reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceShipTwo: pierwszy lot z kosmodromu America [wideo]

dodano: 2020-05-03 14:48 | aktualizacja: 2020-05-03 19:23
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Virgin Galactic

SpaceShipTwo lot Virgin Galactic VSS 360px.jpg 1 maja br. kosmiczny pojazd VSS Unity firmy Virgin Galactic wzbił się na wysokość ponad 15 km przy pomocy samolotu VSS Eve (WhiteKnightTwo). Tam wypuszczono VSS Unity, który powrócił lotem szybowcowym do kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku (USA). To przygotowanie do uruchomienia komercyjnych lotów Virgin Galactic na granicę kosmosu.

Virgin Galactic
SpaceShipTwo VSS unity lot Virgin Galactic 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Virgin Galactic Holdings, Inc. oraz The Spaceship Company ogłosiły pomyślne zakończenie pierwszego lotu próbnego SpaceShipTwo z lądowaniem w Spaceport America w Nowym Meksyku. To inauguracyjny, samodzielny lot pojazdu VSS Unity i jako taki jest ważnym kamieniem milowym prób w locie, przygotowującym się do służby komercyjnej.

Na pokładzie pojazdu SpaceShipTwo (VSS Unity) byli Dave Mackay i CJ Sturckow, którzy wraz z zespołem kontrolą naziemną wykonali niektóre z kluczowych elementów profilu lotów kosmicznych. Obejmowały one start i lądowanie oraz uwolnienie z pokładu pojazdu-matki VMS Eve, pilotowanego przez Michaela Masucciego i Kelly Latimer.

Misja wystartowała z pasa startowego Spaceport America, z VSS Unity podłączonym do samolotu transportowego VMS Eve. Pojazdy wspięły się na wysokość 50 000 stóp (15240 m) przed wypuszczeniem Unity, w którym to momencie VSS Unity po raz pierwszy przeleciał swobodnie w przestrzeni powietrznej Nowego Meksyku. Pojazd kosmiczny osiągnął prędkość lotu ślizgowego wynoszącą 0,7 Macha (857 km/h) i zaliczył wiele punktów testowych, po czym z łatwością wylądował na pasie startowym w Spaceport America.

Ten lot testowy przeprowadzono zgodnie z kompletem rygorystycznych protokołów operacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa przed Covid-19. Jego pomyślne wykonanie było możliwe dzięki wspólnemu wysiłkowi przeprojektowania wszystkich elementów operacyjnych wymaganych do bezpiecznego testu w locie przy jednoczesnym spełnieniu nowych protokołów zdrowia i odnowy biologicznej. Protokoły te obejmują zmiany w obszarach roboczych i procedurach wymuszających dystans społeczny zgodnie z zaleceniami stanowymi, a także użycie masek.

SpaceShipTwo przeniesiono w lutym br. do głównej siedziby handlowej Virgin Galactic w Nowym Meksyku. Virgin Galactic również w pełni zakończyło relokację swojego zespołu operacji kosmicznych i ich rodzin do Nowego Meksyku.

Ten lot szybowcowy był pierwszą okazją do przetestowania wszystkich komponentów wymaganych do latania samolotu transportowego i statku kosmicznego w konfiguracji szybowcowej, z nowej bazy macierzystej i nowej przestrzeni powietrznej. Dave i CJ wykonali serię manewrów z VSS Unity zaprojektowanym w celu zebrania danych o wydajności i właściwościach obsługi w celu ulepszenia naszego modelowania aerodynamicznego i weryfikacji pod kątem podobnych manewrów, które zostały wykonane wcześniej w programie lotu testowego Unity. Test w locie był także okazją dla zespołu pilotów i operacji lotów kosmicznych do dalszego zapoznania się z nową przestrzenią powietrzną wokół Gateway to Space oraz szansą na uchwycenie cennych danych podczas lotu i przeprowadzenie dalszego szkolenia pilotów.Źródło: virgingalactic.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

839 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...
reklama