reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

TechniSat Digiplus UHD S - test odbiornika

dodano: 2020-06-05 11:51 | aktualizacja: 2020-06-05 13:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/satkurier.pl

TechniSat Digiplus UHD S Przedstawiamy test najnowszego odbiornika niemieckiej firmy TechniSat Digital GmbH – TechniSat Digiplus UHD S. Może pracować w rozdzielczości wideo do 2160p (4K). Wygląd odbiornika jest bardzo podobny do odbiornika satelitarnego HD TechniStar S6. W porównaniu z tym modelem producent „zmodernizował” odbiornik z HD na UHD i dodał drugą głowicę satelitarną DVB-S2.

TechniSat Digiplus UHD S


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

NAGRYWANIE NA ZEWNĘTRZNY DYSK

Niestety brak jest wbudowanego dysku twardego, ale za to do dyspozycji są dwa porty USB 2.0, każdy o maksymalnym obciążeniu prądowym 1 A. Do nagrywania można używać dysku twardego podpiętego do jednego z gniazd USB. Formatowanie dysku może być wykonane bezpośrednio przez odbiornik. Co istotne można zdecydować, który system plików będzie wybrany. Dostępnych jest wiele systemów plików, takich jak FAT32, NTFS, TSD, HFS i HFS+. W przypadku TechniSata producent zaleca wybranie systemu plików TSD, ponieważ tylko ten system nie ma ograniczeń co do wielkości nagrania i umożliwia edycję. Możliwość wycinania własnych nagrań bezpośrednio na odbiorniku jest zaletą marki TechniSat.

Odbiornik umożliwia jednoczesne nagrywanie dwóch programów (jeden zakodowany i jeden FTA) z różnych częstotliwości (odbiornik ma dwie głowice), jedynym warunkiem jest podłączenie obu LNB IN do anteny satelitarnej. Można też nagrać jeden program i oglądać inny z dysku twardego. Odbiornik obsługuje również funkcję przesunięcia czasu – timeshift. Utworzone nagrania mają rozszerzenie „ts”.

NAGRANIA MOŻNA PRZENIEŚĆ NA KOMPUTER

Nagrania zawierają wszystkie ścieżki audio, napisy, dane EPG i TXT. Przewijanie nagrań na odbiorniku jest możliwe w skokach 4x, 16x, 64x lub w 10-minutowych skokach. Można tworzyć zakładki w nagraniach, aby ułatwić późniejsze wyszukiwanie. Przewijanie w zwolnionym tempie nie jest dostępne.

WSPÓŁPRACA Z GNIAZDEM CI+

TechniSat Digiplus UHD S ma jedno gniazdo CI+ w wersji 1.4. Testy posiadanych przez redakcję SAT Kuriera CAM-ów zbiegło się z przesłaniem do nas nowego modułu CI+ z ECP dla Platformy CANAL+. Moduł ten po umieszczeniu w slocie inicjalizuje się wręcz błyskawicznie,
podczas gdy starsze odbiorniki mają „procentowe” problemy, co drażni stratą czasu, kiedy trzeba by go zmienić z CAM Cyfrowego Polsatu na CANAL+.
 

Dekodowanie kanałów Platformy CANAL+ zarówno na starszej wersji modułu nc+ CI+ oraz na nowym z logo CANAL+ z ECP nie sprawia problemów. Kanały 4K, czyli CANAL+ 4K Ultra HD oraz Museum 4K w tym odbiorniku są dekodowane z jakością wręcz perfekcyjną. Co prawda czasami trzeba moment zaczekać na pokazanie się obrazu kanału 4K.
 
Moduł CAM CI+ Platformy CANAL+ w odbiorniku TechniSat Digiplus UHD S

Instalacja innych modułów CI/CI+ też nie sprawia większych problemów. Poprawnie przebiegła instalacja i korzystanie z modułów Cyfrowego Polsatu (dwóch CI oraz jednego CI+), a także HD+, tivùsat (starsza wersja i nowsza z ECP), Fransat czy innych Conax lub Viaccess Orca.

Z doświadczeń czeskich kolegów z portalu parabola.cz wiemy, że w przypadku platformy Skylink testowano moduł TechniSat Irdeto CI+, moduł SMIT Irdeto CI+, moduł Viaccess Orca CAM701 z kartą dekodera Skylink. Wszystkie moduły działały bez problemów.

Jednak nadal w odbiornikach TechniSat jest jeden podstawowy problem z funkcją dualdecrypt (dekodowania dwóch różnych kanałów). Zarówno moduły Irdeto CI+, jak i CAM701 obsługują tę funkcję, ale z powodu błędu oprogramowania nie można jej użyć w tym odbiorniku. Widać to w trybie PIP, w którym odbiornik próbuje jednocześnie dekodować dwa kodowane kanały z jednego transpondera, niestety z przerwami. Problem ten został już zgłoszony producentowi, a jego usunięcie powinno być częścią aktualizacji oprogramowania.

Oczywiście, funkcja dualdecrypt musi być włączona w menu odbiornika. Kolejnym ograniczeniem jest sprzęt, nawet jeśli odbiornik jest z dwiema głowicami, to użytkownik jest ograniczony do jednego tunera (częstotliwości) podczas nagrywania zakodowanych kanałów, ponieważ odbiorniki TechniSat potrzebują osobnego modułu dekodera dla każdego tunera.

Ten model ma tylko jedno gniazdo CI+. Dwa gniazda CI+ mają odbiorniki TechniSat z wyższej półki.

Nagrania są przechowywane w zdekodowanym formacie i mogą być kopiowane/przenoszone na komputer PC lub serwer NAS za pomocą menedżera plików zawartego w menu głównym odbiornika.

Odbiornik może przetwarzać kodowane kanały z transponderów z SR 30000 Msymb/s przy FEC 3/4. Niestety przy FEC 5/6 odbiornik może już mieć problemy z dekodowaniem kanałów – nie wiadomo, na czym polega ten problem, ale TechniSat będzie musiał to jakoś poprawić. Wcześniej testowane modele TechniSat nie miały takich ograniczeń. Na szczęście niewiele platform wykorzystuje takie parametry techniczne transmisji, które wykorzystują dużą szerokość pasma transponderów.
 

Należy również zauważyć, że z powodu oficjalnej licencji CI+ 1.4 na moduły można zastosować różne ograniczenia nałożone przez operatora satelitarnego. Okazuje się, że podczas korzystania z modułu rosyjskiej platformy Trikolor TV było ograniczenie, że nagrania mogą być przechowywane w postaci zaszyfrowanej i można je było zobaczyć tylko w ciągu 90 minut od zakończenia programu. Podobne ograniczenia stosuje niemiecka platforma HD+.

Główne zalety odbiornika TechniSat Digiplus UHD S, zaczerpnięte z linii produktów ISIO:
 • Obsługa dźwięku BT dla słuchawek bezprzewodowych.
 • Klawiatura ISIO jako wyposażenie opcjonalne.
 • Blokada rodzicielska ograniczająca dostęp do wybranych programów i TechniFamily ograniczenie czasu użytkowania urządzenia przez dzieci.
 • Tryb hotelowy i ustawienia kopii zapasowej.
 • Sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona TechniSat CONNECT.
 • Strumieniowanie niekodowanej treści przez MultiPlay, CONNECT.
 • Bezprzewodowe przesyłanie dźwięku do grup odbiorników i głośników podłączonych do grup MULTIROOM.
 • Strumieniowanie treści multimedialnych ze smartfona dzięki obsłudze UPnP/DLNA, na ekranie TV (np. Przez TUBIO).
 • Nagrywanie i odtwarzanie ze współużytkowanej pamięci sieciowej NAS.
 • Odtwarzanie nagrań i plików, przechowywanie innych urządzeń TechniSat podłączonych do jednej domowej sieci LAN/WLAN
 • Popularne wsparcie Niemiec SMARTHOME umożliwiający podłączenie i monitorowanie elementów automatyki domowej.

WNIOSKI KOŃCOWE

TechniSat Digiplus UHD S to wysokiej jakości odbiornik satelitarny UHD z podwójnym tunerem DVB-S2 (bez DVB-S2X czy MIS) zaprojektowany i wyprodukowany w Niemczech (a nie w Chinach czy Korei) dla wybrednych klientów, którzy wymagają nie tylko bezproblemowego oglądania lub sporadycznego nagrywania z kanałów satelitarnych, ale także innych funkcji multimedialnych. Dekodowanie z modułów polskich i zagranicznych platform (legalne CI+!) nie sprawia tu problemu. Szkoda tylko, że jest tu tylko jedno gniazdo CI+. Dwóch platform tu nie uda się połączyć.

PLUSY:
 • odbiornik UHD niemieckiej firmy TechniSat – made in Germany
 • certyfikowane gniazdo CI+ v1.4
 • dobrze pracuje z modułami polskich platform
 • podwójna głowica DVB-S2
 • wyjątkowo dobry obraz w przypadku kanałów 4K
 • nagrywanie na zewnętrzny dysk USB lub pamięć flash

MINUSY:
 • brak czytnika karty
 • brak wyświetlacza LCD
 • – tylko numeryczny
 • brak analogowego wyjścia AV
 • bez Linuksa i DVB-S2X (MIS)

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...