reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 26°E?

dodano: 2020-08-06 16:20
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 5-6/2020

Es’hail 1 26E Badr/Es’hail to dwa wiodące, niezależne systemy satelitarne na orbicie. Pierwszy obsługiwany przez Arabsat działa na pozycji orbitalnej 26°E, a drugi operatora Es’hailSat częściowo zajmuje również pobliską pozycję 25,5°E. Kilka satelitów Badr i Es’hail ma sprostać potrzebom Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Środkowej. Na te regiony jest nadawanych kilkaset darmowych kanałów telewizyjnych (FTA – free-to-air). Część z nich można odebrać w Polsce pod warunkiem spełnienia określonych wymagań sprzętowych.

Es’hailSat
Es’hail 1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Katarski operator Es’hailSat

Program Es’hailSat odgrywa kluczową rolę, ponieważ Katar pracuje, by sprostać szybko rosnącym potrzebom komunikacyjnym w regionie. Dostarcza usługi ważnym klientom, takim jak beIN Sports i Al Jazeera. Odejście Eutelsat od programu można rozumieć jako uniezależnienie się katarskiego właściciela od zewnętrznych firm.

Es’hail 1/Eutelsat 25B stacjonuje na pobliskiej pozycji orbitalnej 25,5°E, zastępując tam Eutelsata 25A. Pierwotnie był współwłasnością spółek Eutelsat i Es’hailSat z Kataru. Jednak w 2018 r. Eutelsat sprzedał swoje udziały katarskiej stronie za kwotę 135 mln euro. Satelita jest zbudowany na bazie platformy LS-1300 przez Space Systems/Loral (SS/L). Posiada ładowność 32 transponderów pasma Ku i 14 w paśmie Ka. Na orbitę poleciał rakietą nośną Ariane 5 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej w dniu 29 sierpnia 2013 r. Na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat.

Es’hail 2, drugi satelita katarskiej spółki Es’hailSat, znajduje się na pozycji 26°E. Został zbudowany przez japoński Mitsubishi Electric Corp. na bazie platformy DS-2000. Projekt oferuje możliwości telekomunikacyjne w pasmach Ku i Ka. Przepustowość ma zapewniać sektorowi biznesowemu i rządowemu bezpieczną komunikację w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Satelitę wyniosła firma SpaceX rakietą nośną Falcon 9 z pola startowego 39A z Kennedy Space Center na Florydzie. Wszystko odbyło się 15 listopada 2018 r.

Saudyjski operator Arabsat

Arabsat założyło 21 państw członkowskich Ligi Arabskiej w 1976 r. Od ponad 40 lat obsługuje rosnące potrzeby świata arabskiego ze swojej głównej siedziby w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej oraz dwóch stacji kontroli satelitarnej w Rijadzie i Tunisie. Obecnie jest jednym z największych na świecie operatorów satelitarnych i zdecydowanie wiodącym dostawcą usług telekomunikacyjnych w świecie arabskim, obsługującym ponad 500 kanałów telewizyjnych i 200 stacji radiowych. Dociera do dziesiątek milionów gospodarstw domowych w ponad 80 krajach Bliskiego Wschodu. Ma ponad 170 mln widzów w samym regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA). Arabsat dysponuje własną flotą satelitarną na trzech pozycjach orbitalnych: 20°E; 26°E i 30,5°E. Francuska firma Arianespace jest długoletnim partnerem operatora w zakresie wynoszenia satelitów na orbitę, a francuskie konsorcjum EADS Astrium jest głównym kooperantem w produkcji i dostarczaniu satelitów.

Badr 4 jest zbudowany w oparciu o platformę Eurostar-E2000+. Posiada 32 transpondery w paśmie Ku i dostarcza usługi telewizyjne i szerokopasmowe na teren Bliskiego Wschodu (od Maroka do Zatoki Perskiej) i na część Europy. Na orbitę został wyniesiony 8 listopada 2006 r. za pomocą rosyjskiej rakiety Proton M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Czas trwania misji oszacowano na 15 lat.

Badr 5 powstał na platformie Eurostar E3000. Posiada 46 transponderów pasma Ku, pojemność w paśmie S i 4 transpondery w paśmie Ka. Wiązki są skierowane na obszary Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Został wyniesiony 6 kwietnia 2010 r. rakietą nośną Proton M/Breeze M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego żywotność także określono na 15 lat.

Badr 6 został wykonany na platformie Eurostar 2000+. Posiada do dyspozycji 24 transpondery w paśmie C i 20 transponderów pasma Ku. Został wyniesiony 7 lipca 2008 r. przy użyciu rakiety nośnej Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita ma pracować na orbicie przez 15 lat.

