reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Historie Powstań Śląskich w nowym programie TVS

dodano: 2020-08-05 14:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVS/satkurier.pl

Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej Marcin Mazur „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej” to podróż przez historię bohaterów Powstań Śląskich, którą można przeżyć w TVS w każdy piątek o godz. 17:15. Premiera 1. odcinka odbyła się 3 lipca. Dotychczas wyemitowane odcinki można obejrzeć online na stronie internetowej TVS. Premiera najbliższego już 7 sierpnia.

TVS
Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowy program TVS skupia się na losach bohaterów, dzięki którym Śląsk na powrót stał się częścią Polski. Poznaj poruszające opowieści rodzin tych, którzy oddawali życie za wolność przyszłych pokoleń. W audycji nie zabraknie opowieści o postaciach, takich jak Wojciech Korfanty czy Alfons Zgrzebniok. Tę 28-odcinkową audycję prowadzi Marcin Mazur.
 

- Jesteśmy w samym centrum wydarzeń. Duża część programów realizowana będzie w Muzeum Śląskim. Nie zamkniemy się jednak w czterech ścianach i będziemy w miejscach, które najbardziej dotknęły historii. Odwiedzimy Nikiszowiec, Górę Świętej Anny… Planów jest więcej, wypełnimy nimi całe 28 odcinków - opowiada Marcin Mazur, prowadzący program.

- Bardzo ważna jest dla nas historia Górnego Śląska. Upływ czasu sprawił, że obserwujemy dwie płaszczyzny postrzegania Powstań Śląskich: z punktu widzenia rodzin, które przechowują pamięć o powstańcach i z punktu widzenia osób, znających te historie tylko z podręczników - mówi Małgorzata Piechoczek, dyrektor Telewizji TVS. - Chcemy za sprawą programu dotrzeć do tak zwanej żywej historii, do zachowanych pamiątek i przekazów rodzinnych o powstaniach, pokazać wydarzenia historyczne przez pryzmat relacji ludzi biorących w nich udział. Często są to bardzo emocjonalne wspomnienia, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy przekonani, że taki przekaz trafi do serc naszych widzów i stanie się iskrą, która zachęci ich do odkrywania kart historii.

Ponadto autorzy programu zapraszają do jego współtworzenia. Na adres kopalniahistorii(małpa)tvs.pl można wysyłać pamiątki, zdjęcia lub dokumenty związane z Powstaniami Śląskimi, które zostaną wykorzystane w audycji.
 
Marcin Mazur prowadzący program „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej”, fot. TVS

Projekt powstał z inicjatywy Jakuba Chełstowskiego - Marszałka Województwa Śląskiego. Tworzony jest we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Premierowe odcinki audycji można oglądać w TVS w każdy piątek o godz. 17:15. Powtórki programu emitowane są w czwartki o 22:30.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

59 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny 48/100

Bezinwazyjny stojak dla anteny satelitarnej o średnicy rury 48mm i...

450 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...
reklama