reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UKE monitoruje proces refarmingu w DVB-T

dodano: 2020-06-03 16:21 | aktualizacja: 2020-06-03 16:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UKE/satkurier.pl

UKE monitoruje proces refermingu w DVB-T Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że pracownicy jego delegatur monitorują proces przełączania przez operatorów technicznych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w ośmiu województwach. Drugi etap tzw. refarmingu rozpoczął się w nocy z 2 na 3 czerwca i potrwa do 5 czerwca. Zwolnione pasma częstotliwości posłużą w przyszłości dla wdrażania 5G.

UKE
UKE monitoruje proces refermingu w DVB-T


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Monitoring procesu przełączania kanałów rozpoczął się 3 czerwca o godz. 4:00 nad ranem. Zaangażowanych jest w to 33 pracowników służb technicznych delegatur UKE, którzy wykorzystali do tego sześć Stałych Stacji Pomiarowych (SSP), sześć Ruchomych Stacji Pomiarowych (RSP) oraz osiem Ruchomych Stacji Monitoringowych (RSM).
 
Źródło: UKE
Źródło: UKE
Źródło: UKE
Źródło: UKE

Pierwszego dnia monitoringiem objęto ponad 67 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowi blisko 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Problem z przełączeniem stwierdzono na tym etapie tylko w przypadku 4 nadajników. Prace potrwają do piątku, a przełączenie dotyczy też MUX 4.

Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej, wynika z decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni wybrani przez nadawców, jednak w proces ten od początku zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Ten etap refarmingu obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie. Co ważne standard nadawania DVB-T pozostaje bez zmian. Jednak do 30 czerwca 2022 roku nastąpi zmiana standardu na DVB-T2/HEVC, o czym warto pamiętać kupując nowy telewizor.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...