reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Czupel, Magurka Wilkowicka i Leskowiec

dodano: 2020-04-14 19:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - tablica Beskid Mały to najdalej wysunięte na północ pasmo górskie Beskidów Zachodnich. Od wschodu sąsiaduje z Beskidem Makowskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, a od strony południowej z Kotliną Żywiecką, za którą znajduje się Beskid Żywiecki. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.). Choć Beskid Mały nie odznacza się najwyższymi walorami widokowymi, to można tam odnaleźć błogi spokój, gdyż szlaki tego pasma górskiego nie należą do bardzo uczęszczanych.

Anita K.
Beskid Mały - Magurka Wilkowicka schronisko PTTK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Leskowiec

Za punkt startowy marcowej wędrówki na Leskowiec obrałam miejscowość Targoszów, położoną na południu względem szczytu. Niedaleko mostu nad Targoszówką znajduje się niewielki parking, z którego należy kierować się na północ przez osiedle Wieczorki.
 
Park Krajobrazowy Beskidu Małego - parking w pobliżu osiedla Wieczorki w Targoszowie

Pod kapliczką wkraczamy na żółty szlak, którego początkowy fragment wiedzie wśród zabudowań. Długość tej trasy na Leskowiec wynosi zaledwie 3,5 km.
 
Na żółtym szlaku wiodącym na szczyt Leskowca
Widok z żółtego szlaku na Babią Górę

Leskowiec (922 m n.p.m.) to szczyt należący do Pasma Łamanej Skały, znajdujący się między Groniem Jana Pawła II (890 m n.p.m.), oddzielony od niego płytką Przełęczą Władysława Midowicza (875 m n.p.m.), a Potrójną (847 m n.p.m.), oddzielony od niej przełęczą Beskidek (805 m).

Na szczycie Leskowca znajduje się duża polana, będąca pozostałością dawnego pasterstwa. W 2018 roku ustawiono tam maszt z polską flagą na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajduje się tam również krzyż ustawiony w 2000 roku przez parafię Krzeszów, wiata dla turystów i miejsce, gdzie można rozpalić ognisko.
 
Szczyt Leskowca
Oznaczenie szczytu Leskowca
Szczyt Leskowca

Z Leskowca rozciągają się piękne widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Makowski, w tym na Babią Górę i Policę. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z Leskowca można wypatrzeć także takie tatrzańskie szczyty, jak Łomnica, Lodowy Szczyt i Bystra.
 
Widok z Leskowca na południowy wschód - Tatry: Łomnica i Lodowy Szczyt
Widok z Leskowca na Babią Górę, Jałowiec i Mędralową
Punkt widokowy Leskowiec, na horyzoncie Polica i Babia Góra

Z Leskowca udałam się czerwonym szlakiem na Rozstaje pod Mladą Horą (zwane także Rozstajami Anuli lub po prostu Anulą). To odcinek o długości 3,3 km. W pobliżu tego skrzyżowania znajduje się grupa ostańców zwana Wędrującymi Kamieniami. Z rozstajami związana jest pewna legenda o dwóch krowach - spokojnej Krasuli i ruchliwej Anuli, które zostały przeznaczone przez gospodarza na sprzedaż. Anula po zorientowaniu się, że została zabrana z obory na zawsze, zerwała się gospodarzowi z powroza i pognała przed siebie w las. Stało się to właśnie w okolicach Wędrujących Kamieni. Od tego czasu Anula przepadła jak kamień w wodę, jednak przez wiele miesięcy ludzie gadali, że wędrując przez rozstaje można było spotkać krowę, lecz tak płochliwą, iż nie pozwalała do siebie podejść.
 
Widok z czerwonego szlaku na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim
Rozstaje pod Mladą Horą (Anula)
Osobliwa kapliczka przy zielonym szlaku pomiędzy Smrekowicą a Targoszowem

Następnie cofnęłam się na Skrzyżowanie pod Smrekowicą i skierowałam swe kroki na zielony szlak. To 4,5 km do parkingu w Targoszowie. Cała ta trasa, z pominięciem schroniska PTTK Leskowiec, ma długość 12,8 km, a jej przejście zajęło mi 4 godziny 20 minut. Suma podejść wynosi około 615 m, a przewyższenie około 425 m. Gdyby uwzględnić spacer pod schronisko, do pokonania jest 14,5 km. Generalnie jest to wyprawa niewymagająca specjalnego przygotowania i można tę trasę polecić każdemu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...