reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Czupel, Magurka Wilkowicka i Leskowiec

dodano: 2020-04-14 19:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - tablica Beskid Mały to najdalej wysunięte na północ pasmo górskie Beskidów Zachodnich. Od wschodu sąsiaduje z Beskidem Makowskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, a od strony południowej z Kotliną Żywiecką, za którą znajduje się Beskid Żywiecki. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.). Choć Beskid Mały nie odznacza się najwyższymi walorami widokowymi, to można tam odnaleźć błogi spokój, gdyż szlaki tego pasma górskiego nie należą do bardzo uczęszczanych.

Anita K.
Beskid Mały - Magurka Wilkowicka schronisko PTTK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Osoby, które spodziewają się, że najwyższy szczyt Beskidu Małego będzie w jakiś sposób wyjątkowy, mogą doznać rozczarowania. Czupel (933 m n.p.m.; niektóre źródła podają wysokość 930 m) jest płaski i zalesiony, a gdyby nie przybita do drzewa tabliczka z oznaczeniem szczytu, można by przejść tamtędy bez świadomości, że jest to właśnie wierzchołek góry.

Ciekawostką są znajdujące się wzdłuż szlaku wały kamieni zbieranych z dawnych hal, nazywane przez miejscową ludność kródami. Są tu też pozostałości okopów z czasów II wojny światowej. Z pobliskich polan poniżej szczytu można obserwować Babią Górę, Tatry, Pilsko, a nawet słowacką Małą Fatrę.
 
Szczyt Czupla
Ławeczki i tzw. kródy w pobliżu szczytu Czupla

Kolejny etap wędrówki to spacer niebieskim szlakiem, na odcinku 2,7 km, pod schronisko PTTK na szczycie Magurki Wilkowickiej.
 
Niebieski szlak między Czuplem a Magurką Wilkowicką
Huba

Mało kto wie, że w odległości około 1,2 km za szczytem Czupla, tuż przy niebieskim szlaku turystycznym, w połowie drogi do schroniska na Magurce, stało kiedyś schronisko turystyczne „Widok na Tatry”. Dziś prostokątna działka, na której znajdują się pozostałości fundamentów, jest ogrodzona (od jesieni 2012 roku) i w dużej mierze zarośnięta.
 
Schronisko „Widok na Tatry”, fotografia wykonana prawdopodobnie przed 1910 rokiem, źródło: fotopolska.eu

Schronisko „Widok na Tatry” zostało zbudowane przed I wojną światową z inicjatywy Karola Sikory z pobliskich Łodygowic. Mimo że przetrwało II wojnę światową, to spłonęło w latach 60. XX wieku i nie zostało odbudowane. Była to drewniana, parterowa chata z dużą werandą. Wewnątrz niej znajdowała się restauracja z jadalnią oraz pokoje przeznaczone na nocleg. Dużą atrakcją tego miejsca była szafa grająca. Więcej archiwalnych fotografii schroniska, głównie z pocztówek, można znaleźć na stronie beskidia.pl: tutaj, tutaj, tutaj i tutaj, oraz na fotopolska.eu.
 
Widok z niebieskiego szlaku na południowy zachód - Skrzyczne; ogrodzenie działki, gdzie kiedyś stało schronisko „Widok na Tatry”
Niebieski szlak, a po lewej ogrodzona działka, gdzie stało kiedyś schronisko

Natomiast około 400 m od wspomnianej działki, w lesie przy czarnym szlaku prowadzącym do Wilkowic przez m.in. Skałę Czarownic, znajduje się wejście do jaskini Smocza Jama, zwanej też Wietrzną Dziurą (kiedyś Josefsberghöhle). Nie podchodziłam tam, ale zachęcam do obejrzenia filmiku na YouTube z 2019 roku, zrealizowanego przez RobertoweFilmy (od 10 min 20 s).


 
Jaskinia Josefsberghöhle cieszyła się popularnością jeszcze przed wojną, źródło: wilkowice.blogspot.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...