reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Qatar Airways naruszał prawa autorskie

dodano: 2020-07-20 13:51 | aktualizacja: 2020-07-20 22:39
autor: HP | źródło: Inflight

Qatar airways 360px.jpg 17 lipca br. znana linia lotnicza Qatar Airways została uznana za winnego uchylenia się od zobowiązań dotyczących praw autorskich przez londyński sąd. Londyński Sąd Najwyższy orzekł na korzyść Performing Right Society (PRS) po pozwie w przełomowej sprawie dotyczącej naruszenia praw autorskich przeciwko Qatar Airways, która powinna zostać rozpatrzona przez sądy angielskie, bo w Katarze nie ma na to żadnych szans.

Qatar Airways
Qatar Airways Dreamliner  760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
PRS domaga się od Qatar Airways odszkodowania za korzystanie z repertuaru muzycznego swoich członków bez posiadania odpowiedniej licencji muzycznej. Katarska linia lotnicza, która obsługuje ponad 200 tys. lotów rocznie, oferując muzykę jako integralną część usługi na pokładzie z maksymalnie 4000 opcji rozrywki.

Linia Qatar Airways nigdy nie płaciła za muzykę członkom PRS, autorom piosenek, kompozytorom i wydawcom muzycznym za korzystanie z ich własności intelektualnej.

Ponieważ w Katarze nie ma równoważnej reprezentatywnej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, Qatar Airways przez dziesięciolecia unikało udzielania licencji dotyczących praw autorskich dla swoich usług pokładowych. Po próbie uzyskania licencji Qatar Airways zwykłymi kanałami biznesowymi bez odpowiedzi PRS wszczęła postępowanie prawne przeciwko Qatar Airways w grudniu 2019 r. Wyrok sądu, który jest pierwszym kamieniem milowym w ważnej sprawie dla członków PRS, został wydany 17 lipca przez sędziego Birss z High Court of Justice w Londynie.

W swojej 25-stronicowej decyzji Birss zauważył, że sprawa jest „naprawdę globalnym sporem dotyczącym praw autorskich między brytyjskim posiadaczem tych praw globalnych a użytkownikiem chronionych treści z Kataru, który korzysta z nich na całym świecie”, ale zgodził się ze stanowiskiem PRS co do tej jurysdykcji sądu angielskiego.

Z zastrzeżeniem odwołania, sprawa zostanie teraz skierowana do sądu w sprawie odpowiedzialności chyba, że Qatar Airways uzyska niezbędną licencję na korzystanie z repertuaru PRS, zarówno retrospektywnie, jak i w przyszłości

Problem w tym, że przez całe lata linie lotnicze z Zatoki Perskiej wydały ponad miliard funtów na różne transmisje sportowe, ale odmawiają płacenia  za wykorzystanie muzyki - i dotyczy to wielokrotnie nagradzanych linii lotniczych.

To orzeczenie jest ważnym krokiem w nieustępliwym dążeniu do naprawienia tej długotrwałej niesprawiedliwości i zapewnienia sprawiedliwego odszkodowania od niektórych linii lotniczych. 

Źródło: airlinergs.com  inflight-online.com  thearabweekly.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...