reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Großglockner Hochalpenstraße - alpejska droga widokowa

dodano: 2020-06-21 19:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Großglockner Hochalpenstraße - Fuscher Törl Przyznam, że ostatnią rzeczą, jaką chciałam zobaczyć podczas wycieczki w austriackie Alpy, była słynna wysokogórska droga widokowa Großglockner Hochalpenstraße, wijąca się serpentynami między szczytami Wysokich Taurów. Wyszłam z założenia, że szkoda jest czasu na siedzenie za kółkiem, kiedy wokół panuje piękna pogoda zachęcająca do długich, pieszych wędrówek. Zdarzyło się jednak tak, że jeden z dni mojego czerwcowego pobytu w Austrii był wyjątkowo pochmurny i deszczowy. Nie pozostało mi nic innego, jak przejechać się tą drogą, tak chętnie fotografowaną i filmowaną nie tylko przez turystów. Bynajmniej nie żałowałam.

Großglockner Hochalpenstraße


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z parkingu przy południowym wlocie do tunelu Hochtor można wyjść na szczyt Tauernkopf (2627 m n.p.m.) znajdujący się na wschód od przełęczy, co też uczyniłam.
 
Widok z Tauernkopf na północ
Na szczycie Tauernkopf na wschód od przełęczy Hochtor
Szczyt Tauernkopf
Nad wlotem tunelu Hochtor

10. Schöneck (1953 m n.p.m.)
Botaniczny szlak Wunderwelt Glocknerwiesen. Tematyczny plac zabaw.

11. Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2369 m n.p.m.)
Niepowtarzalny widok na szczyty Großglockner i Johannisberg oraz lodowiec Pasterze. Wystawy „Erfolgsgeschichte des Automobils” (Historia sukcesu samochodu), „Berg, die - Frauen im Aufstieg” (Kobiety we wspinaczce), „Gletscher.Leben” (Lodowiec.Życie) i „Alpenliebe” (Miłość do Alp). Kino, sala panoramiczna i punkt obserwacyjny Swarovskiego. Szlaki alpejskie Panoramaweg, Gamsgrubenweg, Kaisersteinweg i Gletscherweg.

Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę cesarzowi Austrii, Franciszkowi Józefowi I, który ze swoją żoną Sissi przebywał tu w 1856 roku.
 
Punkt obserwacyjny Swarovskiego, w tle Johannisberg i lodowiec Pasterze

Pierwsze udokumentowane wejście na Großglockner (3798 m n.p.m.) miało miejsce 28 lipca 1800 roku. Pięciu alpinistów dotarło na szczyt przez Adlersruhe (dziś znajduje się tam schronisko Erzherzog-Johann-Hütte - 3454 m n.p.m.) i ustawiło na Großglockner krzyż. Pierwsze zimowe wejście odbyło się dopiero w 1953 roku. Pierwszym Polakiem, który zdobył Großglockner, był Ludwik Chałubiński (wyprawa miała miejsce w 1884 lub 1885 roku).

2 października 1880 roku na szczycie postawiono 3 m żelazny krzyż cesarski o masie 300 kg. „Cesarski” dlatego, że wniesiono go z okazji 25. rocznicy ślubu cesarza Franciszka Józefa I z Sissi. W 2000 roku, z okazji 200. rocznicy pierwszego wejścia na Großglockner, krzyż odrestaurowano.
 
Großglockner i Johannisberg oraz lodowiec Pasterze

Dodatkową atrakcją jest możliwość zapozowania do pamiątkowej fotografii z Großglockner w tle, którą można następnie pobrać lub udostępnić. Aby znaleźć się na zdjęciu, wystarczy stanąć w wyznaczonym ku temu miejscu i nacisnąć przycisk Start. Po kilku chwilach fotografia trafia na tę stronę internetową. Poniżej zdjęcie wykonane 28 czerwca o godz. 17:13 - ktoś nacisnął przycisk i... uciekł.
 
Fotopoint Kaiser-Franz-Josefs-Höhe

12. Punkt dydaktyczny Kasereck (1911 m n.p.m.)
Tutaj, przy pomocy tablic dydaktycznych, można dowiedzieć się ciekawych faktów na temat Natur- und Kulturlandschaft Oberes Mölltal (Naturalnego i kulturowego krajobrazu Górnego Mölltal). Kapliczka.
 
Kapliczka i budynek dawnej restauracji na Kasereck

Omówione powyżej przystanki to oczywiście nie wszystkie atrakcje Großglockner Hochalpenstraße, a jeden dzień to zdecydowanie za mało, by je poznać. Liczę, że mój krótki przewodnik pomoże osobom, które dopiero planują wycieczkę w te okolice, wybrać najciekawsze z nich. Obowiązkowym punktem na pewno jest Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, skąd rozpościerają się kapitalne widoki na Großglockner i lodowiec Pasterze.

Źródło: grossglockner.at 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Johansson 9733PL Unicable I/II

Multiswitch, przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy klasycznej instalacji multiswitchowej. Możliwość...

250 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama