reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udany start rakiety Electron w Nowej Zelandii [wideo]

dodano: 2020-06-13 11:40 | aktualizacja: 2020-06-13 12:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: Rocket Lab

Nasa Rocket Lab 12 misja Electron stop me now 360px.jpg Po kilkutygodniowym przestoju z powodu pandemii koronawirusa, firma Rocket Lab przeprowadziła 12. misję rakiety Electron - misję wspólnego wyniesienia ładunków od NASA, NRO i University of New South Wales. Po oczekiwaniu na lepszą pogodę na początku tygodnia misja rozpoczęła się w sobotę 13 czerwca (czas lokalny - 05:12 UTC) w Rocket Lab's Complex 1 na kosmodromie na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii.

Rocket Lab
Nasa Rocket Lab 12 misja Electron stop me now 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rakieta firmy Rocket Lab z kilkoma satelitami wystrzelona w Nowej Zelandii.

Rakieta Electron prywatnej firmy amerykańskiej, wyniosła grupę satelitów, którego uruchomienie zostało opóźnione ze względu na koronawirusa, pomyślnie wystartowała z kosmodromu w Nowej Zelandii, podała spółka Rocket Lab.

Misja nosiła nazwę „Don't Stop Me Now”, według Rocket Lab, „w uznaniu dla członka zarządu Rocket Lab i zapalonego fana Queen, Scotta Smitha, który niedawno zmarł”.

W luku rakiety Electron umieszczono 5 ładunków: ANDESITE, M2 Pathfinder i trzy satelity należące do amerykańskiego National Reconnaissance Office.

Start rakiety Electron początkowo planowano na 30 marca br, ale przygotowania do niego zostały zawieszone z powodu wprowadzenia ograniczeń w Nowej Zelandii w związku z pandemią koronawirusa. Na początku maja NASA ogłosiła, że ​​start może nastąpić 15 maja, ale później okazało się, że kosmodrom może wznowić przygotowania do startu dopiero po 11 czerwca.

W kosmos wysłano satelitę ANDESITE należącą do NASA, a opracowaną przez Boston University w celu zbadania magnetosfery Ziemi, trzech satelitów  amerykańskiej administracji wywiadu kosmicznego i australijskiego satelity M2 Pathfinder. Od 2017 r. przeprowadzono 11 startów rakiet Electron, z których pierwsza miała charakter testowy.

Firma Rocket Lab planuje w tym roku aż 12 startów, podwajając swój wynik 6 startów z 2019 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...