dodano: 2020-06-17 10:52 | aktualizacja:
2020-06-17 14:16
autor: HP |
źródło: WTO
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W swoim ostatecznym wyroku, który opublikowano 16 czerwca 2020 r., WTO orzekła, że
rząd Arabii Saudyjskiej od początku aktywnie promował i wspierał piracką działaność beoutQ oraz całkowicie naruszył i dalej narusza swoje zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego w zakresie ochrony intelektualnej prawa własności.
WTO wzywa Arabię Saudyjską do natychmiastowego dostosowania się do zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego.
Ustalenia WTO:
- państwo saudyjskie od początku aktywnie promowało i wspierało beoutQ
- sponsorowało wiele publicznych spotkań z promocyjnymi pokazami beoutQ
- podczas Mistrzostw Świata 2018 piracko udostępniano 294 transmisje w 13 regionach Arabii Saudyjskiej
- państwo saudyjskie nie podjęło żadnych działań przeciwko beoutQ w ciągu ostatnich 3 lat
- urzędnicy saudyjscy od początku publicznie promowali beoutQ, włącznie z „rządowymi” tweetami
- WTO potwierdziło też, że beoutQ jest obsługiwany na pojemnościach operatora satelitarnego Arabsat
Na podstawie szeregu faktycznych ustaleń
WTO orzekła, że Arabia Saudyjska całkowicie narusza prawo międzynarodowe, w tym zobowiązania wynikające z traktatu międzynarodowego. W związku z tym WTO wezwało Arabię Saudyjską do
„dostosowania swoich środków” do tych obowiązków, uznając, że narusza to art. 42 i art. 41 ust. 1 porozumienia WTO w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (Porozumienie TRIPS) , zapobiegając podejmowaniu przez beIN postępowania cywilnego przeciwko naruszeniu praw autorskich w Arabii Saudyjskiej, a także z naruszeniem art. 61 Porozumienia TRIPS, odmawiając podjęcia jakichkolwiek działań karnych przeciwko beoutQ, mimo że są obsługiwane przez osoby fizyczne lub podmioty podlegające jurysdykcji karnej Arabii Saudyjskiej Arabia i pomimo wielu dowodów dostarczonych władzom saudyjskim przez Premier League i FIFA.
- Dzisiejsze orzeczenie WTO jest historycznym potwierdzeniem praw własności intelektualnej - powiedział Stephen Nathan QC, Blackstone Chambers, doradca beIN Media Group.
- Decyzja opiera się na zasadach, które 164 narody zgodziły się zastosować. WTO ustaliło, że od 2017 r. Rząd Arabii Saudyjskiej odgrywa kluczową rolę w umożliwianiu i promowaniu kradzieży światowego sportu i rozrywki przez beoutQ - najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej szkodliwych operacji pirackich, jakie świat kiedykolwiek widział. Naruszenie prawa międzynarodowego przez Arabię Saudyjską zostało wyraźnie ustalone; szkody dla Premier League, innych posiadaczy praw i nadawców były kolosalne i zostały spowodowane promocją i wsparciem Arabii Saudyjskiej dla piractwa beoutQ.
- Oprócz orzeczenia WTO, rząd USA, rząd Wielkiej Brytanii i Komisja Europejska dostrzegły, że dziedzictwo beoutQ i szkody w światowym sporcie są nadal aktualne” - zauważył David Sugden, starszy radca prawny i dyrektor ds. Korporacyjnych, beIN Media Group .
- Miliony dekoderów beoutQ z obsługą IPTV i inne nielegalne urządzenia nadal są w użyciu; sprawy sądowe w Premier League, FIFA, UEFA i innych przeciwko beoutQ zostały celowo zablokowane przez rząd saudyjski; międzynarodowe wartości praw mediów zostały zniszczone; a w wyniku działań rządu saudyjskiego dziesiątki milionów saudyjskich fanów sportu mogą oglądać większość najważniejszych sportów międzynarodowych - w tym mecze Newcastle United - w nielegalny sposób.
- Katar i międzynarodowi posiadacze praw odnieśli dziś ogromne zwycięstwo - powiedział Ali bin Ahmed Al Kuwari, minister handlu i przemysłu w Katarze.
- Oczekujemy, że Arabia Saudyjska, zwłaszcza że jest gospodarzem nadchodzącego G20, szanuje to decydujące orzeczenie i natychmiast położy kres kradzieży i piractwu praw własności intelektualnej. Mogą zacząć od przyjęcia orzeczenia WTO i przeprowadzenia sprawiedliwego, terminowego i przejrzystego postępowania prawnego przeciwko sprawcom, aby powstrzymać to nadużycie.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.