reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 26°E?

dodano: 2020-08-06 16:20
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 5-6/2020

Es’hail 1 26E Badr/Es’hail to dwa wiodące, niezależne systemy satelitarne na orbicie. Pierwszy obsługiwany przez Arabsat działa na pozycji orbitalnej 26°E, a drugi operatora Es’hailSat częściowo zajmuje również pobliską pozycję 25,5°E. Kilka satelitów Badr i Es’hail ma sprostać potrzebom Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Środkowej. Na te regiony jest nadawanych kilkaset darmowych kanałów telewizyjnych (FTA – free-to-air). Część z nich można odebrać w Polsce pod warunkiem spełnienia określonych wymagań sprzętowych.

Es’hailSat
Es’hail 1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Katarski operator Es’hailSat

Program Es’hailSat odgrywa kluczową rolę, ponieważ Katar pracuje, by sprostać szybko rosnącym potrzebom komunikacyjnym w regionie. Dostarcza usługi ważnym klientom, takim jak beIN Sports i Al Jazeera. Odejście Eutelsat od programu można rozumieć jako uniezależnienie się katarskiego właściciela od zewnętrznych firm.

Es’hail 1/Eutelsat 25B stacjonuje na pobliskiej pozycji orbitalnej 25,5°E, zastępując tam Eutelsata 25A. Pierwotnie był współwłasnością spółek Eutelsat i Es’hailSat z Kataru. Jednak w 2018 r. Eutelsat sprzedał swoje udziały katarskiej stronie za kwotę 135 mln euro. Satelita jest zbudowany na bazie platformy LS-1300 przez Space Systems/Loral (SS/L). Posiada ładowność 32 transponderów pasma Ku i 14 w paśmie Ka. Na orbitę poleciał rakietą nośną Ariane 5 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej w dniu 29 sierpnia 2013 r. Na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat.

Es’hail 2, drugi satelita katarskiej spółki Es’hailSat, znajduje się na pozycji 26°E. Został zbudowany przez japoński Mitsubishi Electric Corp. na bazie platformy DS-2000. Projekt oferuje możliwości telekomunikacyjne w pasmach Ku i Ka. Przepustowość ma zapewniać sektorowi biznesowemu i rządowemu bezpieczną komunikację w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Satelitę wyniosła firma SpaceX rakietą nośną Falcon 9 z pola startowego 39A z Kennedy Space Center na Florydzie. Wszystko odbyło się 15 listopada 2018 r.

Saudyjski operator Arabsat

Arabsat założyło 21 państw członkowskich Ligi Arabskiej w 1976 r. Od ponad 40 lat obsługuje rosnące potrzeby świata arabskiego ze swojej głównej siedziby w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej oraz dwóch stacji kontroli satelitarnej w Rijadzie i Tunisie. Obecnie jest jednym z największych na świecie operatorów satelitarnych i zdecydowanie wiodącym dostawcą usług telekomunikacyjnych w świecie arabskim, obsługującym ponad 500 kanałów telewizyjnych i 200 stacji radiowych. Dociera do dziesiątek milionów gospodarstw domowych w ponad 80 krajach Bliskiego Wschodu. Ma ponad 170 mln widzów w samym regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA). Arabsat dysponuje własną flotą satelitarną na trzech pozycjach orbitalnych: 20°E; 26°E i 30,5°E. Francuska firma Arianespace jest długoletnim partnerem operatora w zakresie wynoszenia satelitów na orbitę, a francuskie konsorcjum EADS Astrium jest głównym kooperantem w produkcji i dostarczaniu satelitów.

Badr 4 jest zbudowany w oparciu o platformę Eurostar-E2000+. Posiada 32 transpondery w paśmie Ku i dostarcza usługi telewizyjne i szerokopasmowe na teren Bliskiego Wschodu (od Maroka do Zatoki Perskiej) i na część Europy. Na orbitę został wyniesiony 8 listopada 2006 r. za pomocą rosyjskiej rakiety Proton M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Czas trwania misji oszacowano na 15 lat.

Badr 5 powstał na platformie Eurostar E3000. Posiada 46 transponderów pasma Ku, pojemność w paśmie S i 4 transpondery w paśmie Ka. Wiązki są skierowane na obszary Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Został wyniesiony 6 kwietnia 2010 r. rakietą nośną Proton M/Breeze M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego żywotność także określono na 15 lat.

Badr 6 został wykonany na platformie Eurostar 2000+. Posiada do dyspozycji 24 transpondery w paśmie C i 20 transponderów pasma Ku. Został wyniesiony 7 lipca 2008 r. przy użyciu rakiety nośnej Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita ma pracować na orbicie przez 15 lat.

