MethaneSAT to nowy satelita opracowany przez spółkę zależną włoskiego Funduszu Ochrony Środowiska (EDF). Ma trafić na orbitę pod koniec 2022 r. w celu identyfikacji i ilościowej oceny emisji metanu na całym świecie.
MethaneSAT
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do czasu osiągnięcia neutralności klimatycznej zaplanowanej na rok 2050, emisja metanu powinna być dobrze rozpoznana, by doprowadzić do zmniejszenia całego łańcucha uwalniania gazów do atmosfery.
W kwestii emisji metanu we Włoszech Amici della Terra (Przyjaciele Ziemi) przeprowadzają badanie w imieniu EDF na temat danych ilościowych i jakościowych łańcucha dostaw oraz roli metanu w europejskiej Zielonej Umowie, która zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2020 r. .
6 maja podczas internetowego seminarium zaprezentowano nowego satelitę MethaneSAT , który zostanie uruchomiony za 2 lata przez spółkę zależną EDF.
Satelita MethaneSAT został specjalnie zaprojektowany do identyfikowania obszarów i zasięgu emisji metanu na całym świecie, dając tym samym przedsiębiorstwom i rządom możliwość śledzenia, oceny ilościowej i interwencji w celu ograniczenia tych emisji, dzięki czemu gromadzone dane będą publicznie dostępne.
MethaneSAT wykorzystuje najnowsze naukowe i technologiczne innowacje w projektowaniu czujników, spektroskopii, algorytmach wyszukiwania danych i odwracaniu strumienia - najnowocześniejsza technika modelowania stosowana do rozróżniania wytwarzanych przez człowieka emisji ze źródeł zewnętrznych i śledzenia ich pochodzenia.
MethaneSAT wykorzysta bardzo czuły spektrometr do oddzielenia wąskiego pasma w widmie w podczerwieni krótkofalowej, w którym metan pochłania światło, umożliwiając mu wykrycie stężeń metanu tak niskich jak dwie części na miliard. Wysoka rozdzielczość satelity w połączeniu z 200-kilometrową ścieżką pokrycia terenu ziemi umożliwi satelicie MethaneSAT wykrycie nawet małych źródeł emisji na dużych obszarach.