reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NBC sprzedało udziały w Euronews

dodano: 2020-04-21 13:44 | aktualizacja: 2020-04-21 14:35
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Financial Times/satkurier.pl

Euronews NBC News sprzedało udziały w kanale informacyjnym Euronews, torując tym samym drogę swojemu właścicielowi, firmie Comcast, do uruchomienia nowej globalnej stacji telewizyjnej NBC Sky World News, informuje „Financial Times”.

Euronews


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Amerykański nadawca posiadał 25 proc. udziałów w Euronews, które nabył trzy lata wcześniej za kwotę 30 mln dol. Sprzedał je większościowemu właścicielowi, firmie Media Globe Networks, zarządzanej przez egipskiego miliardera Naguiba Sawirisa.

W wewnętrznej notatce wysłanej 20 kwietnia br. i opublikowanej przez „Financial Times”, dyrektor wykonawczy Euronews, Michael Peters, poinformował, że NBC News sprzedało wszystkie swoje udziały (25 proc.) za nieujawnioną kwotę firmie Media Globe Networks Sawirisa, co oznacza, że ​​MGN kontroluje teraz 88 proc. Euronews. Pozostałe 12 proc. nadal będzie własnością nadawców publicznych i władz lokalnych. Euronews otrzymuje również finansowanie od Komisji Europejskiej.

Sprzedaż przez NBC udziałów w Euronews była oczekiwana po przejęciu Sky przez Comcast i ogłoszeniu, że amerykański gigant zamierza uruchomić własny kanał NBC Sky World News, który będzie miał swoje biuro w głównej siedzibie firmy w Londynie.

Peters dodał, że Euronews zmierzy się teraz z nowym przedsięwzięciem na rynku międzynarodowych kanałów informacyjnych, który określił jako „hiperkonkurencyjny”.
 

- Choć wyróżnia nas nasza silna europejska tożsamość i koncentracja, Euronews i NBC Sky World News będą bez wątpienia działać na tym samym rynku międzynarodowych kanałów informacyjnych - poinformował Michael Peters w notatce.

Peters dodał, że zakup Sawirisa był „wotum zaufania dla Euronews udzielonym przez jego obecnego większościowego akcjonariusza”. Mimo to odejście NBC będzie znaczącym ciosem dla kanału, który nie będzie już mógł oferować treści wyprodukowanych przez amerykańskiego nadawcę ani mieć dostępu do globalnej sieci korespondentów.

Warto dodać, że uruchomienie przez Comcast nowego kanału NBC Sky World News zostało opóźnione z uwagi na pandemię koronawirusa. W tym miesiącu Andy Lack, prezes NBC News, powiedział, że start NBC Sky World News został zawieszony aż do czasu zakończenia kryzysu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) to urządzenie wspierające...

299 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD Trio 4K

Nowy odbiornik marki GigaBlue - tani odbiornik 4K Combo z...

469 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 5m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5m...

55 zł Więcej...
reklama