reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Mikronacje” w Discovery Channel

dodano: 2020-08-19 02:07
autor: Łukasz Knapik | źródło: Discovery

Discovery Channel „Mikronacje” Mikronacje to światowy ewenement. Minipaństwa, którym udało się ustanowić pewną formę niezawisłości. Niektóre zrzeszają kilka tysięcy osób, inne są wielkości jednej rodziny. Różnią się niemal wszystkim - rozmiarem terytorium, ustrojem politycznym i populacją, ale łączy je jedno - powstały jako wyraz wolności i niezależności. W środę, 19 sierpnia br. o godz. 22:00 w filmie dokumentalnym „Mikronacje” telewizja Discovery Channel przedstawi przykłady takich lokalnych niepodległości.

Discovery Channel „Mikronacje” łódź statek pojazd maszyna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Księstwo Seborga to miasteczko o powierzchni 14 km2. Administracyjnie leży w prowincji Liguria w północno-zachodnich Włoszech, ale - jak twierdzą jego mieszkańcy - nigdy nie stało się ono częścią zjednoczonych Włoch. Swoją suwerenność mieszkańcy oparli na dokumentach szczelnie zamkniętych w watykańskich archiwach. Minipaństwo posiada własny hymn, flagę i walutę. Ma także drużynę piłkarską, a nawet Komitet Olimpijski, choć nieuznawany przez międzynarodową federację.

Užupis to kolejny nietuzinkowy przykład lokalnych dążeń do samostanowienia. Republika ukształtowała się pod koniec lat 90. XX wieku jako primaaprilisowy żart w wileńskim Zarzeczu. Ma się jednak dobrze aż do dziś, a jej mieszkańcy posiadają jedną z najbardziej przedziwnych konstytucji na świecie. Nadaje ona im prawo do bycia leniwymi, szczęśliwymi, a nawet zapłakanymi. Dokument przetłumaczono na ponad 50 języków, Do żartobliwie wyzwolonych republikanów może dołączyć każdy, bez względu na narodowość czy miejsce zamieszkania.

W programie widzowie poznają też niewielką szkocką wyspę zamieszkiwaną przez potomków Wikingów. Niepodzielną władzę sprawuje tu Ian Pierwszy, przed założeniem monarchii znany jako Ian McWhinney. Jest też królowa Jess i monarsze dzieci - królewny Isla i Iona oraz najmłodszy obywatel, królewicz Finlay. Każdego dnia władca Islonii wypływa na przybrzeżne wody. Na co dzień jednak król Ian to  rolnik i gospodarz, co sprawia, że jest bodaj jedynym w dziejach urzędującym monarchą pracującym fizycznie.
 
Kadr z programu „Mikronacje”, foto: Discovery
Kadr z programu „Mikronacje”, foto: Discovery


„Mikronacje” - emisja w środę, 19 sierpnia 2020 roku o godz. 22:00 w Discovery Channel.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Triax TMS 9x4P

Markowy (duński) multiswitch Triax TMS 9x4P rozdziela sygnał niezależnie z...

375 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...
reklama