Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że pracownicy jego delegatur monitorują proces przełączania przez operatorów technicznych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w ośmiu województwach. Drugi etap tzw. refarmingu rozpoczął się w nocy z 2 na 3 czerwca i potrwa do 5 czerwca. Zwolnione pasma częstotliwości posłużą w przyszłości dla wdrażania 5G.
UKE
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Monitoring procesu przełączania kanałów rozpoczął się 3 czerwca o godz. 4:00 nad ranem. Zaangażowanych jest w to 33 pracowników służb technicznych delegatur UKE, którzy wykorzystali do tego sześć Stałych Stacji Pomiarowych (SSP), sześć Ruchomych Stacji Pomiarowych (RSP) oraz osiem Ruchomych Stacji Monitoringowych (RSM).
Źródło: UKE
Źródło: UKE
Źródło: UKE
Źródło: UKE
Pierwszego dnia monitoringiem objęto ponad 67 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowi blisko 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Problem z przełączeniem stwierdzono na tym etapie tylko w przypadku 4 nadajników. Prace potrwają do piątku, a przełączenie dotyczy też MUX 4.
Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej, wynika z decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni wybrani przez nadawców, jednak w proces ten od początku zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Ten etap refarmingu obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie. Co ważne standard nadawania DVB-T pozostaje bez zmian. Jednak do 30 czerwca 2022 roku nastąpi zmiana standardu na DVB-T2/HEVC, o czym warto pamiętać kupując nowy telewizor.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.