reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NASA: Wszystko gotowe do załogowej misji SpaceX [wideo] [akt.]

dodano: 2020-05-24 11:53 | aktualizacja: 2020-05-28 15:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: NASA/SpaceX/spaceflightnow

Falcon 9 Crew Dragon Demo 2 misja 2020 360px.jpg NASA twierdzi, że wszystko jest gotowe do załogowej misji SpaceX, nazywanej Demo-2. Historyczny start rakiety Falcon 9, która dostarczy amerykańskich astronautów NASA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jest zaplanowany na 27 maja na godz. 22:33 polskiego czasu (16:33 EDT), i to pomimo pandemii koronawirusa i niedawnego odejścia szefa programu załogowego w NASA. Po raz pierwszy astronauci z USA zostaną wysłani w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych po zakończeniu programu promów kosmicznych w 2011 r. Aktualizacja: Ze względu na złą pogodę start przełożono na 30 maja na godz. 21:22 polskiego czasu.

Alpha Centauri
Falcon 9 Crew Dragon Demo 2 misja 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
NASA i SpaceX potwierdziły, że rakieta przeszła bardzo udany test gotowości do startu 27 maja. Rakieta Falcon 9 i statek kosmiczny Crew Dragon 2, dostarczający astronautów do ISS, znajdują się już na polu startowym LC-39A Kennedy Space Center na Florydzie.

SpaceX dostarczy na ISS dwóch astronautów Douglasa Hurleya i Roberta Behnkena. Dokowanie statku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowano na 28 maja.

Na ostatnim etapie zbliżenia ze stacją, kiedy przed połączeniem około 400 m, załoga sprawdzi możliwości sterowania ręcznego. Po tej kontroli proces dokowania zostanie przeprowadzony zgodnie z poleceniami z Ziemi. Ostateczna decyzja o dokowaniu zostanie podjęta w czasie, gdy statek będzie w odległości 20 m od stacji dokującej. Należy zauważyć, że Dragon Crew jest w stanie dokować automatycznie, jak pokazano podczas misji SpX-DM1. Kapsuła Dragon Crew 2 może polecieć na stację kosmiczną i wrócić pięciokrotnie. Kapsuła z tego startu ma polecieć następnym razem na ISS jako cargo.

Załoga SpX-DM2 pozostanie na ISS od 30 do 119 dni i wróci na Ziemię nie później niż 23 września 2020 r.
 

Prawdopodobieństwo opóźnienia startu z powodu niekorzystnych warunków pogodowych wynosi 60%.

Należy przypomnieć, że SpaceX zamierza odzyskać pierwszy stopień rakiety Falcon 9 podczas tego historycznego startu. Platforma do lądowania będzie znajdować się na Oceanie Atlantyckim 510 km od miejsca startu. Około 9 minut 22 sekundy po starcie, 1. stopień rakiety Falcon 9 B1058 powinien wylądować na pokładzie platformy „Of Course I Still Love You”. Jeśli zarówno start i lądowanie się powiodą to będzie to wielki sukces amerykańskiego przemysłu kosmicznego oraz firmy SpaceX.

Misję będzie można oglądać na żywo na YouTube na kanałach NASA i SpaceX:Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

LNB Octo Fuba DEK 817 LTE

Markowy konwerter 8-wyjściowy Fuba to najwyższej jakości urządzenia tego typu...

265 zł Więcej...