reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

History rusza z projektem „Lekcje historii”

dodano: 2020-05-07 23:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History „Lekcje historii” Telewizja History zaprosiła historyka i dziennikarza Michała Wójcika („Brać czy nie brać” w History) do poprowadzenia serii lekcji historii online, które zaplanowane są jako „atrakcyjna pomoc naukowa dla młodzieży w wieku licealnym oraz ich nauczycieli i rodziców, którzy szukają wsparcia w nauczaniu domowym”. Lekcje historii obejmować będą - jak zapowiada nadawca, ciekawostki historyczne oraz intrygujące tematy, które stanowią uzupełnienie podstawy programowej z zakresu historii Polski. Lekcje dostępne są na kanale YouTube History Polska.

History „Lekcje historii”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekt „Lekcje historii” wystartował w środę, 6 maja 2020 roku, aby upamiętnić zbliżającą się rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej (więcej tutaj). Dobierając tematy do materiałów historyk Michał Wójcik („Brać czy nie brać” w History - więcej tutaj) kierował się chęcią uzupełnienia podstawy programowej - o zagadnienia i pytania nieoczywiste, ukazujące że historia ma wiele wymiarów. Lekcje dostępne na kanale YouTube History Polska będą dystrybuowane bezpośrednio do nauczycieli i rodziców. Nowe lekcje będą pojawiały się na kanale YouTube History Polska co środę przez cały maj br. (zobacz wideo)

- Nie da się zrozumieć wagi wielkich procesów historycznych, tego ciągu przyczynowo skutkowego dziejów, bez poznania różnego rodzaju poboczności. Bo obok historii ważne i oficjalnej, tuż obok toczy się ta pomijana w podręcznikach, często zapomniana czy wygumkowana - historia zwana niesłusznie „historyjką”. Tymczasem właśnie historia przez małe „h” bywa najciekawsza. „Kolor i smak” przeszłości mówią niekiedy więcej niż oficjalne i odarte z emocji daty i procesy - komentuje Michał Wójcik. - Dlatego w lekcjach historii telewizji History naszych bohaterów poznamy nie w wersji pomnikowej, ale tak, jakby stali obok. Zajrzymy im w oczy, wręcz dotkniemy ręką. Taka historia nie tylko bawi czy smuci i uczy, ale przede wszystkim nie pozwala przejść obok bez chwili refleksji - dodaje.


Pierwsze lekcje z serii poświęcone będą zamachowi na Adolfa Hitlera oraz hipotezom na temat tego, jak potoczyłaby się historia, gdyby się powiódł, oraz niezwykłym relacjom więźniarek Auschwitz, które po ucieczce z obozu pomagały SS-mankom uniknąć kary śmierci - jak w słynnej historii Zofii Posmysz opisanej w powieści „Pasażerka”.

Jak zapewnia nadawca, oglądając „Lekcje historii” online uczniowie poznają ciekawe i nieoczywiste zagadnienia z innych okresów dziejów Polski, w tym tajemnicę obrazów „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd Pruski” autorstwa Jana Matejki, odkryć dokąd prowadziły Drzwi Gnieźnieńskie i przekonać się, dlaczego dla korony Henryk Pobożny dosłownie stracił głowę.

- Historia to nie tylko dzieje polityczne, to przede wszystkim emocje i uczucia. Tym kierowaliśmy się przy wyborze naszych tematów. Poznajcie kulisy wielkiej historii, drobne szczegóły, które wpłynęły na ważne wydarzenia, zmieniając ich bieg bądź wpływając na przebieg

- komentuje Michał Wójcik.

 
History rusza z projektem „Lekcje historii”, foto: A+E Networks
History rusza z projektem „Lekcje historii”, foto: A+E Networks
v


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 290 zł Więcej...
reklama