reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Mikronacje” w Discovery Channel

dodano: 2020-08-19 02:07
autor: Łukasz Knapik | źródło: Discovery

Discovery Channel „Mikronacje” Mikronacje to światowy ewenement. Minipaństwa, którym udało się ustanowić pewną formę niezawisłości. Niektóre zrzeszają kilka tysięcy osób, inne są wielkości jednej rodziny. Różnią się niemal wszystkim - rozmiarem terytorium, ustrojem politycznym i populacją, ale łączy je jedno - powstały jako wyraz wolności i niezależności. W środę, 19 sierpnia br. o godz. 22:00 w filmie dokumentalnym „Mikronacje” telewizja Discovery Channel przedstawi przykłady takich lokalnych niepodległości.

Discovery Channel „Mikronacje” łódź statek pojazd maszyna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Księstwo Seborga to miasteczko o powierzchni 14 km2. Administracyjnie leży w prowincji Liguria w północno-zachodnich Włoszech, ale - jak twierdzą jego mieszkańcy - nigdy nie stało się ono częścią zjednoczonych Włoch. Swoją suwerenność mieszkańcy oparli na dokumentach szczelnie zamkniętych w watykańskich archiwach. Minipaństwo posiada własny hymn, flagę i walutę. Ma także drużynę piłkarską, a nawet Komitet Olimpijski, choć nieuznawany przez międzynarodową federację.

Užupis to kolejny nietuzinkowy przykład lokalnych dążeń do samostanowienia. Republika ukształtowała się pod koniec lat 90. XX wieku jako primaaprilisowy żart w wileńskim Zarzeczu. Ma się jednak dobrze aż do dziś, a jej mieszkańcy posiadają jedną z najbardziej przedziwnych konstytucji na świecie. Nadaje ona im prawo do bycia leniwymi, szczęśliwymi, a nawet zapłakanymi. Dokument przetłumaczono na ponad 50 języków, Do żartobliwie wyzwolonych republikanów może dołączyć każdy, bez względu na narodowość czy miejsce zamieszkania.

W programie widzowie poznają też niewielką szkocką wyspę zamieszkiwaną przez potomków Wikingów. Niepodzielną władzę sprawuje tu Ian Pierwszy, przed założeniem monarchii znany jako Ian McWhinney. Jest też królowa Jess i monarsze dzieci - królewny Isla i Iona oraz najmłodszy obywatel, królewicz Finlay. Każdego dnia władca Islonii wypływa na przybrzeżne wody. Na co dzień jednak król Ian to  rolnik i gospodarz, co sprawia, że jest bodaj jedynym w dziejach urzędującym monarchą pracującym fizycznie.
 
Kadr z programu „Mikronacje”, foto: Discovery
Kadr z programu „Mikronacje”, foto: Discovery


„Mikronacje” - emisja w środę, 19 sierpnia 2020 roku o godz. 22:00 w Discovery Channel.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - wersja uznanego...

459 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...
reklama