reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Guilin - jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Chinach

dodano: 2020-05-28 01:51 | aktualizacja: 2020-06-06 08:08
autor: Su Wenbo [苏文波] | źródło: podrozezantena.pl

Guilin Formacje krasowe w Guilin i okolicach stanowią jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chin. Pod względem popularności jest to drugie miejsce po Wielkim Murze Chińskim. Bajkowe krajobrazy Guilin są dobrze znane również za granicą, za sprawą „górskiej roślinności, pięknych rzek, unikalnych jaskiń i wspaniałych gór”. Polskim wątkiem Guilin jest miasto partnerskie - od 29 sierpnia 2010 r. jest nim... Toruń!

Guilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Troszkę historii
Za początek miasta uznaje się 111 r. p.n.e., choć ślady zamieszkania są sprzed 10 tys. lat. Od roku 507 do roku 1367 miasto nosiło nazwę Guizhou.
Guilin choć jest krajobrazowo znane na świecie, to nie ma szczęścia jako stolica prowincji.
W 1647 r. zwolennicy podbitej dynastii Ming (1368-1644) przenieśli się w okolice Guilin. To tam powstał ostatni bastion oporu przeciwko mandżurskim najeźdźcom, czyli dynastii Qing (a ta trwała do 1911 r.). Po ustanowieniu Republiki Chińskiej w 1911 r. Guilin stał się stolicą prowincji Guangxi. Niestety już w październiku 1912 r. rząd wojskowy Guangxi przeniósł się ją z Guilin do Nanning. Ponownie Guilin stał się stolicą tej prowincji w 25 października 1936 r.
 

W czasie II wojny światowej Chiny walczyły z Japonią. 10 listopada 1944 r. Guilin nie obronił się przed natarciem japońskiej armii. Japończycy zajęli Guilin, ale już 28 lipca 1945 r. został wyzwolony. W październiku 1949 r. stolica prowincji Guangxi ponownie przeniosła się z Guilin do... Nanning. I tak zostało do teraz.

Chińscy poeci przez wieki w swoich wierszach pisali o tym miejscu tak: „krajobraz Guilin jest najlepszy na świecie". W 1985 r. w China Tourism News ogłoszono wybór pierwszej dziesiątki turystycznych miejsc w Chinach - wtedy Guilin zajęło zaszczytne drugie miejsce w tym rankingu zaraz po Wielkim Murze Chińskim.
 
W Guilin urodziła się piosenkarka Liu Sanjie. Wejście na pokaz Impression Sanjie Liu

Główne atrakcje turystyczne:

Guilin to kawałek raju, który jest punktem wyjścia rejsu po rzece Li do wioski Yangshuo, który zajmuje pół dnia (4-6 godzin). Rzeka Li wije się przez serce tego uroczego regionu - rejs wzdłuż rzeki Li jest najlepszym sposobem, aby naprawdę docenić naturalne piękno regionu Guilin, ponieważ każde zakole rzeki Li to nowa, wiejska sceneria - a to bawół pławiący się na płyciznach rzeki, a to rolnicy zajmujący się polami na tarasach czy rybacy łowiący ryby.
 
Tratwa na rzece Li


Elephant Trunk Hill to symbol Guilin, znajdujący się przy połączeniu rzeki Li i Taohu, około pół kilometra od centrum miasta wzdłuż rzeki Li. Słynne Wzgórze Słoniowej Trąby (Xiàngbí Shān) podobno trzeba koniecznie zobaczyć. Nazwa pochodzi od kształtu przypominającego olbrzymiego słonia zanurzającego swoją trąbę do rzeki. Część odwiedzających wcale nie jest zachwycona tym widokiem, więc są i mieszane uczucia. Wzgórze ma 55 m wysokości, 108 m długości i 100 m szerokości. Jest tam też Jaskinia Księżycowej Wody (Shuiyue dong), gdzie w nocy odbicie księżyca widziane przez łuk wygląda jednocześnie na znajdujące się zarówno pod i nad wodą.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...