reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Neosat - nowa bułgarska platforma z BulgariaSat 1 [wideo]

dodano: 2020-05-06 13:12 | aktualizacja: 2020-05-06 17:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: mobilebulgaria/broadbandtvnews/neosat.com/

Neosat platforma Bulgaria Sat logo360px.jpg 1 czerwca br. w Bułgarii zostanie uruchomiona nowa platforma płatnej telewizji satelitarnej o nazwie Neosat. Bułgarskie media informują, że za nią stoi Maxim Zayakov, jeden z dwóch założycieli platformy Bulsatcom, który opuścił tę ostatnią firmę 2 lata temu. Kanały platformy Neosat mają być nadawane z satelity BulgariaSat 1 z pozycji 1,9°E. Na razie na tej pozycji pojawiły się testowe sygnały z 6 transponderów.

Neosat
Neosat Bulgaria sat platforma bulgarska 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Platforma Neosat będzie miała w ofercie 210 kanałów, z czego 120 kanałów w rozdzielczości HD w 4 pakietach. Oferta będzie nadawana za pośrednictwem pierwszego, bułgarskiego satelity BulgariaSat 1, który został wyniesiony w 2017 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 dostarczonej przez amerykańską firmę SpaceX

Satelita jest własnością operatora satelitarnego BulgariaSat, innej firmy kierowanej przez Maxima Zayakova. W lutym Zayakov twierdził, że BulgariaSat planuje mieć do 65% pojemności satelity w wysokości 235 mln dol. w ciągu najbliższych 2 lat i do 85% w ciągu najbliższych 5 lat.

Neosat jest własnością Maxima Zayakova i George'a Skikosa, byłego dyrektora technicznego Hellas Sat, a teraz także udziałowca w BulgariaSat. Operator platformy Neosat nie jest bezpośrednio finansowo powiązany z BulgariaSat. Część finansowania pochodzi od firmy Deltacom Electronics, producenta elektroniki, w którym Zayakov też posiada większość udziałów. Firma ta będzie produkować i dostarczać sprzęt do odbioru platformy Neosat.

Według Zayakova, Neosat postrzega rynek regionalny jako akcelerator dalszego rozwoju w perspektywie średniookresowej. Co ciekawe, Neosat bada rynki w krajach sąsiednich (Serbia) i już planuje zaoferować tam swoje usługi pay-tv. 

Do czasu komercyjnego uruchomienia usługi potencjalni klienci mogą bezpłatnie poprosić o przetestowanie usługi Neosat przez 60 dni. Neosat zapewni bezpłatny dostęp do pierwszych 2020 wnioskodawców. 

Neosat rozważa oferowanie w przyszłości usług interaktywnych i VOD. Wiadomo też, że Neosat pracuje nad ofertą kanałów Ultra HD (4K), które mają zostać uruchomione za rok. Z uruchomionego teasera wynika, że dekodery będą obsługiwać 4K. Planowana jest sprzedaż modułów dostępu warunkowego CAM.

Neosat zamierza unikać powielania kanałów w innej rozdzielczości i że jeśli kanał jest dostępny w SD i HD, dostępna będzie tylko druga opcja. Jeden kanał będzie oferowany w obu rozdzielczościach tylko wtedy, gdy treść oferowana w dwóch jest inna - zdarzają się takie przypadki.

Jedna umowa będzie dostępna dla łącznie 4 urządzeń, ale cena abonamentu pozostanie niezmieniona, co jest dobrą wiadomością dla osób, które jej potrzebują. 

Premiera komercyjna Neosat planowana jest na 1 czerwca br., kiedy dowiemy się, jakie są dokładne parametry, ceny subskrypcji oraz poznamy pełną listę dostępnych kanałów.

W odniesieniu do oferty 210 kanałów, niektóre z nich będą korzystać z kompresji MPEG-4, a inne HEVC.

Neosat rozpocznie otwieranie punktów sprzedaży w całym kraju, w zależności od rozwoju pandemii koronawirusa w Bułgarii. 

Platforma Neosat w Bułgarii będzie musiała konkurować z 3 innymi operatorami bułgarskich platform DTH:  A1 Bulgaria (Hellas Sat 3 - 39°E), Bulsatcom (Hellas Sat 3 - 39°E) i Vivacom (Azerspace 2 - 45°E).

Na satelicie BulgariaSat 1 (1,9°E) od 6 kwietnia br. testowo nadawane są sygnały na częstotliwościach (wszystkie DVB-S/QPSK, SR: 28000, FEC: 7/8): 
12,188 GHz, pol. H; 12,207 GHz, pol. V; 12,340 GHz, pol. H; 12,360 GHz, pol. V; 12,418 GHz, pol. H; 12,437 GHz, pol. V.Źródło: mobilebulgaria.com  mobilebulgaria.com  neosat.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

839 zł Więcej...
reklama