reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

AX 4K BOX HD61 - test odbiornika

dodano: 2020-05-04 15:50 | aktualizacja: 2020-05-05 15:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

AX 4K BOX HD61 Szczecińska firma AX Technology przysłała nam do testów najnowszy odbiornik satelitarny AX 4K BOX HD61. Wcześniej opublikowaliśmy na portalu satkurier.pl porównanie z tunerem AX 4K BOX HD51. Przed HD61 na rynku pojawił się odbiornik AX 4K BOX HD60, który okazał się jednak mniej popularny niż HD51.

AX 4K BOX HD61


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odbiorniki 4K od AX Technology cieszą się zainteresowaniem z jednego prostego powodu: są przygotowane nie tylko pod kątem hardware, lecz także oprogramowania. Z pozoru przeznaczone są dla mniej wymagających klientów, a ze względu na atrakcyjną cenę znajdują wielu nabywców. AX 4K BOX HD61 umożliwia odbiór satelitarnych programów SD, HD i UHD w standardach DVB-S/S2/S2X, z kompresjami MPEG-2,
MPEG-4/H.264 i HEVC/H.265. Wersja COMBO pozwala na odbiór z naziemnych nadajników DVB-T/T2 oraz z kablówki DVB-C.

Podstawowe informacje

Odbiornik 4K BOX HD61 jest najnowszym produktem firmy AX Technology z rodziny 4K bazującej na systemie operacyjnym Linux – Enigma 2 (E2) – to najistotniejsze dla potencjalnego użytkownika. Odbiornik AX HD61 jest dostępny w dwóch wersjach: odbiornik TWIN z podwójną głowicą 2x DVB-S2X lub odbiornik COMBO – DVB-S2X + DVB-C/T2.

AX BOX HD61 TWIN wyposażony w dwie głowice DVB-S2X i wbudowane sprzętowe kodeki wideo H.265/HEVC pozwala na oglądanie i nagrywanie programów telewizyjnych w UHD 4K. Dzięki kodekom H.265/HEVC wspiera najnowsze formaty wideo.

AX BOX HD61 COMBO zamiast drugiej głowicy DVB-S2X ma głowicę DVB-T2/C z przelotką, czyli zalecany jest dla tych użytkowników, którzy nie tylko chcą teraz odbierać naziemne kanały w DVB-T (lub kablowe DVB-C), ale chcą mieć odbiornik dla przyszłych emisji DVB-T2, bo nie mają takiego tunera w telewizorze. Warto więc przemyśleć zakup: która wersja jest istotniejsza teraz i w przyszłości?

4K BOX HD61 jest sterowany bardzo wydajnym procesorem ARM Cortex-V7 rev. 4, który posiada cztery 64-bitowe rdzenie taktowane 1,6 GHz, dzięki czemu jednostka jest o ponad 50% wydajniejsza, np. od swojego poprzednika ARM Cortex-A7.
 
AX 4K BOX HD61 od środka

Opcja Multiboot umożliwia wgranie 4 niezależnych dystrybucji Linuksa (testy przeprowadzono na oprogramowaniu OpenATV z lutego 2020 roku). W przyszłości planowane jest oprogramowanie oparte na systemie Android.
 
Menu serwisowe - wybór systemu

4K BOX HD61 dzięki systemowi Linux ma wręcz nieograniczone możliwości w zakresie wszelkich dostępnych funkcji poprzez instalację tzw. wtyczek (pluginów). Wbudowana pamięć pozwala również tworzyć nielimitowane listy kanałów i grup ulubionych, zaś wbudowane 2 gniazda modułu dostępu warunkowego CI oraz czytnik kart mogą być wykorzystane przy oglądaniu telewizji płatnych. Jest opcja instalacji dysku HDD o pojemności do 4 TB – zaleca się zainstalować taki dysk w kieszeni z tyłu. W komplecie zewnętrzny czujnik podczerwieni do pilota IR – na kablu.

Sercem odbiornika jest procesor Hi3798MV200 firmy HiSilicon. Pamięć odbiornika HD61 w porównaniu z HD51 podwoiła się. Pamięć RAM wynosi 2 GB, a pamięć flash 8 GB.
 
Informacje o odbiorniku

Opis odbiornika

Odbiornik HD61 jest dostarczany na rynek wyłącznie w kolorze czarnym, w tej samej obudowie niezależnie od wersji TWIN czy COMBO. Ma wymiary 270 x 62 x 190 mm (szer. x wys. x gł.). Panel przedni po załączeniu od razu budzi zachwyt. Znajduje się tam 4-cyfrowy 7-segmentowy wyświetlacz jasno świecący na biało, wskazujący czas lub numer kanału. Po lewej od niego jest przycisk włącznika, świecący na czerwono podczas stanu standby i na niebiesko, kiedy odbiornik jest włączony. Nie ma innych przycisków na panelu. Za to po prawej od numerycznego wyświetlacza jest efektowna dioda LED, świecąca (pod kątem) na niebiesko przy standby. Za uchylną pokrywą po prawej od tej niebieskiej diody znajdują się dwa gniazda CI, wbudowany uniwersalny czytnik kart, czytnik kart microSD i port USB 2.0.

Na tylnym panelu znajduje się wejście LNB tunera satelitarnego i do wyboru: albo druga głowica DVB-S2X dla wersji TWIN, albo głowica DVB-T2/C z przelotką. Dalej rozmieszczono: optyczne złącze audio S/PDIF, wyjście HDMI 2.0a, złącze USB 2.0, złącze Ethernet 10/100 Mb/s, gniazdo EX IR dla zewnętrznego czujnika podczerwieni do pilota IR na kablu, który jest w zestawie. Dalej jest gniazdo zasilacza 12 V/3 A, a nad nim wyłącznik sieciowy. W zestawie znajdują się instrukcje obsługi w języku angielskim, niemieckim i polskim. W komplecie jest kabel HDMI.
Pilot jest bardzo ładny, z logo AX u dołu. Kierunkowość pilota jest wystarczająco szeroka. Przyciski są dobrze opisane.
 
Panel tylny odbiornika AX 4K BOX HD61 - wersja COMBO
Panel tylny odbiornika AX 4K BOX HD61 - wersja TWIN

Odbiór kanałów

Odbiornik jest nowością na rynku i budzi od razu zainteresowanie, ponieważ ma 2 gniazda CI i czytnik kart, więc jest w miarę rozbudowany dla tych użytkowników, którzy mają ochotę posiadać nieco więcej kart i CAM-ów. Menu jest dostępne w wielu językach, w tym polskim. Można zaktualizować oprogramowanie odbiornika tak, jak to zwykle robi się w przypadku linuksowych tunerów – o tym nawet nie ma co wspominać.
Oczywiście jest obsługa DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, 1.3 (USALS) oraz Unicable 1 i 2.
 
Lista kanałów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...