reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

CAM CI+ 4K z ECP dla Platformy Canal+

dodano: 2020-04-21 15:16 | aktualizacja: 2020-04-24 16:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

CAM 4K CI plus ECP canal+ moduł 360px.jpg 2 marca br. w ofercie Platformy CANAL+ pojawił się nowy moduł dostępu warunkowego o nazwie „Moduł CAM CI+ ECP (SmarCAM-5.3 – CI0530-NCP01-10)”. W skrócie nazywany jest Moduł CAM 4K. Producentem tego nowego modułu CAM CI+ ECP jest firma SmarDTV Global SAS. Działa w systemie Nagra MA, a karta jest sparowana z modułem. W połowie marca Platforma CANAL+ udostępniła redakcji SAT Kuriera egzemplarz testowy CAM-u.

CAM CI+ 4K z ECP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowy moduł CAM CI+ ECP różni się od poprzedniego modułu CAM CI+ zwiększonym poziomem zabezpieczenia treści. W związku z tym na nowym module abonent będzie mógł bez problemu dekodować kanały CANAL+ 4K Ultra HD oraz Museum 4K.
 
Po lewej: starsza wersja modułu - po prawej: moduł CAM 4K z ECP


Z komunikatu dotyczącego warunków korzystania z modułu wynika, że jednorazowa opłata aktywacyjna pod abonament wynosi 99 zł, a miesięczny czynsz najmu 10 zł. W przypadku zagubienia modułu trzeba będzie zapłacić 250 zł.

Nowy moduł CANAL+ CAM CI+ 4K ECP pod koniec kwietnia br. trafił do sprzedaży na rynek prepaid w cenie 199 zł (www.hollex.pl), czyli dokładnie tyle samo, co poprzednia wersja modułu (tego z niebieską nalepką z logo nc+).
 
Moduł CAM CI+ ECP w wersji prepaid bez umowy (199 zł na hollex.pl)

Aby moduł CAM CI+ ECP działał poprawnie, telewizor lub dekoder, do którego podłączony jest moduł, powinien obsługiwać standard CI+ ECP.

Jeśli urządzenie abonenta posiada gniazdo CI+, lecz nie obsługuje standardu ECP (tzw. Enhanced Content Protection), to część kanałów lub programów (szczególnie treści 4K) może być zablokowana przez właściciela praw, a niekoniecznie nadawcę czy operatora. To oznacza w skrócie, że jeśli właściciel praw do danego filmu lub transmisji sportowej nie „zaszyje" użycia ECP to taki moduł będzie działał w slocie CI+ (bez ECP) telewizora lub odbiornika satelitarnego. 
 
Informacje o module w odbiorniku VU+

Nowy poziom zabezpieczeń CI+ ECP jest oparty na najnowszej specyfikacji DVB v1.4 i zaprojektowany tak, aby spełniał rygorystyczne wymogi ochrony treści wyrażone przez MovieLabs. Różnica między modułami CI+ ECP a CI v1.3 i CI+ v.1.4 jest taka, że jest to CAM wielostrumieniowy z algorytmem SHA-2 dla zabezpieczeń ECP w certyfikowanych urządzeniach, zwykle telewizorach z logo CI+ ECP. Wprowadza też tzw. zaufane środowisko wykonywania. Nie ma sensu tu tłumaczyć skomplikowanych technicznych zawiłości dotyczących zabezpieczeń.

Ostatnio wiele modułów CI+, szczególnie tych z dostępem do kanałów 4K, zostało wykorzystanych do nielegalnego odbioru, czyli zhakowanych w celu dostępu do kanałów premium w 4K. Niestety dotyczyło to m.in. poprzedniej wersji modułu CI+, jeszcze z logo nc+, a także modułu tivùsat, nim wypuszczono na rynek tzw. czarny CAM  (karta jest czarna!) tej włoskiej platformy, który też jest z ECP. W przypadku tzw. Black card CAM dla tivùsat wiadomo, że operator zastrzegł sobie emisję wybranych treści (programów), np. na żywo lub filmów świeżo po premierze kinowej, które nie będą dostępne w urządzeniach nieautoryzowanych przez firmę CI Plus LLP. Wstępnie wtedy zgłoszono, że m.in. kanał Rai 4K może w przyszłości wykorzystywać ECP do „zamknięcia” niektórych pozycji programowych. Na razie nikt nie słyszał, aby tak się stało. Wygląda to tak, że jest to swoiste zabezpieczenie dla amerykańskich studiów filmowych, które na siłę chcą chronić swoje treści, czyli jakby do końca mieć kontrolę nad tym co widz będzie mógł oglądać.

