-16 17:12
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: Politechnika Łódzka/Topics in Catalysis

Słonce4K energia słoneczna 360px.jpg Jak wiadomo fotokatalityczna konwersja dwutlenku węgla w paliwo jest uznawana za obiecujące podejście do rozwiązywania problemów zarówno energetycznych, jak i środowiskowych. Sam proces jest podobny do naturalnej fotosyntezy. Polscy i rosyjscy naukowcy znaleźli ciekawy sposób na „oswojenie” energii słonecznej, by przy pomocy Słońca, chemii i nanotechnologii ograniczyć emisję CO2  do atmosfery.

Topics in Catalysis
Fotokatalityczna redukcja energia słoneczna 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rosyjscy naukowcy z Instytutu Zaawansowanych Materiałów i Technologii, National Research University of Electronic Technology w Moskwie oraz polscy naukowcy z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej  Politechniki Łódzkiej opracowali materiał, który pozwala ponad 20 razy zwiększyć wydajność produkcji obiecującego paliwa opartego na metanolu. Wyniki zostały opublikowane w Topics in Catalysis.

Naukowcy po badaniach stwierdzili, że konwersja dwutlenku węgla w paliwo (metanol) jest skutecznym sposobem na ograniczenie jego emisji do atmosfery. Ich zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu energii odnawialnej - konkretnie słonecznej.

Obecnie synteza metanolu z CO2 odbywa się głównie metodą fotokatalityczną, w której reakcja zachodzi dzięki energii światła. Jednak tlenek tytanu (TiO
2) stosowany jako fotokatalizator, reaguje tylko na światło ultrafioletowe (UV), które stanowi zaledwie 5% światła słonecznego.

Aby w pełni wykorzystać energię Słońca, naukowcy zmodyfikowali powierzchnię tlenku tytanu za pomocą nanocząstek metali. Okazało się, że połączenie tlenku tytanu z niektórymi metalami pozwala katalizatorowi wychwycić energię widzialnej części widma, pokrywając większość światła słonecznego.

Wykazano, że modyfikacja powierzchni TiO2 cząstkami metalu zwiększa 22-krotnie szybkość tworzenia metanolu. Najbardziej aktywnymi nanocząsteczkami były platyna i nikiel.  Wystarczy, że do produkcji zmodyfikowanego fotokatalizatora zastosuje się próżniowe odparowanie metali, a następnie ich osadzanie na tlenku tytanu. Można też wyżarzać proszek tlenku tytanu impregnowany solami metali.

Naukowcy zamierzają opracować hybrydowy system fotokatalityczny przystosowany do pracy w widmie widzialnym i zdolny do rozwiązywania problemów, takich jak synteza paliwa organicznego i oczyszczanie wody z zanieczyszczeń organicznych, a także wytwarzanie wodoru lub tlenu przez rozkład wody.

Źródło: springer.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

Kabel Corab RG6 FullCu 1m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Corab RG6...

4 zł Więcej...

Zestaw uszczelniający dach - czarny

Zestaw uszczelniający masztu z nakładką uszczelniająca poszycie dachu, nakładką uszczelniającą...

99 zł Więcej...
reklama