reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UKE monitoruje proces refarmingu w DVB-T

dodano: 2020-06-03 16:21 | aktualizacja: 2020-06-03 16:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UKE/satkurier.pl

UKE monitoruje proces refermingu w DVB-T Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że pracownicy jego delegatur monitorują proces przełączania przez operatorów technicznych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w ośmiu województwach. Drugi etap tzw. refarmingu rozpoczął się w nocy z 2 na 3 czerwca i potrwa do 5 czerwca. Zwolnione pasma częstotliwości posłużą w przyszłości dla wdrażania 5G.

UKE
UKE monitoruje proces refermingu w DVB-T


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Monitoring procesu przełączania kanałów rozpoczął się 3 czerwca o godz. 4:00 nad ranem. Zaangażowanych jest w to 33 pracowników służb technicznych delegatur UKE, którzy wykorzystali do tego sześć Stałych Stacji Pomiarowych (SSP), sześć Ruchomych Stacji Pomiarowych (RSP) oraz osiem Ruchomych Stacji Monitoringowych (RSM).
 
Źródło: UKE
Źródło: UKE
Źródło: UKE
Źródło: UKE

Pierwszego dnia monitoringiem objęto ponad 67 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowi blisko 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Problem z przełączeniem stwierdzono na tym etapie tylko w przypadku 4 nadajników. Prace potrwają do piątku, a przełączenie dotyczy też MUX 4.

Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej, wynika z decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni wybrani przez nadawców, jednak w proces ten od początku zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Ten etap refarmingu obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie. Co ważne standard nadawania DVB-T pozostaje bez zmian. Jednak do 30 czerwca 2022 roku nastąpi zmiana standardu na DVB-T2/HEVC, o czym warto pamiętać kupując nowy telewizor.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 190 zł Więcej...

Moduł Conax Smit + karta nc+ TNK 1m

Karta startowa TNK Mix na 1 miesiąc + do kompletu...

199 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...
reklama