reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

History rusza z projektem „Lekcje historii”

dodano: 2020-05-07 23:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History „Lekcje historii” Telewizja History zaprosiła historyka i dziennikarza Michała Wójcika („Brać czy nie brać” w History) do poprowadzenia serii lekcji historii online, które zaplanowane są jako „atrakcyjna pomoc naukowa dla młodzieży w wieku licealnym oraz ich nauczycieli i rodziców, którzy szukają wsparcia w nauczaniu domowym”. Lekcje historii obejmować będą - jak zapowiada nadawca, ciekawostki historyczne oraz intrygujące tematy, które stanowią uzupełnienie podstawy programowej z zakresu historii Polski. Lekcje dostępne są na kanale YouTube History Polska.

History „Lekcje historii”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekt „Lekcje historii” wystartował w środę, 6 maja 2020 roku, aby upamiętnić zbliżającą się rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej (więcej tutaj). Dobierając tematy do materiałów historyk Michał Wójcik („Brać czy nie brać” w History - więcej tutaj) kierował się chęcią uzupełnienia podstawy programowej - o zagadnienia i pytania nieoczywiste, ukazujące że historia ma wiele wymiarów. Lekcje dostępne na kanale YouTube History Polska będą dystrybuowane bezpośrednio do nauczycieli i rodziców. Nowe lekcje będą pojawiały się na kanale YouTube History Polska co środę przez cały maj br. (zobacz wideo)

- Nie da się zrozumieć wagi wielkich procesów historycznych, tego ciągu przyczynowo skutkowego dziejów, bez poznania różnego rodzaju poboczności. Bo obok historii ważne i oficjalnej, tuż obok toczy się ta pomijana w podręcznikach, często zapomniana czy wygumkowana - historia zwana niesłusznie „historyjką”. Tymczasem właśnie historia przez małe „h” bywa najciekawsza. „Kolor i smak” przeszłości mówią niekiedy więcej niż oficjalne i odarte z emocji daty i procesy - komentuje Michał Wójcik. - Dlatego w lekcjach historii telewizji History naszych bohaterów poznamy nie w wersji pomnikowej, ale tak, jakby stali obok. Zajrzymy im w oczy, wręcz dotkniemy ręką. Taka historia nie tylko bawi czy smuci i uczy, ale przede wszystkim nie pozwala przejść obok bez chwili refleksji - dodaje.


Pierwsze lekcje z serii poświęcone będą zamachowi na Adolfa Hitlera oraz hipotezom na temat tego, jak potoczyłaby się historia, gdyby się powiódł, oraz niezwykłym relacjom więźniarek Auschwitz, które po ucieczce z obozu pomagały SS-mankom uniknąć kary śmierci - jak w słynnej historii Zofii Posmysz opisanej w powieści „Pasażerka”.

Jak zapewnia nadawca, oglądając „Lekcje historii” online uczniowie poznają ciekawe i nieoczywiste zagadnienia z innych okresów dziejów Polski, w tym tajemnicę obrazów „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd Pruski” autorstwa Jana Matejki, odkryć dokąd prowadziły Drzwi Gnieźnieńskie i przekonać się, dlaczego dla korony Henryk Pobożny dosłownie stracił głowę.

- Historia to nie tylko dzieje polityczne, to przede wszystkim emocje i uczucia. Tym kierowaliśmy się przy wyborze naszych tematów. Poznajcie kulisy wielkiej historii, drobne szczegóły, które wpłynęły na ważne wydarzenia, zmieniając ich bieg bądź wpływając na przebieg

- komentuje Michał Wójcik.

 
History rusza z projektem „Lekcje historii”, foto: A+E Networks
History rusza z projektem „Lekcje historii”, foto: A+E Networks
v


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...