reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX chce używać pasma Ku (12GHz) dla Internetu

dodano: 2020-06-08 10:25 | aktualizacja: 2020-06-08 22:36
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX

Pasmo Ku Starlink SpaceX 12 Ghz 360px.jpg W zgłoszeniu do amerykańskiej FCC firma SpaceX twierdzi, że jej usługa satelitarnego Internetu Starlink pomogłaby w pokonaniu przepaści cyfrowej gdyby można było wykorzystać pasmo częstotliwości satelitarnej 12 GHz (pasmo Ku). Zgłoszenie zostało dokonane w odpowiedzi na zgłoszenie dokonane 26 maja przez stowarzyszenie Competitive Carriers Association (CCA), które potwierdziło, że SpaceX nie powinno używać pasma 12 GHz, bo jest ono ściśle zastrzeżone na całym świecie dla transmisji satelitarnych. Po paśmie C (4 GHz) to kolejna próba próba przejęcia pasma telewizji satelitarnej.

satkurier.pl
Satelity Starlink pasmo Ku 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma SpaceX w liście do FCC z 4 czerwca napisała:

- Kontynuowanie wszelkich propozycji, które podważyłyby obecne i przyszłe wykorzystanie satelitów w paśmie 12 GHz, zagroziłyby osiągnięciom w tym paśmie i utrudniłyby wdrożenie kluczowych usług szerokopasmowego Internetu dla konsumentów, w tym dla terenów pozamiejskich.

- Aby osiągnąć ten cel, SpaceX zdecydowanie wspiera wysiłki FCC zmierzające do zlikwidowania przepaści cyfrowej przy użyciu technologii najlepiej odpowiadającej potrzebom konsumentów, w tym 5G. Jednym z istotnych elementów obsługi wszystkich Amerykanów - bez względu na to, gdzie mieszkają - są usługi satelitarne nowej generacji, które mogą dotrzeć do wszystkich zakątków kraju. Pasmo 12 GHz jest niezbędnym elementem zapewniającym konsumentom połączenia z łączem w dół o wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniu - twierdzi SpaceX.

Okazuje się, że list CCA z 26 maja zajmuje zupełnie przeciwne stanowisko w tej sprawie, sugerując, ze pasmo Ku jest dla transmisji wideo (DTH) z satelity, a nie dla Internetu jako takiego. Rywalizacja o pasmo Ku może być ważna, jeśli chodzi o przyszłość wykorzystania częstotliwości 12 GHz: dla transmisji wideo (DTH) czy też usługi globalnego Internetu, by skorzystać z wideo po sieci. Należy się spodziewać, że zaprotestują zarówno operatorzy satelitarni, jak i lokalni operatorzy telekomunikacyjni, którzy mogą być po prostu „wycięci" z rynku przez 2-3 globalne usługi dostępu do Internetu z satelity. Jedną z dominujących usług tego typu chce być Starlink należąca do SpaceX i Elona Muska.

SpaceX ma zamiar zainicjować obsługę konsumencką w Stanach Zjednoczonych w tym roku za pomocą pasma 12 GHz - napisał SpaceX dla FCC.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM920 RC20 UHD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 999 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...