reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Marsylia

dodano: 2020-05-12 17:04 | aktualizacja: 2023-02-17 22:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

Marsylia Calanques - mewa romańska Marsylia to pełne uroku francuskie miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przyciąga wyjątkowym klimatem i mnóstwem niespotykanych nigdzie indziej atrakcji. Jedną z nich są nadmorskie dolinki calanques, inną pamiętające wojnę wyspy archipelagu Frioul. Marsylia to także rodzinne miasto Edmunda Dantesa – tytułowego bohatera powieści „Hrabia Monte Christo”, który więziony był w słynnej twierdzy If. Nie sposób nie wspomnieć o Starym Porcie – sercu Marsylii, górującej nad miastem bazylice Notre Dame de la Garde z olbrzymią, pozłacaną statuą Dobrej Matki na szczycie dzwonnicy, a także zabytkowym, modernistycznym bloku z roku 1952. Nie brakuje też pięknych, piaszczystych plaż – Prado, Catalans, Pointe-Rouge i Prophète, restauracji ze świetnym jedzeniem i innych miejsc umożliwiających miłe spędzanie wolnego czasu. Imponujący jest też stadion Orange Vélodrome. W końcowej części artykułu kilka słów na temat telewizji we Francji.

Anita K.
Marsylia - widok z masywu Calanques


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Marsylia to miasto położone na południowym wybrzeżu Francji, stolica departamentu Delta Rodanu i regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Populacja Marsylii, o powierzchni 240,62 km2, wynosi ponad 860 tys. mieszkańców, czyli jest to miasto powierzchniowo niewiele mniejsze od Gdańska czy Poznania, lecz o gęstości zaludnienia porównywalnej z tą w Warszawie.
 
Widok na zamek If i bazylikę Notre Dame de la Garde z wału łączącego dwie wyspy archipelagu Frioul

Marsylia jest jednym z najstarszych miast we Francji. Została założona pod nazwą Massalia około 600 r. p.n.e. przez Greków z Fokai. Już w tamtych czasach Marsylia była ważnym portem handlowym i tranzytowym. Znacznego rozwoju doświadczyła zwłaszcza w XIX wieku, stając się dobrze prosperującym miastem przemysłowym i handlowym. Dziś głównym obszarem działalności Marsylii jest gospodarka morska. Wody Morza Śródziemnego oblewają miasto od południa i zachodu. Centrum Marsylii jest otoczone: masywem Étoile na południu, Garlaban i Saint-Cyr na wschodzie oraz Mont Puget i Marseilleveyre na południu.
 
Plaża Prado w grudniu, w tle wyspy archipelagu Frioul

Jak się tam dostać i gdzie nocować?

Najwygodniej jest polecieć samolotem, który ląduje na pobliskim lotnisku w Marignane (oficjalnie: Aéroport Marseille Provence), a następnie dostać się do centrum Marsylii, oddalonego o 25 km, pociągiem lub autobusem. Poruszanie się po samej Marsylii również nie powinno sprawiać problemów – do dyspozycji są dwie linie metra (30 stacji) i ponad 100 linii autobusowych.
 
Marsylia poprzecinana jest wieloma wąskimi i długimi ulicami

Z parkingu przy lotnisku Marseille-Provence dobrze widać zbudowaną na skale Kaplicę Matki Bożej Życia (La Chapelle Notre-Dame-de-Vie). Kaplica, znajdująca się w sąsiadującej z Marignane miejscowości Vitrolles, pochodzi z X lub XI wieku.
 
Kaplica Matki Bożej Życia w pobliskiej miejscowości Vitrolles - widok z lotniska w Marignane

Na stację kolejową Vitrolles Aéroport Marseille Provence, skąd można dostać się do Marsylii, można podjechać z lotniska darmowym autobusem. Stacja jest obsługiwana przez państwowego przewoźnika kolejowego SNCF.
 
Stacja kolejowa Vitrolles Aéroport Marseille Provence
Stacja kolejowa Vitrolles Aéroport Marseille Provence

Odnośnie noclegu, polecam wynajęcie apartamentu. W rozsądnej cenie można znaleźć całkiem przyzwoite miejsce pobytu nawet w samym centrum miasta, w pobliżu Starego Portu. Odradzam nocleg na obrzeżach Marsylii i w dzielnicach, gdzie mieszkają społeczności muzułmańskie. Wynika to w pierwszym przypadku z trudności w komunikacji z centrum miasta i z nieco niższego poziomu bezpieczeństwa, a w drugim z hałasu, na jaki często uskarżają się na portalach rezerwacyjnych turyści.
 
Ulica Beauregard w centrum Marsylii po zmroku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...