reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UHD HDR staje się normą

dodano: 2020-08-11 20:54 | aktualizacja: 2020-08-13 11:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Deutschen TV-Plattform/satkurier.pl

UHDR-Digital-Plattform-DE-UHD-logo-360px.jpg Technologia UHD HDR staje się normą. 2,2 z 3,2 mln sztuk telewizorów sprzedanych w Niemczech w pierwszej połowie 2020 roku to urządzenia UHD. Prawie wszystkie telewizory UHD sprzedane w tym czasie obsługują High Dynamic Range (HDR). W niemieckich gospodarstwach domowych dostępnych jest coraz więcej telewizorów UHD z technologią HDR - od 2015 roku sprzedano łącznie 14 mln sztuk telewizorów UHD HDR. Dane te pochodzą z raportu Deutschen TV-Plattform.

Deutschen TV-Plattform
UHD HDR Deutschen TV-Plattform


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Stale rosnąca liczba widzów w Niemczech jest w stanie technicznie cieszyć się treściami UHD w doskonałej jakości obrazu - powiedziała Carine Chardon, dyrektor zarządzająca Deutschen TV-Plattform.

Według GfK Retail & Technology, w Niemczech w pierwszej połowie 2020 roku sprzedano około 3,2 mln sztuk telewizorów, z czego prawie 70 proc. (2,2 mln) stanowiły urządzenia UHD. Prawie wszystkie (97 proc.) sprzedane telewizory UHD obsługują technologię High Dynamic Range (HDR) i mogą wyświetlać treści o znacznie większym zakresie kontrastu i bardziej naturalnych kolorach z mniejszą gradacją.
 

- Dlatego pożądane jest, aby produkcja filmów, seriali, programów, dokumentów i wydarzeń sportowych na żywo w UHD HDR również przyspieszyła, aby zlikwidować lukę między liczbą urządzeń w gospodarstwach domowych a dostępnością treści - dodała Carine Chardon.

Istnieje również wyraźny trend odnośnie obsługiwanych standardów HDR. Do 2017 roku prym wiodły statyczne HDR10 i HLG (Hybrid Log Gamma). W ich przypadku kluczowe dane dotyczące kontrastu i jasności są ustawiane raz dla każdego materiału. Od 2018 roku dostarczanych jest coraz więcej urządzeń UHD, które obsługują również dynamiczne HDR, w tym Dolby Vision czy HDR10+. W tym przypadku dane są ustalane osobno dla każdej sceny, a nawet dla pojedynczego kadru.

W pierwszej połowie 2020 roku zakupiono w Niemczech około 1,6 mln sztuk telewizorów UHD HDR, które oprócz HDR10 i HLG obsługują również dynamiczny HDR. 300 tys. z nich to modele, które wspierają wszystkie wymienione wcześniej standardy HDR.
 

- W ciągu ostatnich 5 lat sprzedano łącznie prawie 14 mln sztuk telewizorów UHD z HDR. Zatem można mówić o zmianie warty jeśli chodzi o rynek telewizorów. UHD HDR staje się normą - powiedziała Carine Chardon.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii UHD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...