reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polsat Sport obchodzi 20. urodziny

dodano: 2020-08-11 08:07 | aktualizacja: 2020-08-11 11:25
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Telewizja Polsat/satkurier.pl

Polsat Sport 20 lat 11 sierpnia 2000 roku, czyli dokładnie 20 lat temu, wystartował Polsat Sport. Bezpośrednim impulsem do powstania tego kanału było pozyskanie przez Telewizję Polsat praw do transmisji elitarnej Ligi Mistrzów UEFA oraz piłkarskich Mistrzostw Świata w Korei i Japonii. Przełamanie monopolu publicznego nadawcy na pokazywanie meczów reprezentacji Polski oznaczało zupełnie nową jakość transmisji sportowych oraz otwarcie zawodu komentatora dla wielu utalentowanych dziennikarzy.

Polsat Sport
Polsat Sport 20 lat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszym wydarzeniem, jakie pokazano na antenie Polsatu Sport, był mecz Bundesligi, nadawany ze studia w Wiązownej, gdzie ustawiono wóz transmisyjny.
 

- Było upalne lato 2000 roku, a my w lasach pod Wiązowną, w obiektach przedwojennej „Dwójki”, zainstalowaliśmy stanowiska do komentowania meczów piłkarskiej Bundesligi. Co zupełnie nietypowe i dzisiaj uznane byłoby za działanie wbrew telewizyjnej sztuce – przyjmowaliśmy sygnał z Niemiec w wozie transmisyjnym, dodawaliśmy komentarz na improwizowanych stanowiskach komentatorskich w piwnicach pamiętających najbardziej spektakularne akcje przedwojennego wywiadu i wysyłaliśmy do centrów nadawczych Cyfrowego Polsatu. Tak 11 sierpnia 2000 roku zadebiutował Polsat Sport – uruchomiony bardziej sposobem i innowacyjnym pomysłem niż jakimś gigantycznym kapitałem. I ta zasada niespodziewanie została naszym zawodowym motto w Polsacie na lata. Szybko, dobrze i… tanio - powiedział Marian Kmita, dyrektor ds. sportu w Telewizji Polsat (cały felieton pod tym linkiem).

Sport zawsze stanowił ważną część oferty programowej Telewizji Polsat, a od dwudziestu lat jest jednym z jej fundamentów. Właściciel stacji - Zygmunt Solorz - sukcesywnie zwiększał liczbę transmisji oraz portfolio dyscyplin. Wielkim orędownikiem tych działań był niezapomniany Piotr Nurowski, jeden z najbliższych współpracowników Zygmunta Solorza, wielki fan sportu i jeden z ojców sukcesu Polsatu Sport. Późniejszy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego odegrał olbrzymią rolę w stworzeniu kanału przeznaczonego wyłącznie dla transmisji sportowych.

​​​Obok piłki nożnej fundamentami, na których Polsat Sport budował swoją tożsamość, były siatkówka, boks i MMA. Istotną rolę w historii kanału odgrywają też koszykówka, żużel, Formuła 1, tenis, łyżwiarstwo i kolarstwo. Jednak to właśnie triumwirat futbolu, siatkówki i sportów walki uczynił z Polsatu Sport jeden najchętniej oglądanych kanałów sportowych w Polsce. Stacja wypromowała wiele sportowych ikon i z biegiem lat urosła do rangi mecenasa krajowego sportu.

Zakończone triumfem Biało-Czerwonych Mistrzostwa Świata siatkarzy 2014, Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych 2016 czy World Games 2017 to tylko kilka zorganizowanych w Polsce prestiżowych imprez sportowych, stanowiących potężne wyzwania produkcyjne, którym sprostała redakcja Polsatu Sport. Równie wielkim sukcesem była obsługa piłkarskich Mistrzostw Świata 2002 i 2006 oraz UEFA Euro 2008 i 2016 bezpośrednio z krajów organizujących te imprezy.

Polsat Sport stale wyznacza trendy i kierunki rozwoju produkcji telewizyjnej. Od 2007 roku nadaje w rozdzielczości HD, wykorzystując pierwsze w Polsce wozy transmisyjne dedykowane tej technologii. Stacja stworzyła własny kanon relacji meczów siatkarskich, który doceniły europejskie oraz światowe władze tej dyscypliny. Audycje studyjne Polsatu Sport zyskały nową perspektywę i wartość dzięki szerokiemu wykorzystaniu grafiki trójwymiarowej i rzeczywistości rozszerzonej.
 

– Dziś Polsat Sport na pewno jest czymś więcej niż tylko grupą kanałów telewizyjnych. To marka, która wpływa na projekty sportowe i jest szanowana wśród międzynarodowych federacji, takich jak FIFA, UEFA, FIVB czy CEV. Jesteśmy często zapraszani do konsultacji różnych projektów, nie tylko w kategorii stacji telewizyjnej, ale także instytucji, która ma doświadczenie organizacyjne. Myślę, że przez te dwie dekady wykonaliśmy kawał roboty misyjnej i istotnie wpłynęliśmy na rozwój polskiego sportu, podnosząc rangę dyscyplin które transmitujemy – ocenił Marian Kmita, dyrektor ds. sportu w Telewizji Polsat.

Obecnie Polsat Sport to rodzina 6 kanałów telewizyjnych. Równolegle z Polsatem Sport, Polsatem Sport Extra, Polsatem Sport News i Polsatem Sport Fight funkcjonują dwie anteny z segmentu premium - Polsat Sport Premium 1 i 2, które w całości są dedykowane najlepszym piłkarskim rozgrywkom świata: Lidze Mistrzów i Lidze Europy UEFA. W ciągu dwóch dekad kanały te wyemitowały setki tysięcy godzin transmisji, z czego wiele na żywo.

Polsat Sport prężnie działa także w internecie. Od 2013 roku pod jego marką funkcjonuje multimedialny portal polsatsport.pl, stanowiący źródło wysokiej jakości aktualnych informacji sportowych z kraju i ze świata.

Zasięg techniczny Polsatu Sport to obecnie ponad 7 mln gospodarstw domowych. Kanał jest dostępny w ofercie blisko 350 sieci kablowych. Można go też oglądać w serwisie rozrywki internetowej Ipla.

Siłą Polsatu Sport od zawsze są dziennikarze i komentatorzy. Na przestrzeni dwóch dekad istnienia kanał zgromadził przed swoimi kamerami i mikrofonami prawdziwą śmietankę polskich publicystów i sprawozdawców sportowych. Każdy kibic piłki nożnej i siatkówki zna głosy oraz twarze Bożydara Iwanowa, Mateusza Borka czy Jerzego Mielewskiego. Ten trzeci w Polsacie Sport przeszedł całą drogę od stażysty do twarzy stacji. Mało kto może pochwalić się takim komentatorskim CV, jak duet Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga, którzy towarzyszyli widzom przy okazji wszystkich sukcesów polskich siatkarzy i siatkarek w XXI wieku. Regularnie w kabinach komentatorskich i studiach Polsatu Sportu zasiadają Andrzej Person, Zbigniew Boniek, Roman Kołtoń czy prawdziwa ikona radiowego mikrofonu Andrzej Janisz. Stałymi współpracownikami stacji byli nieodżałowani Bohdan Tomaszewski i Jerzy Kulej. W żadnym innym kanale sportowym tak wielkiej roli nie odgrywa płeć piękna. Karolina Szostak, Paulina Chylewska, Katarzyna Nowak, Aleksandra Szutenberg czy Justyna Kostyra to tylko kilka z dziennikarek Polsatu Sport na co dzień tworzących programy tej stacji.
 
Jerzy Mielewski i Krzysztof Wanio od lat odpowiadają za najważniejsze wydarzenia siatkarskie w Polsacie Sport, fot. Polsat

Polsat Sport niezmiennie odkrywa, buduje i wspiera sportowych bohaterów. To właśnie za pośrednictwem tego kanału kibice śledzili kariery Agnieszki Radwańskiej, Łukasza Kubota, Jerzego Janowicza, Zbigniewa Bródki, Adama Wójcika, Tomasza Adamka czy legendarnych szczypiornistów Bogdana Wenty. Obecnie do głosu dochodzi pokolenie ich następców, jak choćby Hubert Hurkacz, Iga Świątek, Natalia Maliszewska, Magdalena Stysiak, Jan Błachowicz czy Adam Kownacki. Ich dokonania komentują zaś Artur Wichniarek, Dariusz Dziekanowski, Łukasz Kadziewicz, Przemysław Saleta i wielu innych emerytowanych sportowców, dla których widzowie przez minionych dwadzieścia lat włączali Polsat Sport.

Zobacz materiał wideo przygotowany z okazji 20-lecia Polsatu Sport.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap Plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie z HDMI materiału wideo wysokiej rozdzielczości...

439 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

220 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ SE HEVC HD Multistream

Najnowsza wersja satelitarnego odbiornika Octagon SX88+ SE HD, z DX...

249 zł Więcej...
reklama