reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Czupel, Magurka Wilkowicka i Leskowiec

dodano: 2020-04-14 19:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - tablica Beskid Mały to najdalej wysunięte na północ pasmo górskie Beskidów Zachodnich. Od wschodu sąsiaduje z Beskidem Makowskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, a od strony południowej z Kotliną Żywiecką, za którą znajduje się Beskid Żywiecki. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.). Choć Beskid Mały nie odznacza się najwyższymi walorami widokowymi, to można tam odnaleźć błogi spokój, gdyż szlaki tego pasma górskiego nie należą do bardzo uczęszczanych.

Anita K.
Beskid Mały - Magurka Wilkowicka schronisko PTTK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) była kiedyś znana pod nazwą Josefsberg (Góra Józefa), od figurki św. Józefa stojącej przy źródle na osiedlu Magurka Straceńska, a jeszcze później pod nazwą Magórka.

Schronisko na Magurce zostało zbudowane przez bielską sekcję niemieckiej organizacji turystyki górskiej Beskidenverein (BV). Oddano je do użytku w 1903 roku, jednak na przestrzeni najbliższych lat uległo zniszczeniu - zostało strawione przez pożar.
 
Schronisko na Magurce przed 1907 rokiem, źródło: fotopolska.eu

W 1907 roku w miejscu starego schroniska powstało nowe, któremu nadano nazwę Erzherzogin Maria Theresia - Schutzhaus auf dem Josefsberg (Schronisko Arcyksiężnej Marii Teresy na Górze Józefa). Niestety spłonęło - w 1912 roku.
 
Schronisko na Magurce przed 1912 rokiem, źródło: fotopolska.eu

Rok później zbudowano tam obiekt z kamienia dysponujący kilkudziesięcioma miejscami noclegowymi, jadalnią, przechowalnią nart i sanek oraz widokową werandą. Po przebudowach przetrwał on do dnia dzisiejszego - schronisko nie uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej.
 
Schronisko na Magurce - okres międzywojenny, źródło: fotopolska.eu
Schronisko PTTK na Magurce i wieża Radia Maryja
Oznaczenie szczytu Magurki
Wejście do schroniska

Po wojnie schronisko zostało przejęte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT) i oddane do użytku w 1946 roku. Obiekt został poddany remontowi w 1972 roku - zyskał nową instalację sanitarną oraz kilkanaście 2-5-osobowych pokoi. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1974 roku.
 
Schronisko PTTK na Magurce
Pod schroniskiem
Widok z tarasu na schronisko i wieżę
Polana na Magurce Wilkowickiej

Na rozległej polanie na Magurce Wilkowickiej znajduje się oprócz schroniska budynek ośrodka narciarstwa biegowego, gospodarstwo ze sklepem spożywczym i bufetem, wieża nadajnika Radia Maryja - Bielsko-Biała / Góra Magurka z 1997 roku oraz niewielki budynek z wnęką, w której znajduje się obraz Matki Bożej.
 
Wieża nadajnika Radia Maryja
Antena satelitarna na wieży nadajnika Radia Maryja
Wieża nadajnika Radia Maryja

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...