reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Czupel, Magurka Wilkowicka i Leskowiec

dodano: 2020-04-14 19:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - tablica Beskid Mały to najdalej wysunięte na północ pasmo górskie Beskidów Zachodnich. Od wschodu sąsiaduje z Beskidem Makowskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, a od strony południowej z Kotliną Żywiecką, za którą znajduje się Beskid Żywiecki. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.). Choć Beskid Mały nie odznacza się najwyższymi walorami widokowymi, to można tam odnaleźć błogi spokój, gdyż szlaki tego pasma górskiego nie należą do bardzo uczęszczanych.

Anita K.
Beskid Mały - Magurka Wilkowicka schronisko PTTK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pochyły dach ośrodka narciarstwa biegowego, wybudowanego w 2011 roku, służy jako taras widokowy oraz wzniesienie do testowania wosku na nartach przez zawodników. Budynek stanowi zaplecze techniczne dla obsługi trasy narciarstwa biegowego. Można stamtąd obserwować szczyty Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Beskidu Żywieckiego. Co ciekawe widoczny jest również sztuczny zbiornik wodny wykorzystywany przez szczytowo-pompową elektrownię Porąbka-Żar, znajdujący się na górze Żar.
 
Taras widokowy na dachu ośrodka narciarstwa biegowego
Widok z tarasu na południowy zachód - Skrzyczne
Widok z tarasu na krzyż na Hrobaczej Łące
Widok z tarasu na sztuczny zbiornik wodny elektrowni Porąbka-Żar

Wspomniałam już o nieistniejącym schronisku „Widok na Tatry” w połowie drogi między Czuplem a Magurką. Jest jednak jeszcze inny obiekt, który nie przetrwał do dnia dzisiejszego - schronisko turystyczne Roberta Urbanke i jego żony Anieli. Jego pozostałości znajdują się pomiędzy żółtym i czerwonym a niebieskim i zielonym szlakiem, niedaleko sklepu spożywczego na Magurce. Obiekt, zwany stacją turystyczną Roberta Urbanke, został wybudowany na początku lat 30. XX wieku. Parterowy, drewniany budynek na kamiennej podmurówce, z poddaszem, spłonął po dwóch latach od wzniesienia.
 
Stacja turystyczna Roberta Urbanke w latach 30. XX wieku, źródło: wilkowice.blogspot.com

Kolejny etap trasy to 2 km zejście do Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.), którą biegnie asfaltowa droga prowadząca z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego. Znajduje się tam także bezpłatny parking, bufet Gawra, kapliczka z figurką Chrystusa Frasobliwego (pochodząca z 1858 roku) i pomnik Ofiar Wojny z krzyżem, wybudowany w 1996 roku.
 
Przełęcz Przegibek
Bufet Gawra na Przełęczy Przegibek

Następne 1,8 km niebieskiego szlaku prowadzi na szczyt Gaików (808 m n.p.m.). Dawniej to miejsce nosiło nazwę Hanslik na cześć Tomasza Hanslika - leśniczego z Białej. W 1899 roku wybudowano w pobliżu szczytu drewniany pawilon obserwacyjny Rudolfswarte (Strażnicę Rudolfa) dla uczczenia Rudolfa Lukasa - ówczesnego burmistrza Białej. Wieża nie przetrwała do dnia dzisiejszego - ostała się po niej jedynie kamienna podmurówka.
 
Strażnica Rudolfa na Hansliku (Gaikach) - fotografia wykonana przed 1910 rokiem, źródło: fotopolska.eu
Gaiki - oznaczenie szczytu i zarazem początek zielonego szlaku

Aby wrócić do centrum Międzybrodzia Bialskiego, należy przejść najpierw 3,9 km zielonym szlakiem, a następnie odbić w prawo na szlak niebieski biegnący asfaltową drogą przez osiedle Nowy Świat. Ten odcinek ma długość 2,4 km. Po drodze mijamy m.in. cmentarz, w tym jego zabytkową część z 1872 roku.
 
Widok z osiedla Nowy Świat na górę Żar

Podczas zejścia oczom ukazuje się góra Żar z przemiennikiem Międzybrodzie / Góra Żar (doświetleniem krakowskiego MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej z kanałami TVP). Podczas mojej październikowej wycieczki miałam też okazję oglądać latające szybowce i paralotnie.
 
Góra Żar i szybowiec tamtejszej szkoły
Paralotnie i szybowiec nad górą Żar
Widok na dużym przybliżeniu z osiedla Nowy Świat na kościół w Międzybrodziu Bialskim
Jezioro Międzybrodzkie - zbiornik zaporowy na rzece Sole, przed zachodem słońca

Nieśpieszne przejście tej 16,5 km trasy zajęło mi około 5 godzin 30 minut. Suma podejść wynosi 890 m. Przewyższenie między centrum wsi a Czuplem wynosi około 600 m.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

99 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...