Badr 7 został stworzony na bazie platformy Eurostar E3000. Dzięki 36 transponderom w paśmie Ku może świadczyć usługi telekomunikacyjne oraz transmisji TV dla klientów na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Na orbitę został wyniesiony 10 listopada 2015 r. rakietą Ariane 5 z Kourou w Gujanie Francuskiej. Żywotność także oceniono na 15 lat.

Jak wyszukać arabską pozycję 26°E?

Ustawienie anteny satelitarnej na 26°E to spore wyzwanie, polecane raczej dla profesjonalistów. Duże utrudnienie powoduje niekorzystny rozkład wiązek dla Polski, co wymusza stosowanie większych anten (szczegóły w tabeli) i jednocześnie kłopotliwych w ustawianiu. W dodatku słaby sygnał z Badr i Es’hail może być zakłócany przez silniejsze satelity Astra z pozycji 28,2°E i 23,5°E. Mimo tych problemów jest możliwy odbiór satelitarny atrakcyjnych treści z regionu MENA w Polsce. Aby ułatwić sobie zadanie i skutecznie wstrzelić się w dużo słabsze sygnały arabskich satelitów, warto skorzystać ze specjalistycznego miernika pomiaru sygnału. Pozwoli to nam zaoszczędzić czas i maksymalnie zwiększyć końcowe osiągi. Jeżeli nie posiadamy miernika, wówczas musimy wykazać się dużą precyzją i cierpliwością, choć antena i tak nie będzie skierowana idealnie. Ustawienia dokonujemy wyłącznie przy dobrej pogodzie!
 

Za punkt odniesienia należy przyjąć silniejszą pozycję 28,2°E. Kiedy mamy pewność, że antena patrzy na 28,2°E, to przechodzimy do menu odbiornika i wybieramy jeden z transponderów 26°E w najsilniejszej wiązce (najlepiej DVB-S/QPSK z FEC 3/4 lub mniejszym; DVB-S2/8PSK z FEC 2/3 lub mniejszym). Wykaz transponderów można znaleźć na łamach SAT Kuriera. Następnie delikatnie korygujemy azymut (lekko obracamy w prawo, stojąc z tyłu za czaszą), czekamy kilkanaście sekund aż odbiornik przetworzy informacje i weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. Czynności należy powtarzać do uzyskania maksymalnego poziomu sygnału. Później ustawienie anteny należy korygować na innych transponderach w słabszych wiązkach. Pamiętajmy, że jeden z satelitów Es’hail 1 jest umieszczony na 25,5°E i potrzebna będzie delikatna korekta azymutu w prawo.

Dla zapewnienia poprawnego odbioru większości transponderów z Badr i Es’hail w Polsce zaleca się stosowanie anten od 270 cm (im większa czasza, tym końcowe wyniki będą lepsze). Na mniejszych antenach od 150 cm odbierzemy mniej kanałów oraz nie wszystkie z nich będą dostępne cały czas ze względu na duże wahania poziomu sygnału w ciągu doby.

Czy arabskie kanały mogą być ciekawe?

Serwisy informacyjne, rozmowy w studio, raporty z walk na Bliskim Wschodzie, arabskie telenowele i transmisje rytuałów muzułmańskich. Do takiego obrazu przyzwyczailiśmy się oglądając liczne stacje arabskie, dostępne w rodzimych platformach satelitarnych. Oferta darmowych kanałów arabskich na systemach Badr/Es’hail to już zupełnie inny świat. Czy ciekawy? Na pewno tak.

Panarabskie konglomeraty medialne

Alkass Sports Channel to grupa ośmiu kanałów sportowych z Kataru. Oficjalnie nazywa się Al Dawri wal Kass, co oznacza „Ligę i Puchar po arabsku”, ponieważ początkowo transmitowała krajową piłkę nożną. Alkass został uruchomiony w czerwcu 2006 r. jako drugi kanał sportowy z Kataru po Al Jazeera Sports. Szybko przyciągnął widzów dzięki niezrównanej liczbie sportów krajowych, zwłaszcza z zawodów piłkarskich. Nie wszystkie kanały Alkass Sports Channel są darmowe. Niektóre stanowią część płatnej oferty beIN.
 
Alkass Five HD

beIN Media Group jest niekwestionowanym liderem praw do piłki nożnej w całej Europie oraz we wszystkich 23 krajach MENA. Jest wyłącznym dystrybutorem Premier League oraz niezrównanej biblioteki filmów, seriali, rozrywki i programów dziecięcych. Większość oferty jest zaszyfrowana, ale niektóre kanały są nadawane FTA.
 
beIN Sports HD

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

190 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału...

669 zł Więcej...
reklama