Testowaliśmy moduł CAM 4K przy okazji opisu nowego odbiornika TechniSat Digiplus UHD S - polecamy test tego odbiornika w SAT Kurierze 3-4/2020. Ma on autoryzowane złącze CI+ v.1.4 i choć nie ma w jego specyfikacji nic o ECP, to nowy CAM CI+ 4K ECP od CANAL+ pracował w nim bez zarzutu. Trzeba przyznać, że nowy moduł instaluje się dużo szybciej niż poprzedni model.
 
Moduł CAM 4K z ECP w slocie CI+ telewizora Samsung 4K

Testy modułu w redakcyjnych telewizorach 4K od Samsunga przebiegły też bez większych kłopotów – wystarczy umieścić CAM w slocie CI+ i wyszukać kanały platformy. Początkowa instalacja przebiegła sprawnie – dekodowanie kanałów 4K też następuje w miarę szybko.

Lista autoryzowanych telewizorów z CI+ ECP będzie się rozszerzała (CANAL+ informuje na swojej stronie m.in. o telewizorach Philipsa). Producenci telewizorów powinni być zainteresowani podaniem listy telewizorów kompatybilnych z tym modułem, bo redakcja SAT Kuriera ma ograniczone możliwości sprawdzania.
 
Informacje o module CAM 4K CI+ ECP w odbiorniku TechniSat Digiplus UHD S

Najbardziej interesowało nas, czy moduł będzie widoczny w gniazdach CI odbiorników Linux, które nie mają formalnej certyfikacji, ale jest ich na tyle dużo na rynku, że mogą stanowić o sukcesie sprzedaży tego CAM-u.
 
Moduł CAM CI+ z ECP w slocie odbiornika VU+ Uno 4K SE


Kolejnym pytaniem wielu czytelników będzie, czy można korzystać z tego modułu razem z innym CAM-em, np. Cyfrowego Polsatu czy tivùsat w odbiorniku 2x CI. Większość linuksowych odbiorników radzi sobie z dekodowaniem kanałów z nowego modułu, przy czym trzeba umieć skorzystać z odpowiednich pluginów. Należy pamiętać, że nie ma żadnej gwarancji, że ten nowy moduł ma obowiązkowo pracować w odbiorniku Linux i dekodować wszystkie kanały z oferty Platformy CANAL+. To rzutuje na fakt, że uruchomionego modułu nie można zwrócić w ciągu 14 dni od zakupu w sklepie internetowym.

W przypadku odbiorników Linux z dwoma gniazdami CI, a jest ich na rynku niewiele, sprawa jest bardziej skomplikowana. Testy odbioru tylko z tym modułem oczywiście nie wykazały większych problemów. Umieszczenie modułu Cyfrowego Polsatu CI lub CI+ oraz tego nowego CAM-u najczęściej wymaga przydzielenia tzw. zadań modułu. Oznacza to, że trzeba przydzielić uprawnienia, z którego modułu należy dekodować kanały polskich platform w kilku systemach. Jeśli użytkownik tego nie zrobi, to odbiornik nie będzie wiedział z którego systemu (platformy) ma zdekodować i wtedy może być czarny obraz lub tuner może się zawiesić.

Pod uwagę braliśmy najlepsze i najbardziej znane odbiorniki: Vu+ Ultimo 4K, Dreambox DM920 (z OpenATV), Gigablue Quad 4K, 4K BOX HD61 – wszystkie działają z dwoma polskimi CAM-ami po wpisaniu zadań modułu CI. Oczywiście w przypadku użycia modułów, z których przynajmniej jeden nie jest od polskiego dostawcy (np. nowego od CANAL+ i tivùsat), nie trzeba przydzielać zadań.

Wersja prepaid za 199 zł do kupienia tu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CANAL+


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...