reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„xABo: Ksiądz Boniecki” - film TVN w kinach

dodano: 2020-07-24 03:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gutek Film/satkurier.pl

Gutek Film TVN „xABo: Ksiądz Boniecki” Adam Boniecki wiara religia Kościół ksiądz Od piątku, 24 lipca br. w kinach w całej Polsce widzowie mogą oglądać film „xABo: Ksiądz Boniecki”. Producentem filmu jest Fundacja Tygodnika Powszechnego, koproducentami są TVN (Discovery) i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a dystrybutorem jest Gutek Film. Bohaterem tego dokumentalnego filmu jest ksiądz Adam Boniecki, redaktor gazety „Tygodnik Powszechny”. Reżyserką jest Aleksandra Potoczek, a występują w nim profesor Bogdan de Barbaro i siostra Małgorzata Chmielewska.

Gutek Film TVN „xABo: Ksiądz Boniecki” Adam Boniecki wiara religia Kościół ksiądz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych

- mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik.


A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

- W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, „xABo: Ksiądz Boniecki” sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Adam Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać - czytamy w opisie.

Jak informuje dystrybutor, nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). „xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa, pielgrzyma outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.

Film został nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2020 roku Nagrodą im. Macieja Szumowskiego za „szczególną wrażliwość na sprawy społeczne”.

„xABo: Ksiądz Boniecki” - o filmie -  reżyseria: Aleksandra Potoczek, występują: Adam Boniecki, Bogdan de Barbaro i Małgorzata Chmielewska, kraj produkcji: Polska, rok produkcji: 2020, język oryginalny: polski, gatunek: dokumentalny, czas trwania: 73 minuty.
 
Adam Boniecki na plakacie promującym kinową emisję filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”, foto: Gutek Film
Adam Boniecki na plakacie promującym kinową emisję filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”, foto: Gutek Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...
reklama