reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Großglockner Hochalpenstraße - alpejska droga widokowa

dodano: 2020-06-21 19:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Großglockner Hochalpenstraße - Fuscher Törl Przyznam, że ostatnią rzeczą, jaką chciałam zobaczyć podczas wycieczki w austriackie Alpy, była słynna wysokogórska droga widokowa Großglockner Hochalpenstraße, wijąca się serpentynami między szczytami Wysokich Taurów. Wyszłam z założenia, że szkoda jest czasu na siedzenie za kółkiem, kiedy wokół panuje piękna pogoda zachęcająca do długich, pieszych wędrówek. Zdarzyło się jednak tak, że jeden z dni mojego czerwcowego pobytu w Austrii był wyjątkowo pochmurny i deszczowy. Nie pozostało mi nic innego, jak przejechać się tą drogą, tak chętnie fotografowaną i filmowaną nie tylko przez turystów. Bynajmniej nie żałowałam.

Großglockner Hochalpenstraße


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z parkingu przy południowym wlocie do tunelu Hochtor można wyjść na szczyt Tauernkopf (2627 m n.p.m.) znajdujący się na wschód od przełęczy, co też uczyniłam.
 
Widok z Tauernkopf na północ
Na szczycie Tauernkopf na wschód od przełęczy Hochtor
Szczyt Tauernkopf
Nad wlotem tunelu Hochtor

10. Schöneck (1953 m n.p.m.)
Botaniczny szlak Wunderwelt Glocknerwiesen. Tematyczny plac zabaw.

11. Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2369 m n.p.m.)
Niepowtarzalny widok na szczyty Großglockner i Johannisberg oraz lodowiec Pasterze. Wystawy „Erfolgsgeschichte des Automobils” (Historia sukcesu samochodu), „Berg, die - Frauen im Aufstieg” (Kobiety we wspinaczce), „Gletscher.Leben” (Lodowiec.Życie) i „Alpenliebe” (Miłość do Alp). Kino, sala panoramiczna i punkt obserwacyjny Swarovskiego. Szlaki alpejskie Panoramaweg, Gamsgrubenweg, Kaisersteinweg i Gletscherweg.

Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę cesarzowi Austrii, Franciszkowi Józefowi I, który ze swoją żoną Sissi przebywał tu w 1856 roku.
 
Punkt obserwacyjny Swarovskiego, w tle Johannisberg i lodowiec Pasterze

Pierwsze udokumentowane wejście na Großglockner (3798 m n.p.m.) miało miejsce 28 lipca 1800 roku. Pięciu alpinistów dotarło na szczyt przez Adlersruhe (dziś znajduje się tam schronisko Erzherzog-Johann-Hütte - 3454 m n.p.m.) i ustawiło na Großglockner krzyż. Pierwsze zimowe wejście odbyło się dopiero w 1953 roku. Pierwszym Polakiem, który zdobył Großglockner, był Ludwik Chałubiński (wyprawa miała miejsce w 1884 lub 1885 roku).

2 października 1880 roku na szczycie postawiono 3 m żelazny krzyż cesarski o masie 300 kg. „Cesarski” dlatego, że wniesiono go z okazji 25. rocznicy ślubu cesarza Franciszka Józefa I z Sissi. W 2000 roku, z okazji 200. rocznicy pierwszego wejścia na Großglockner, krzyż odrestaurowano.
 
Großglockner i Johannisberg oraz lodowiec Pasterze

Dodatkową atrakcją jest możliwość zapozowania do pamiątkowej fotografii z Großglockner w tle, którą można następnie pobrać lub udostępnić. Aby znaleźć się na zdjęciu, wystarczy stanąć w wyznaczonym ku temu miejscu i nacisnąć przycisk Start. Po kilku chwilach fotografia trafia na tę stronę internetową. Poniżej zdjęcie wykonane 28 czerwca o godz. 17:13 - ktoś nacisnął przycisk i... uciekł.
 
Fotopoint Kaiser-Franz-Josefs-Höhe

12. Punkt dydaktyczny Kasereck (1911 m n.p.m.)
Tutaj, przy pomocy tablic dydaktycznych, można dowiedzieć się ciekawych faktów na temat Natur- und Kulturlandschaft Oberes Mölltal (Naturalnego i kulturowego krajobrazu Górnego Mölltal). Kapliczka.
 
Kapliczka i budynek dawnej restauracji na Kasereck

Omówione powyżej przystanki to oczywiście nie wszystkie atrakcje Großglockner Hochalpenstraße, a jeden dzień to zdecydowanie za mało, by je poznać. Liczę, że mój krótki przewodnik pomoże osobom, które dopiero planują wycieczkę w te okolice, wybrać najciekawsze z nich. Obowiązkowym punktem na pewno jest Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, skąd rozpościerają się kapitalne widoki na Großglockner i lodowiec Pasterze.

Źródło: grossglockner.at 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...