reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyberzagrożenia 5 najpopularniejszych platform streamingowych

dodano: 2020-07-20 13:59
autor: HP | źródło: Kaspersky

Streaming 5 usług cyber 360px.jpg Od stycznia 2019 r. do 8 kwietnia 2020 r. ponad 5 tys. użytkowników produktów firmy Kaspersky zetknęło się z różnymi zagrożeniami, próbując uzyskać dostęp do serwisu Netflix za pośrednictwem nieoficjalnych plików wykorzystujących jego nazwę. Wykryto łącznie ponad 22 tys. prób infekcji wykorzystujących jako przynętę Netfliksa.

satkurier.pl
Netflix Hulu Apple TV Amazon Disney+ cyber 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Hakerzy wykorzystują popularność serwisów streamingowych do ataków na fanów seriali
Jeśli chodzi o oryginalne seriale na platformach streamingowych, cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali produkcję The Mandalorian - z zagrożeniami podszywającymi się pod ten serial zetknęło się łącznie 1 614 użytkowników (5 855 prób infekcji).

Rosnąca popularność serwisów streamingowych sprawia, że zarówno te platformy, jak i ich oryginalne seriale są coraz częściej wykorzystywane przez cyberprzestępców do przeprowadzania rozmaitych ataków.

Spektrum szkodliwych działań jest szerokie.
Odd ataków phishingowych mających na celu kradzież danych uwierzytelniających konta oraz informacje finansowe po wykorzystywanie nazw platform i ich seriali jako przynęty w celu skłonienia użytkowników do pobrania różnych zagrożeń, w tym szkodliwego oprogramowania oraz oprogramowania reklamowego adware.

Zbadano krajobraz cyberzagrożeń 5 najpopularniejszych platform streamingowych z filmami i serialami w okresie od stycznia 2019 r. do 8 kwietnia 2020 r. Mowa tu o usługach streamingowych Hulu, Disney+, Netflix, Apple TV Plus oraz Amazon Prime Video

Okazało się, że łącznie 5 577 użytkowników zetknęło się z różnymi zagrożeniami podczas próby uzyskania nieoficjalnego dostępu do tych platform za pośrednictwem plików, które wykorzystywały jako przynętę ich nazwy (najwięcej dotyczyło Netfliksa). W sumie odnotowano 23 936 prób zainfekowania tych użytkowników przy użyciu różnych zagrożeń.

Zbadano też cyberzagrożenia związane z oryginalną zawartością tych platform.
Po zbadaniu 25 oryginalnych seriali na wszystkich pięciu wymienionych platformach ustalili, że piątka seriali najczęściej wykorzystywanych przez cyberprzestępców jako przynęta przedstawia się następująco:
  • The Mandalorian (Disney+)
  • Stranger Things (Netflix)
  • Wiedźmin (Netflix)
  • Sex Education (Netflix)
  • Orange is the New Black (Netflix)
Tak w przypadku platform, jak i oryginalnych seriali najczęściej spotykane przez użytkowników zagrożenia to rozmaite trojany, które należą do najniebezpieczniejszych szkodliwych programów. Tego rodzaju szkodliwe pliki pozwalają cyberprzestępcom wykonywać szereg czynności: od usuwania i blokowania danych po zakłócanie działania komputera. Niektóre z rozprzestrzenianych trojanów należały do kategorii spyware i miały za zadanie śledzenie działań użytkowników na zainfekowanym sprzęcie. Oprogramowanie spyware może gromadzić osobiste pliki oraz zdjęcia użytkowników, jak również loginy oraz hasła do ich kont finansowych, a wszystko odbywa się niezauważalnie dla właściciela zainfekowanego urządzenia.

Wraz ze wzrostem popularności platform streamingowych zwiększa się zainteresowanie nimi ze strony cyberprzestępców.

- Wiele z tych usług odnotowuje bezprecedensowy wzrost w związku z nakazem pozostania w domu oraz koniecznością pracy zdalnej. Chociaż szukanie alternatywnych metod oglądania ulubionych treści online zamiast opłacenia kolejnej subskrypcji wydaje się kuszące, ze względów bezpieczeństwa zawsze lepiej jest mieć dostęp do platform i ich seriali za pośrednictwem oficjalnych źródeł - komentuje Anton Iwanow, analityk szkodliwego oprogramowania w firmie Kaspersky.


Szczegóły techniczne dotyczące omawianych zagrożeń na platformach streamingowych są dostępne tu 

Porady bezpieczeństwa

W celu zabezpieczenia się przed różnymi zagrożeniami podczas korzystania z platform streamingowych eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania:
  • W miarę możliwości uzyskuj dostęp do platform streamingowych jedynie przy użyciu własnej, płatnej subskrypcji na oficjalnej stronie internetowej lub poprzez aplikację z pobraną z oficjalnego sklepu.
  • Nie pobieraj żadnych nieoficjalnych wersji lub modyfikacji aplikacji platform streamingowych.
  • Stosuj unikatowe, silne hasła dla każdej usługi online.
  • Korzystaj z niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Kaspersky Total Security, które zapewnia zaawansowaną ochronę na wszystkich urządzeniach.

Źródło: kaspersky.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...