reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwszy start rakiety Ariane 6 dopiero w 2021

dodano: 2020-05-17 00:11 | aktualizacja: 2020-05-18 12:25
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Le Figaro/ESA

Ariane 6 Sytuacja wynikająca z pandemii koronawirusa może doprowadzić do przełożenia pierwszego startu nowej, europejskiej rakiety Ariane 6 z drugiej połowy tego roku na 2021 r. Taką informację podał francuski dziennik Le Figaro w wywiadzie z Andre-Hubert Rousselem, prezesem ArianeGroup. 

Ariane 6


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Nie zaobserwowaliśmy opóźnień w dotrzymywaniu terminów do momentu wystąpienia pandemii Covid-19. Teraz jednak znacznie zmniejszyliśmy dodatkowy margines czasowy. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że pierwsze uruchomienie rakiety Ariane 6 zostanie przełożone na 2021 r. - powiedział szef ArianeGroup.


Okazuje się, że formalna decyzja co do terminu startu zostanie podjęta przez Radę Ministrów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na posiedzeniu w dniach 23 - 24 czerwca br.

Według Le Figaro konieczne będzie zwiększenie budżetu programu, aby kontynuować nowe projekty, choćby takie jak Ariane 6. Zazwyczaj ESA przewiduje taką możliwość dla swoich dużych projektów w wysokości dodatkowych 20% początkowego finansowania. 

Przypomnijmy, że podczas pierwszego startu Ariane 6 miała wynieść na orbitę grupę satelitów OneWeb. Firma ta złożyła jednak wniosek o ogłoszenie upadłości i nie wiadomo kto może ją przejąć. Podobno ​​brak satelitów nie utrudni startu, ale już szuka się zamiennego ładunku dla testowego lotu Ariane 6.

Grupa Ariane jest jednak zaniepokojona możliwym spadkiem finansowania przestrzeni kosmicznej Unii Europejskiej po pandemii. Budżet na lata 2021-2027 wynosi 16 mld euro. Mówi się wprost o konieczności opracowania planu ożywienia europejskiej gospodarki obejmował teraz środki dla przemysłu kosmicznego w celu utrzymania europejskich kompetencji w tej dziedzinie, a także ochrony dostawców Grupy Ariane.

Roussel zwrócił także uwagę na znaczenie konsolidacji przemysłu kosmicznego w Europie w celu ochrony go przed globalną konkurencją. 

Koszt projektu rakietowego Ariane 6 został zatwierdzony przez ESA w wysokości 4 mld euro, z czego 600 mln euro zostanie wydane na kompleks startowy, którego budowa obecnie jest kończona na kosmodromie Kourou (Gujana Francuska). Rakieta nośna Ariane 6 została skonstruowana w dwóch wersjach, zaprojektowanych do transportu ładunków o różnej masie startowej. W tym celu jedna wersja rakiety będzie wyposażona w dwa, a drugi w cztery dopalacze paliwa stałego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 950 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

589 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama