reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Noc z Drakulą” w AMC

dodano: 2020-05-19 23:52 | aktualizacja: 2020-05-20 09:04
autor: Łukasz Knapik | źródło: AMC Networks International/satkurier.pl

AMC „Noc z Drakulą” W czwartek, 28 maja br. o godz, 22:00 w ramach pasma „Noc z Drakulą” kanał AMC poleca swoim widzom takie filmy jak „Dracula 2000”, „Dracula II: Odrodzenie” i „Dracula III: Dziedzictwo”. Czy wiesz, że... Przeczytaj, zanim spędzisz „Noc z Drakulą”. - Wolisz inne, mniej krwawe, ale mimo tego trzymające w napięciu historie o wampirach? Charlie Manx powraca na antenę AMC w drugim sezonie serialu „NOS4A2” w czwartek, 2 lipca br. o godz. 22:00 - uważaj na swoją duszę! - zapowiada nadawca.

AMC „Noc z Drakulą”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Drakula istniał naprawdę

Pierwowzorem postaci Drakuli był wołoski hospodar Wład III Palownik. Ten przydomek wziął się stąd, że jego ojciec - Wład II (nazywany Władem Diabłem) - należał do Zakonu Smoka, tajnego stowarzyszenia, którego celem była obrona Europy przed innowiercami, głównie Turkami. Członkostwo w Zakonie sprawiło, że Wład ojciec zyskał przydomek „draco”, czyli „smok”, który później został przekształcony na „dracul”, słowo oznaczające diabła. Drakula oznaczał więc „syna smoka” lub „syna diabła”. 

Uwielbiał krwawe biesiady

„Palownikiem” nazwano Włada III dlatego, że słynął ze swojego okrucieństwa, którego przejawem było przede wszystkim nabijanie swoich ofiar na pal. Władca organizował nawet kolacje, na które zapraszał kilkaset osób. Na początku jedzono wspólnie posiłek, a po pewnym czasie do pomieszczenia wchodzili żołnierze Włada. Nabijali oni gości na pal, podczas gdy Drakula w spokoju kontynuował jedzenie. Pomścił w ten sposób oprawców swojego ojca, ale nie tylko. Z czasem takie „imprezy” odbywały się regularnie. Nabiciem na pal karano za wszystkie przewinienia. Niezależnie od tego, czy chodziło o popełnienie okrutnej zbrodni, czy jakiś występek, np. kradzież. Pod rządami Włada każdy przestępca kończył tak samo.

Eliminował biednych i chorych

Drakula nie tolerował biednych i chorych. Żeby się ich pozbyć, zaprosił ich wszystkich do jednego ze swych domów, mówiąc, że chce ich nakarmić i im pomóc. Pod koniec uczty przeprosił gości i wyszedł, a następnie kazał zabić deskami okna i drzwi, po czym podpalił budynek. Nikt nie przeżył. Władca kilkukrotnie używał tego sposobu, by pozbyć się niechcianych obywateli.

Po trupach do celu

Turcy przez wiele lat najeżdżali tereny Wołoszczyzny i często okazywali się silniejsi od armii Włada. W momencie, gdy ten musiał się wycofać, podpalał wioski do niego należące, by żołnierze tureccy nie mieli gdzie odpocząć. Jednocześnie zatruwał wodę w studniach, co miało być sposobem na wykończenie wrogich wojsk. Gdy armia turecka, z którą Drakula toczył walkę o władzę nad Târgoviște - stolicą Wołoszczyzny - zbliżała się do miasta, żołnierze ujrzeli las pali, na które nabito blisko 20 tysięcy osób w różnym wieku. Szacuje się, że podczas kilkuletniego sprawowania władzy, Wład pozbawił życia od 40 do 100 tysięcy ludzi.

Ciało Drakuli zniknęło
    
Drakula zginął na polu bitwy, odpierając ataki Turków. Istnieją różne spekulacje dotyczące tego, kto zabił Włada - czy został zraniony przypadkowo przez jednego ze swoich żołnierzy, czy było to skrytobójstwo. Głowę Palownika przetransportowano do Konstantynopola i umieszczono na słupie górującym nad miastem. Ciało zostało pochowane na wyspie Snagow, jednak podczas przeprowadzonej w latach 30. XX wieku ekshumacji nie odnaleziono zwłok.

Drakula naprawdę pił krew swych ofiar

Wład Palownik nie tylko słynął z palowania, ale także zamiłowania do krwi dziewic. Gdy chłopi lub kupcy skazani zostali na palowanie za to, że płacili za mało podatków, Drakula rozkazywał, by przyprowadzili do niego młodą córkę z tej rodziny. Potem torturował ją, aż w końcu kazał na swoich oczach zasztyletować. Następnie napełniał sobie puchar jej krwią i wznosił toast.

Drakula w popkulturze

Pierwszy motyw Drakuli w kulturze popularnej pojawił się w latach 90. XIX wieku. Wówczas irlandzki pisarz, Bram Stoker, napisał swoją najsłynniejszą powieść grozy, której bohaterem była postać inspirowana historycznym władcą. Dzieło przyniosło sławę nie tylko Stokerowi, ale także Rumunii, skąd pochodził Drakula. Pomimo wielu rozbieżności między pierwowzorem a wizją Brama Stokera, stworzony przez niego wizerunek wampira na stałe utrwalił się w popkulturze i został wielokrotnie wykorzystany w filmach, książkach, grach i animacjach. Szacuje się, że dotychczas powstało kilkaset dzieł, w których pojawia się Drakula (dane za AMC Networks International) (więcej tutaj).

Oferta kanału telewizyjnego AMC

W czwartek, 28 maja br. o godzinie 22:00 w ramach pasma „Noc z Drakulą” kanał AMC pokaże takie filmy jak „Dracula 2000” (emisja w czwartek, 28 maja br. o godzinie 22:00), „Dracula II: Odrodzenie” (emisja w czwartek, 28 maja br. o godzinie 23:55) i „Dracula III: Dziedzictwo” (emisja w nocy z czwartku na piątek, z 28 na 29 maja br. o godzinie 1:40) (więcej tutaj). W czwartek, 2 lipca br. o godzinie 22:00 w AMC odbędzie się natomiast polska premiera drugiego sezonu serialu „NOS4A2” (więcej tutaj).
 
Jennifer Esposito i Colleen Ann Fitzpatrick „Vitamin C” w filmie „Dracula 2000”, foto: AMC Networks International
Jennifer Esposito i Colleen Ann Fitzpatrick „Vitamin C” w filmie „Dracula 2000”, foto: AMC Networks International


„Noc z Drakulą” - emisja w czwartek, 28 maja 2020 roku o godz. 22:00 w AMC.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 239 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama