reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Flagowy kanał NHK BS8K zagrożony

dodano: 2020-08-04 10:46 | aktualizacja: 2020-08-05 10:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: NHK/asia.nikkei.com

NHK BS 8K logo black 360px.jpg Japoński nadawca telewizyjny NHK, finansowany ze środków publicznych, od lat był mocno krytykowany za nadmiernie rozbudowaną liczbę kanałów. Według krytyków, pozwalało to NHK na nieuczciwą konkurencję w stosunku do prywatnych stacji w Japonii. Teraz może się okazać, że liczba kanałów NHK zostanie zmniejszona. Jednym z zagrożonych kanałów jest flagowy kanał liniowy NHK BS8K w technologii 8K.

NHK
NHK BS 8K 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według doniesień z Japonii, najbardziej zagrożony jest sztandarowy kanał nadawcy w 8K. Decyzja co do kanału 8K zostanie podjęta wkrótce. Zbliża się ogłoszenie 3-letniego planu NHK i wtedy będzie coś więcej wiadomo - szczególnie chodzi tu o budżet.

NHK będzie musiała obniżyć wydatki na te kanały z 720 mld jenów do 600 mld jenów (około 5,6 mld dol.). NHK ograniczy 2 kanały satelitarne z czterech istniejących. Oznacza to, że skonsoliduje obecne BS1, BS Premium i BS4K (BS oznacza „Broadcast Satellite”) w jeden kanał. Także dwie istniejące krajowe stacje radiowe AM zostaną również połączone w jedną.

Zagrożony NHK BS8K
Przypomnijmy, że flagowy i pierwszy liniowy kanał w technologii 8K na świecie - NHK BS8K miał być gospodarzem transmisji telewizyjnych tegorocznych - niestety odwołanych - Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Plany dotyczące transmisji 8K były bardzo mocne, ale pandemia mocno namieszała w planach ambitnym Japończykom. Może to mieć znaczący wpływ nie tylko dla sportu olimpijskiego, ale także dla rozwoju telewizji 8K, bo to NHK było głównym motorem napędzającym światowy trend ku 8K. Teraz wydaje się, że nastąpi co najmniej rok opóźnienia, a jeśli IO w Tokio miałyby się nie odbyć w 2021 roku, to strata byłaby jeszcze większa i wcale nie chodzi tu o finanse związane z samymi Igrzyskami. Co gorsze także targi nadawców: NAB i IBC, które się nie odbędą, mogą mieć pośredni negatywny wpływ na rozwój telewizji.

Pamiętać należy, że to NHK dodatkowo stworzyło dziesiątki ciekawych produkcji dla 8K, w tym transmisje telewizyjne w 8K z pięknymi widokami z całego świata, a także transmisje związane z kulturą i sztuką: Balet Bolszoj, londyński Covent Garden i przewodniki po interesujących miejscach na świecie.

Źródło: nikkei.com  live-production.tv 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...