reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Hrobacza Łąka i góra Żar

dodano: 2020-07-30 20:01 | aktualizacja: 2020-08-21 12:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - góra Żar Obok opisywanych w osobnym artykule Czupla, Magurki Wilkowickiej i Leskowca, innymi szczytami Beskidu Małego wartymi zobaczenia są Hrobacza Łąka i góra Żar. Hrobacza Łąka słynie z olbrzymiego żelaznego krzyża, natomiast góra Żar wyróżnia się obecnością zbiornika wodnego wykorzystywanego na potrzeby elektrowni oraz unoszącymi się nad szczytem szybowcami i paralotniami. Podczas czerwcowego spaceru upiekłam dwie pieczenie na jednym ogniu, mimo iż masywy te rozdzielone są nurtami rzeki Soły, a więc i nisko położoną doliną.

Beskid Mały - góra Żar


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przebyta przeze mnie trasa mierzy 18,4 km, przy sumie podejść około 1 km i przewyższeniu zaledwie około 500 m. Oczywiście można wejść danego dnia tylko na Hrobaczą Łąkę albo tylko na górę Żar. Wtedy spacer jest znacznie krótszy. Pętla z uwzględnieniem Hrobaczej Łąki mierzy około 10 km, a długość trasy w obie strony na górę Żar, od zapory Porąbka, wynosi 7,5 km.
 

Hrobacza Łąka

Wędrówkę na Hrobaczą Łąkę (alternatywny zapis: Chrobacza Łąka) rozpoczęłam z niewielkiego parkingu w miejscowości Międzybrodzie Bialskie, znajdującego się przy drodze wojewódzkiej nr 948. W pobliżu tego miejsca rozpościera się piękny widok na górę Żar, a z samego parkingu można zejść schodkami do malutkiej, dzikiej plaży nad Jeziorem Międzybrodzkim, cenionej przez amatorów pływania i wędkarzy.
 
Na tle Jeziora Międzybrodzkiego
Widok z okolic parkingu na Jezioro Międzybrodzkie i górę Żar

Pierwszy, półkilometrowy odcinek szlaku prowadzi wzdłuż ruchliwej drogi. Potem skręca w lewo, w asfaltową ulicę Alojzego Koniora, która w początkowym fragmencie wije się w górę po stromym zboczu porośniętym lasem. Następnie żółty szlak prowadzący na Hrobaczą Łąkę wiedzie wśród wiejskich zabudowań osiedla Żarnówka Duża. Jest to też okazja do zrobienia drobnych zakupów w lokalnym sklepiku spożywczym.
 
Antena skąpana w zieleni
Widok na górę Żar z ulicy Alojzego Koniora w Międzybrodziu Bialskim (żółty szlak)

Regularny las zaczyna się dopiero 2 km od skrzyżowania DW948 z ulicą Koniora. Część osób podjeżdża samochodem na skraj lasu lub nawet dalej, niemalże pod samo schronisko, jednak trzeba mieć na uwadze, że droga, częściowo asfaltowa, jest miejscami bardzo zniszczona.
 
Żółty szlak na Hrobaczą Łąkę

Aby dojść na szczyt Hrobaczej Łąki (828 m n.p.m.), należy pokonać kolejne 2 km, przechodząc w końcowym odcinku trasy przez zarastającą już polanę i mijając prywatne schronisko turystyczne na Hrobaczej Łące, z miejscem na ognisko.
 
Schronisko turystyczne na Hrobaczej Łące
Schronisko turystyczne na Hrobaczej Łące w latach 1935-39, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 199 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...