reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Premiera „Halki” z Opery Nova w Bydgoszczy w TVP Kultura

dodano: 2020-05-04 15:21 | aktualizacja: 2020-05-04 15:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Halka opera tvp kultura360px.jpg W 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, TVP Kultura, Opera Nova w Bydgoszczy oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapraszają 5 maja o godz. 20:20 na premierową emisję „Halki” w reżyserii Natalii Babińskiej.

TVP Kultura
Halka opera tvp kultura 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Opera „Halka” zrealizowana w 2013 roku w reżyserii Natalii Babińskiej jest czwartą interpretacją dzieła Stanisława Moniuszki zrealizowaną przez artystów Opery Nova w Bydgoszczy. Orkiestra, chór i balet bydgoskiej opery wystąpiły pod batutą jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów - Piotra Wajraka. Główne partie wykonali: Jolanta Wagner (Halka), Tadeusz Szlenkier (Jontek), Jacek Greszta (Stolnik), Dorota Sobczak (Zofia) oraz Łukasz Goliński (Janusz). Za choreografię odpowiedzialna była Iwona Pasińska. Scenografię przygotowały Diana Marszałek i Julia Skrzynecka. Premiera spektaklu zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 roku.

„Halka” Stanisława Moniuszki z librettem Włodzimierza Wolskiego, opowiada o tragicznej miłości i jest jedną z najważniejszych polskich oper. Pierwotna wersja opery, która premierę miała w Teatrze Miejskim w Wilnie w 1854 roku, była złożona tylko z dwóch aktów. Spektakl przyjęto dość sceptycznie, ale Moniuszko wystawił operę w Warszawie 1 stycznia 1858 roku. Na scenie Teatru Wielkiego, publiczność zobaczyła nową, rozbudowaną, czteroaktową wersję „Halki”, do której kompozytor wprowadził najbardziej dziś znane arie: „Szumią jodły na gór szczycie”, „Gdyby rannym słonkiem” oraz Mazura i tańce góralskie.

„Halka” w TVP Kultura, 5 maja o godz. 20:20.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 800UHD

AB CryptoBox 800UHD - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AB...

349 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament 2021 + książka ANTENY SATELITARNE

Promocyjny pakiet: roczna prenumerata SAT Kurier 2021 + książka tematyczna ...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...
reklama