Badr 7 został stworzony na bazie platformy Eurostar E3000. Dzięki 36 transponderom w paśmie Ku może świadczyć usługi telekomunikacyjne oraz transmisji TV dla klientów na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Na orbitę został wyniesiony 10 listopada 2015 r. rakietą Ariane 5 z Kourou w Gujanie Francuskiej. Żywotność także oceniono na 15 lat.

Jak wyszukać arabską pozycję 26°E?

Ustawienie anteny satelitarnej na 26°E to spore wyzwanie, polecane raczej dla profesjonalistów. Duże utrudnienie powoduje niekorzystny rozkład wiązek dla Polski, co wymusza stosowanie większych anten (szczegóły w tabeli) i jednocześnie kłopotliwych w ustawianiu. W dodatku słaby sygnał z Badr i Es’hail może być zakłócany przez silniejsze satelity Astra z pozycji 28,2°E i 23,5°E. Mimo tych problemów jest możliwy odbiór satelitarny atrakcyjnych treści z regionu MENA w Polsce. Aby ułatwić sobie zadanie i skutecznie wstrzelić się w dużo słabsze sygnały arabskich satelitów, warto skorzystać ze specjalistycznego miernika pomiaru sygnału. Pozwoli to nam zaoszczędzić czas i maksymalnie zwiększyć końcowe osiągi. Jeżeli nie posiadamy miernika, wówczas musimy wykazać się dużą precyzją i cierpliwością, choć antena i tak nie będzie skierowana idealnie. Ustawienia dokonujemy wyłącznie przy dobrej pogodzie!
 

Za punkt odniesienia należy przyjąć silniejszą pozycję 28,2°E. Kiedy mamy pewność, że antena patrzy na 28,2°E, to przechodzimy do menu odbiornika i wybieramy jeden z transponderów 26°E w najsilniejszej wiązce (najlepiej DVB-S/QPSK z FEC 3/4 lub mniejszym; DVB-S2/8PSK z FEC 2/3 lub mniejszym). Wykaz transponderów można znaleźć na łamach SAT Kuriera. Następnie delikatnie korygujemy azymut (lekko obracamy w prawo, stojąc z tyłu za czaszą), czekamy kilkanaście sekund aż odbiornik przetworzy informacje i weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. Czynności należy powtarzać do uzyskania maksymalnego poziomu sygnału. Później ustawienie anteny należy korygować na innych transponderach w słabszych wiązkach. Pamiętajmy, że jeden z satelitów Es’hail 1 jest umieszczony na 25,5°E i potrzebna będzie delikatna korekta azymutu w prawo.

Dla zapewnienia poprawnego odbioru większości transponderów z Badr i Es’hail w Polsce zaleca się stosowanie anten od 270 cm (im większa czasza, tym końcowe wyniki będą lepsze). Na mniejszych antenach od 150 cm odbierzemy mniej kanałów oraz nie wszystkie z nich będą dostępne cały czas ze względu na duże wahania poziomu sygnału w ciągu doby.

Czy arabskie kanały mogą być ciekawe?

Serwisy informacyjne, rozmowy w studio, raporty z walk na Bliskim Wschodzie, arabskie telenowele i transmisje rytuałów muzułmańskich. Do takiego obrazu przyzwyczailiśmy się oglądając liczne stacje arabskie, dostępne w rodzimych platformach satelitarnych. Oferta darmowych kanałów arabskich na systemach Badr/Es’hail to już zupełnie inny świat. Czy ciekawy? Na pewno tak.

Panarabskie konglomeraty medialne

Alkass Sports Channel to grupa ośmiu kanałów sportowych z Kataru. Oficjalnie nazywa się Al Dawri wal Kass, co oznacza „Ligę i Puchar po arabsku”, ponieważ początkowo transmitowała krajową piłkę nożną. Alkass został uruchomiony w czerwcu 2006 r. jako drugi kanał sportowy z Kataru po Al Jazeera Sports. Szybko przyciągnął widzów dzięki niezrównanej liczbie sportów krajowych, zwłaszcza z zawodów piłkarskich. Nie wszystkie kanały Alkass Sports Channel są darmowe. Niektóre stanowią część płatnej oferty beIN.
 
Alkass Five HD

beIN Media Group jest niekwestionowanym liderem praw do piłki nożnej w całej Europie oraz we wszystkich 23 krajach MENA. Jest wyłącznym dystrybutorem Premier League oraz niezrównanej biblioteki filmów, seriali, rozrywki i programów dziecięcych. Większość oferty jest zaszyfrowana, ale niektóre kanały są nadawane FTA.
 
beIN Sports HD

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

2 250 zł Więcej...

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...