reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Elektrody z butelek PET przy pomocy kuchenki mikrofalowej?

dodano: 2020-04-22 16:25
autor: Dr. Solarek | źródło: Purdue University

butelka PET plastik 360px.jpg Naukowcy z Purdue University w amerykańskim stanie Indiana opracowali proces przekształcania zużytego plastiku np. butelek PET w elementy baterii. I to wszystko jest możliwe dzięki mikrofalom, np. w zwykłej kuchence mikrofalowej. Jakie to proste - nieprawdaż?

PET
butelka PET plastik 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naukowcy w USA wykorzystali mikrofale do przekształcenia wszechobecnego plastikowego materiału z butelek PET, czyli politereftalanu etylenu w element elektrody akumulatora. Naukowcy twierdzą, że anody oparte na materiale (PET) mogą być odpowiednie zarówno dla urządzeń litowo-jonowych, jak i sodowo-jonowych.

Politereftalan etylenu (PET) jest jednym z najczęściej używanych materiałów na świecie i znajduje się w opakowaniach do żywności i napojów, odzieży poliestrowej oraz w szerokiej gamie innych materiałów konsumenckich i przemysłowych. Pozornie tylko część PET jest  przetwarzane, ale ogólnie przyczynia się w znacznym stopniu do zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, w tym szczególnie oceanów.

Stowarzyszenie PETRA z północnoamerykańskiego przemysłu tworzyw sztucznych szacuje, że tylko 31% materiału w USA jest poddawane recyklingowi, a w Europie tylko 52%.

Naukowcy zastosowali ultraszybkie promieniowanie mikrofalowe, aby przekształcić płatki PET w tereftalan disodowy (DST) w procesie, który według uniwersytetu trwał około 2 minut. Naukowcy potwierdzili czystość swojego DST za pomocą technik mikroskopowych.

Obliczenia wykazały, że anoda kompozytowa DST/sadza może zapewnić wydajność rozładowania wynoszącą 182 miliamperogodzin na gram (mAh / g -1 ) w ogniwie litowo-jonowym i 224 mAh / g -1 w ogniwie jonowo-sodowym. 

Co więcej, zsyntetyzowany DST uznano jako „tani i przyjazny dla środowiska, organiczny związek molekularny”, a to oznacza, że materiał nadaje się do recyklingu.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...