reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Czupel, Magurka Wilkowicka i Leskowiec

dodano: 2020-04-14 19:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - tablica Beskid Mały to najdalej wysunięte na północ pasmo górskie Beskidów Zachodnich. Od wschodu sąsiaduje z Beskidem Makowskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, a od strony południowej z Kotliną Żywiecką, za którą znajduje się Beskid Żywiecki. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.). Choć Beskid Mały nie odznacza się najwyższymi walorami widokowymi, to można tam odnaleźć błogi spokój, gdyż szlaki tego pasma górskiego nie należą do bardzo uczęszczanych.

Anita K.
Beskid Mały - Magurka Wilkowicka schronisko PTTK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Leskowiec można też wejść m.in. od strony północnej. W maju wyruszyłam na ten szczyt spod pizzerii Czartak w miejscowości Gorzeń Górny położonej na południe od Wadowic. Parking znajduje się przy drodze krajowej nr 28.
 
Restauracja Czartak - fotografia wykonana w 2016 roku. Teraz w miejscu napisu „Restauracja” jest napis „Pizzeria”

Żółty szlak najpierw prowadzi przez osiedla mieszkalne i pola, a następnie wiedzie lasem przez takie szczyty, jak Brzegorowiec (412 m n.p.m.), Żar (680 m n.p.m.) i Magurka Ponikiewska (790 m n.p.m.). Jego długość do schroniska wynosi 8,7 km, a do Leskowca 9,6 km.
 
Żółty szlak na Leskowiec
Przełęcz pod Magurką Ponikiewską (770 m n.p.m.)
Oznaczenie szczytu Leskowca
Tak szczyt Leskowca wyglądał w maju 2016 roku - nie było jeszcze masztu z flagą Polski, a krzyż był nieodnowiony
Krzyż na Leskowcu jeszcze przed odnowieniem i ogrodzeniem
Przełęcz Władysława Midowicza, w oddali Schronisko PTTK Leskowiec
Schronisko PTTK Leskowiec

Następnie można wrócić niebieskim szlakiem do wsi Ponikiew - ten odcinek mierzy 6,2 km. Niestety trzeba wtedy przygotować się na spacer po asfaltowej drodze o długości 4,4 km aż pod Czartak.

Cała ta trasa ma 20,1 km długości, a na jej przejście należy zarezerwować co najmniej 6 godzin. Suma podejść wynosi około 820 m, a przewyższenie około 650 m.

Beskid Mały jest poprzecinany wieloma atrakcyjnymi szlakami. Aby w pełni poznać uroki tego pasma górskiego, oprócz Czupla, Magurki Wilkowickiej i Leskowca, koniecznie należy udać się także m.in. na Hrobaczą Łąkę, Rogacz, górę Żar i Potrójną. Do odwiedzenia Beskidu Małego zachęcać też może bliskie sąsiedztwo takich miejscowości, jak Bielsko-Biała, Wadowice i Żywiec oraz możliwość wypoczynku nad Jeziorem Międzybrodzkim czy Jeziorem Żywieckim. Natomiast stosunkowo małe wysokości nad poziomem morza (poniżej 1000 m) nie powinny odstraszać miłośników górskich wycieczek, ponieważ przewyższenia są całkiem przyzwoite, podobnie stopień trudności wybranych tras, a tamtejsze lasy zachwycają swoim pięknem, zwłaszcza jesienią.

Źródło: beskidy.pl  blogspot.com  pttk.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...