reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udany start rakiety Falcon 9 z misją załogową [wideo] [akt.]

dodano: 2020-05-31 00:52 | aktualizacja: 2020-05-31 19:54
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SpaceX/NASA/satkurier.pl

NASA SpaceX Falcon 9 Demo-2 Crew Dragon W sobotę, 30 maja o godz. 21:22 polskiego czasu (15:22 EDT) z kompleksu startowego 39A (LC-39A) Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie z powodzeniem wystrzelono rakietę nośną Falcon 9 SpaceX z załogowym statkiem Crew Dragon na pokładzie. Start odbył się w ramach misji Demo-2, prowadzonej wspólnie przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i prywatną firmę SpaceX Elona Muska. Statek oddzielił się już od rakiety, a lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 zakończyło się sukcesem. Teraz kolej na zadokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

NASA
NASA SpaceX Falcon 9 Demo-2 Crew Dragon


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ten testowy lot z astronautami NASA Bobem Behnkenem i Dougiem Hurleyem na pokładzie statku kosmicznego Crew Dragon oznacza powrót załogowych misji do Stanów Zjednoczonych.

Statek przybije do ISS w niedzielę, 31 maja około godz. 16:30 polskiego czasu (10:30 EDT). Transmisję na żywo można oglądać na YouTube. Po zakończeniu misji, Crew Dragon autonomicznie oddzieli się od ISS, by powrócić wraz z dwoma astronautami na Ziemię.Demo-2 jest dla SpaceX ostatnim ważnym testem systemu załogowych lotów kosmicznych przed uzyskaniem certyfikacji od NASA, co umożliwi prowadzenie regularnych misji z i na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym samym SpaceX przywróci załogowe loty kosmiczne do Stanów Zjednoczonych po prawie 10 latach. Natomiast program NASA dotyczący komercyjnych lotów załogowych może stać się punktem zwrotnym dla przyszłości Ameryki w zakresie eksploracji kosmosu - może stanowić podwaliny pod przyszłe misje na Księżyc, Marsa, itd.Dodatkowo SpaceX poinformowało na Twitterze, że sukcesem zakończyło się lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na barce Of Course I Still Love You (z ang.: oczywiście wciąż cię kocham) na Oceanie Atlantyckim. Odzyskany człon rakiety zostanie przeznaczony do następnych misji Falcona 9.
 
Aktualizacja:
Dokowanie statku Crew Dragon (któremu astronauci nadali nazwę Endeavour) do ISS zakończyło się sukcesem - godz. 16:16.
 
Aktualizacja:
Astronauci Bob Behnken i Doug Hurley o godz. 19:02 dołączyli do załogi ISS.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...