reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Znaczny potencjał oferty Starlink, a może zagrożenie?

dodano: 2020-06-12 21:28
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BroadbandNow

High speed starlink satelita 360px.jpg Okazuje się, że znaczna liczba użytkowników Internetu szerokopasmowego w USA rozważyłaby szybkie przejście na satelitarną usługę Starlink Elona Muska. Szacuje się, że około 42 mln Amerykanów (16 mln gospodarstw w USA) nie ma dostępu do szerokopasmowego Internetu. Tak twierdzi BroadbandNow - firma pomagająca konsumentom znaleźć swoje najlepsze opcje dostępu do Internetu. Elon Musk potwierdził, że Starlink zadebiutuje „późnym latem tego roku”, najpierw obsługując Alaskę oraz północne regiony USA i Kanady. Czy to będzie zagrożenie dla klasycznych operatorów Internetu i kablówek?

Starlink
Starlink satelita 550 km 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Musk twierdzi, że potrzebuje jedynie około 400 aktywnych satelitów na orbicie, aby zapewnić podstawową usługę „beta”, a flota 800 satelitów Starlink zapewniłaby „umiarkowany” zasięg dla publicznych użytkowników.

Kolejny start rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink planowany jest na 24 czerwca. 

Plan Muska polega na opasaniu Ziemi dziesiątkami tysięcy satelitów Starlink z szerokopasmowym szybkim Internetem. Już na stronie domowej Starlink można zapisać się na powiadomienie mailowe, kiedy ta usługa będzie dostępna w danym kraju - jest też na liście Polska!

Według Muska Starlink „szybko rozszerzy się na niemal globalny zasięg zaludnionego świata do 2021 roku. Starlink dostarczy szybki Internet szerokopasmowy do miejsc, w których dostęp był zawodny, drogi lub całkowicie niedostępny”.

Z pozoru usługi Starlink nie powinny stanowić zagrożenia dla klasycznych operatorów Internetu, kablówek czy operatorów mobilnych. Jednak co będzie, gdy Starlink faktycznie stanie globalną usługą i to mocno promowaną przez sprawnego w tym względzie właściciela Tesli i SpaceX. Część standardowych operatorów telekomunikacyjnych dosłownie guzdrze się z wprowadzaniem nowych technologii, głównie światłowodów i sieci 5G.

Czy taka usługa jak Starlink przyspieszy ich sposób myślenia i przyspieszenie w budowie stacji bazowych 5G oraz światłowodów nim Starlink będzie miał globalny zasięg? 

Badanie przeprowadzone przez BroadbandNow wykazało, że:
  • potencjalny rynek Starlink jest znaczny
  • 40 proc. Amerykanów prawdopodobnie zapisałoby się na szybszą opcję internetową, gdyby stała się dostępna
  • 1/5 Amerykanów jest bardzo niezadowolona z opóźnień lub szybkości ich dotychczasowej usługi, w tym 1/4 na obszarach wiejskich
  • 16 mln amerykańskich gospodarstw domowych nie ma obecnie dostępnej usługi szerokopasmowej - Starlink może pomóc
  • cena wprowadzająca usługę Starlink będzie miała kluczowe znaczenie dla zainteresowania użytkowników (cena jest wciąż tajemnicą)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

759 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...