reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EBU: media publiczne wspierają twórców podczas pandemii

dodano: 2020-07-15 21:43 | aktualizacja: 2020-07-16 09:06
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP/EBU

2020 czas nieznany TVP EBU 360px.jpg Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała raport, poświęcony roli nadawców publicznych we wspieraniu twórców w okresie pandemii koronawirusa. Autorzy raportu wskazują przykłady działań, które podejmują europejskie media, by poprawić kondycję artystów. Jako przykład dobrych praktyk EBU przytoczyła projekty realizowane przez Telewizję Polską: konkurs scenariuszowy „OdNowa” oraz poświęcony sytuacji artystów program TVP Kultura „2020. Czas nieznany”.

EBU
EBU Genewa logo 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„2020. Czas Nieznany” TVP Kultura to program, wskazany przez EBU jako przykład dobrej praktyki mediów publicznych.

– Reakcja mediów publicznych na kryzys COVID-19 dowodzi, jak istotna jest stabilność finansowa i doinwestowanie tych instytucji – komentuje Marek Solon-Lipiński, zastępca dyrektora Biura Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej TVP.

– W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami dziesiątek inicjatyw, które europejskie media publiczne podjęły w celu wsparcia artystów i sektora kreatywnego – mówi Marek Solon-Lipiński.

Wagę stałych źródeł finansowania mediów publicznych podkreśla David Fernandez Quijada z Europejskiej Unii Nadawców, kierujący think tankiem Media Intelligence Service EBU:

– EBU od lat wskazuje na konieczność zapewnienia stabilnego finansowania mediom publicznym. Dziś widać, że to właśnie one odegrają znaczącą rolę w odbudowie nadszarpniętej kryzysem kondycji rynku kreacji. Roczne wydatki zrzeszonych w EBU mediów publicznych na pozyskiwanie treści to ponad 19 miliardów euro. Aż 84 proc. tych środków jest inwestowanych w produkcje własne – tłumaczy David Fernandez Quijada.

– Z kolei 89 proc. wszystkich treści telewizyjnych nadawanych przez członków EBU to produkcje rodzime bądź pochodzące z Unii Europejskiej. Wszystko to świadczy o tym, jak wielką rolę odgrywają media publiczne w sektorze europejskiej kreacji – wyjaśnia ekspert EBU.

– Z analiz EBU wynika, że każda suma zainwestowana w media publiczne pomnaża się w wyniku dalszych, bezpośrednich i pośrednich inwestycji, zasilając gospodarkę, a w szczególności jej kreatywną odnogę. Flamandzki nadawca VRT wyliczył, że każde 1 euro wydane przez belgijski rząd na jego utrzymanie, przynosi od 2,2 do 2,5 euro gospodarce – dodaje Marek Solon-Lipiński z Telewizji Polskiej.

Europejska Unia Nadawców w swoim opracowaniu wyróżniła dwie inicjatywy realizowane przez Telewizję Polską, w tym cykl „2020. Czas nieznany” realizowany w TVP Kultura.

– Okres pandemii zmienił życie praktycznie wszystkich grup zawodowych, ale w przypadku ludzi świata kultury często zupełnie je zatrzymał - mówi Grzegorz Płaza, dyrektor Centrum Kultury i Historii TVP.

- Artystów dotknął brak kontaktu z widzami, niemożność tworzenia i występowania. Bardzo chcieliśmy oddać tym ludziom głos, pokazać, jak dramatycznie zmieniło się ich życie - stwierdza Płaza.

Drugim wyróżnionym projektem Telewizji Polskiej jest konkurs „OdNowa”.
Konkurs powstał z myślą o twórcach scenariuszy i został ogłoszony, krótko po zamrożeniu polskiej i europejskiej gospodarki, w momencie, gdy sytuacja twórców była szczególnie trudna.

– Konkurs jest adresowany, przede wszystkim, do szerokiej rzeszy twórców nieinstytucjonalnych - mówi Marcin Skabara, dyrektor Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP.

- W okresie tak dużej redukcji realizowanych projektów, TVP stworzyła możliwość zaprezentowania istniejących lub nowych scenariuszy w kilku kategoriach serialowych i filmowych. Najlepsze projekty otrzymają nagrody pieniężne, których łączna suma wynosi 500 tys. zł. Oprócz tego laureatom zostanie zaproponowana realizacja projektów na zasadach rynkowych - dodaje Marcin Skabara.

To nie wszystkie inicjatywy Telewizji Polskiej na rzecz artystów podczas kryzysu COVID-19.
W ramach serii koncertów na żywo „Muzyka na dobry wieczór” TVP udostępniła twórcom studio i czas antenowy. Koncerty odbywały się bez udziału publiczności i przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa. Projekt zapewnił ciągłość produkcji, a także możliwość pracy polskim artystom. Przykładem dobrej praktyki jest też nowy serial TVP „Będzie dobrze, kochanie”, który ze względu na kwarantannę realizowany jest w domach aktorów i pokazywany w nietypowej formie przypominającej połączenia przez komunikatory internetowe, a także emisja na żywo spektaklu Teatru Telewizji „Wykapany zięć” Krzysztofa Kędziory, prosto z Teatru Powszechnego w Łodzi.

Raport EBU dostępny jest na TEJ stronie.

Europejska Unia Nadawców jest największą na świecie organizacją nadawców publicznych, zrzeszającą stacje telewizyjne i radiowe, w tym 116 aktywnych członków z 56 krajów (Europa, Płn. Afryka, Bliski Wschód) i 34 członków afiliowanych z 34 krajów z dalszych części świata. Powstała w roku 1950. TVP została członkiem organizacji w 1993 roku. Stacje członkowskie EBU w sumie docierają do ponad miliarda ludzi na całym świecie, nadając programy w ponad 160 językach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Opticum Red dCSS 52-32 Quattro

Multiswitch Opticum Red dCSS  - przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy...

359 zł Więcej...

Antena Famaval 80SP grafit

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...

Nakładka dachówka - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

85 zł Więcej...
reklama