reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

H.266/VVC - nowy standard oficjalnie przyjęty

dodano: 2020-07-08 12:37 | aktualizacja: 2020-07-12 19:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Fraunhofer HHI/satkurier.pl

VVC Po kilku latach badań i prac standaryzacyjnych, oficjalnie przyjęty został nowy standard kompresji wideo H.266/VVC - Versatile Video Coding. W proces zaangażowani byli: niemiecki instytut Fraunhofer HHI, a także tacy giganci, jak Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm i Sony. H.266/VVC jest następcą H.265/HEVC, który tak naprawdę nie jest jeszcze powszechnie stosowany - nadal prym wiedzie H.264/AVC (MPEG-4).

Fraunhofer HHI
VVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dzięki znacznie poprawionej kompresji nowy standard zapewnia dodatkową znaczącą redukcję przepływności przy zachowaniu, w znaczeniu percepcyjnym, tej samej jakości obrazu. W porównaniu z poprzednikiem, jakim jest H.265/HEVC - High Efficiency Video Coding, stosując H.266/VVC możliwe jest zaoszczędzenie 50 proc. używanego pasma, informuje Fraunhofer HHI.

Ogólnie rzecz biorąc, H.266/VVC zapewnia bardziej wydajną transmisję i przechowywanie treści wideo (od SD, przez HD i 4K, po 8K). Ponadto w pełni obsługiwane są materiały o wysokim zakresie dynamiki HDR czy materiały w technologii 360 ​​stopni.

Skompresowane dane wideo stanowią obecnie 80 proc. globalnego ruchu internetowego. Nowo opracowany standard H.266/VVC jest najnowocześniejszym i najbardziej wydajnym standardem kompresji wideo. Jego poprzednicy - H.264/AVC i H.265/HEVC, zostali już wdrożeni na ponad 10 mld urządzeń na całym świecie i obsługują ponad 90 proc. całkowitej globalnej przepływności wideo.
 
Źródło: Fraunhofer HHI

H.266/VVC został opracowany z naciskiem na treści wideo o ultrawysokiej rozdzielczości. Nowy standard ma być stosowany na przykład podczas przesyłania strumieniowego treści 4K lub 8K. Umożliwia także bardziej wydajną transmisję wideo w sieci mobilnej, gdzie pojemność danych jest ogólnie bardziej ograniczona. W przypadku 90-minutowego wideo UHD, przy użyciu poprzedniego standardu H.265/HEVC przesłane musi być około 10 GB danych. Dzięki H.266/VVC będzie to tylko około 5 GB, przy zachowaniu tej samej jakości obrazu w ujęciu percepcyjnym.
 

- Po prawie trzech latach aktywnej pracy standaryzacyjnej jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do opracowania nowego standardu H.266/VVC - mówi Benjamin Bross, lider grupy systemów kodowania wideo w Fraunhofer HHI i redaktor ponad 500-stronicowej specyfikacji standardu H.266/VVC. - Kwantowy skok w wydajności kompresji oferowany przez H.266/VVC pomoże zapewnić, że wykorzystanie wideo na całym świecie będzie nadal rosło. Ponadto zwiększona wszechstronność H.266/VVC sprawi, że nowy standard będzie atrakcyjny dla szerszej gamy aplikacji do przesyłania i przechowywania wideo.

Dla H.266/VVC planowany jest jednolity i przejrzysty model licencjonowania oparty na zasadzie FRAND (sprawiedliwy, rozsądny i niedyskryminujący). W tym celu powstało tak zwane Media Coding Industry Forum (MC-IF). Nowe chipy wymagane do korzystania z H.266/VVC są obecnie w fazie rozwoju.
 

- Tej jesieni Fraunhofer HHI opublikuje pierwsze oprogramowanie obsługujące nowy standard H.266/VVC zarówno w kontekście kodera, jak i dekodera - powiedział dr Thomas Schierl, dyrektor ds. kodowania wideo i uczenia maszynowego w Fraunhofer HHI.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama