reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Śniegu już nigdy nie będzie” Arte i BR walczy o Oscara

dodano: 2020-08-12 03:09
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat Komisja Oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) zdecydowała, że film „Śniegu już nigdy nie będzie” będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. Producentami filmu są Lava Films i Match Factory Productions, koproducentami Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Kino Świat, DI-Factory, Bayerischer Rundfunk (BR) i Arte, współfinansowany jest przez PISF, Film und Medienstiftung NRW, Deutscher Filmförferfonds, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-Niemiecki Fundusz Flmowy, Cinecopro Award i Amsterdam Post Lab, agent sprzedaży to The Match Factory, dystrybutor w Polsce - Kino Świat.

Oscars


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) Radosława Śmigulskiego zdecydowała, że „Śniegu już nigdy nie będzie” - najnowszy film duetu Małgorzata Szumowska - Michał Englert - będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. Światowa premiera polskiej produkcji odbędzie się w „Konkursie głównym” tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W ubiegłym tygodniu organizatorzy odwołanego z powodu pandemii Telluride Film Festival opublikowali listę filmów, które zakwalifikowały się do „Konkursu głównego” - tam również pojawi się najnowsze dzieło twórców „Twarzy” i „Body/Ciało”.  93. gala wręczenia Nagród Akademii odbędzie się w niedzielę, 25 kwietnia 2021 roku.

- Tytułowy śnieg może się wieloznacznie kojarzyć - chociażby ze śmiertelnym żywiołem albo poczuciem bezpieczeństwa, baśniowym powrotem do krainy dzieciństwa. Choć dziś zapewne najbardziej kojarzy się ze zniszczeniem, jakie człowiek wywołał w eko klimacie ziemi, doprowadzając do zmian, przez które śnieg widuje się coraz rzadziej.  Bohaterowie naszego filmu, w większości skupieni na własnym, małym, wygodnym świecie , zbyt dużo o tym nie rozmyślają, jednak nie wiedząc czemu  zmagają się z poczuciem jakiejś wewnętrznej, duchowej pustki i niezrozumiała tęsknotą za czymś nieokreślonym. Są to różne tęsknoty, za bliskością, dotykiem, seksem, zrozumieniem, wolnością. Są bogaci, syci od strony materialnej, ale głodni duchowo, choć w sposób zupełnie nieuświadomiony. Ich fantazje ogniskują się w jednym - obcym przybyszu, w którym przeglądają się jak w lustrze. On przynosi im wytchnienie. Trudno powiedzieć czy to iluzoryczne, czy prawdziwe doświadczenie, tak jak trudno czasem odróżnić nam własną projekcję od rzeczywistości. Czy magiczny las, do którego przenosi ich przybysz, jest tylko wytworem ich lęków i pragnień, czy istnieje naprawdę. Film nasz, mamy nadzieję, skrywa jakąś tajemnicę, chcieliśmy pobudzić widzów do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego Europejczyka. Zagrać na indywidualnych skojarzeniach, nienachalnie zadać parę pytań,  bez tezy i z humorem

- mówią Małgorzata Szumowska i Michał Englert.


Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się on - atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od 'gorszego' świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich. W filmie występują: ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff („Stranger Things” i „Mission: Impossible - Rogue Nation”) oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.
 
„Śniegu już nigdy nie będzie” - o filmie - obsada: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot, reżyseria: Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem, scenariusz: Michał Englert i Małgorzata Szumowska, zdjęcia: Michał Englert, montaż: Jarosław Kamiński i Agata Cierniak, dźwięk: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Marcin Jachyra, kierownictwo produkcji: Dagmara Bagnecka i Stefaan Schieder, scenografia: Jagna Janicka, kostiumy: Katarzyna Lewińska, charakteryzacja Waldemar Pokromski, producenci: Agnieszka Wasiak, Mariusz Włodarski, Viola Fügen, Michael Weber, Małgorzata Szumowska i Michał Englert, produkcja: Lava Films i Match Factory Productions, koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Kino Świat, DI-Factory, w koprodukcji z Bayerischer Rundfunk, we współpracy z Arte, projekt współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film und Medienstiftung NRW, Deutscher Filmförferfonds, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-Niemiecki Fundusz Flmowy, Cinecopro Award i Amsterdam Post Lab, agent sprzedaży: The Match Factory, dystrybucja w Polsce: Kino Świat.
 
Agata Kulesza w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie”, foto: Lava Films/Match Factory Productions/Kino Świat
Agata Kulesza w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie”, foto: Lava Films/Match Factory Productions/Kino Świat
Weronika Rosati w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie”, foto: Lava Films/Match Factory Productions/Kino Świat
Weronika Rosati w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie”, foto: Lava Films/Match Factory Productions/Kino Świat
Maja Ostaszewska w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie”, foto: Lava Films/Match Factory Productions/Kino Świat
Maja Ostaszewska w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie”, foto: Lava Films/Match Factory Productions/Kino Świat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...