reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Iran wprowadził na orbitę pierwszego wojskowego satelitę [wideo]

dodano: 2020-04-23 17:27 | aktualizacja: 2020-04-24 19:08
autor: HP | źródło: IRNA/Sepah News

Noor 1 satelita Iran  wojskowy start 360px.jpg Iran wprowadził na orbitę pierwszego wojskowego satelitę. Islamski Korpus Strażników Rewolucji (IRGC) w środę 22 kwietnia z powodzeniem wystrzelił na orbitę pierwszego satelitę wojskowego Noor 1.

IRNA
Noor 1 satelita Iran wojskowy start 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita został wystrzelony rakietą Qased z pola startowego na pustyni w środkowym Iranie. Trzystopniowa rakieta na paliwo stałe wyniosła satelitę na wysokość 425 km od powierzchni Ziemi.

Satelitę nazwano Noor, co oznacza perski po... persku. W Iranie wystrzelenie tego satelity na orbitę ocenia się jako wielkie osiągnięcie irańskiego przemysłu kosmicznego.

Iran stawia sobie bardzo ambitne zadanie wejścia do 8 największych „kosmicznych potęg" (USA, Rosja, Chiny, Indie, Japonia, Francja, Nowa Zelandia i Brazylia), które potrafią samodzielnie wynosić satelity i inne ładunki na orbitę. Jednak gospodarka Iranu ma problemy, bo podlega surowym sankcjom z powodu rozwoju programu nuklearnego w Teheranie.

Co prawda, 12 kwietnia br. Iranowi udało się zabezpieczyć aktywa o wartości 1,6 mld dol., które w ramach sankcji zostały zamrożone w bankach w Luksemburgu na wniosek Stanów Zjednoczonych. Spór w tej sprawie trwał 3 lata. Co ciekawe, 1 kwietnia amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zaproponował złagodzenie sankcji USA wobec Iranu i kilku innych państw, aby pomóc im poradzić sobie z pandemią koronawirusa. 


Źródło: irna.ir 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

479 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

299 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama