reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Hrobacza Łąka i góra Żar

dodano: 2020-07-30 20:01 | aktualizacja: 2020-08-21 12:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - góra Żar Obok opisywanych w osobnym artykule Czupla, Magurki Wilkowickiej i Leskowca, innymi szczytami Beskidu Małego wartymi zobaczenia są Hrobacza Łąka i góra Żar. Hrobacza Łąka słynie z olbrzymiego żelaznego krzyża, natomiast góra Żar wyróżnia się obecnością zbiornika wodnego wykorzystywanego na potrzeby elektrowni oraz unoszącymi się nad szczytem szybowcami i paralotniami. Podczas czerwcowego spaceru upiekłam dwie pieczenie na jednym ogniu, mimo iż masywy te rozdzielone są nurtami rzeki Soły, a więc i nisko położoną doliną.

Beskid Mały - góra Żar


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zapora Porąbka

Niewątpliwą atrakcją Beskidu Małego jest zapora w Porąbce, spiętrzająca wody Soły, która została uroczyście otwarta w grudniu 1936 roku. Ta betonowa konstrukcja powstała według projektu prof. Gabriela Narutowicza i inż. Tadeusza Baeckera. Wysokość maksymalna zapory wynosi 37,3 m, długość w koronie 260 m, szerokość w podstawie 18,3 m, a w koronie 8,9 m. Posiada pięć sekcji przelewowych zamykanych zasuwami płaskimi. Więcej na temat zapory można przeczytać pod tym linkiem. Archiwalne fotografie można podejrzeć tutaj.
 
Zapora Porąbka
Widok z zapory Porąbka na rzekę Sołę. I antena

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar

W Międzybrodziu Bielskim, nad wschodnim brzegiem zbiornika na Sole, działa Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar zarządzana przez spółkę PGE Energia Odnawialna. Jej wyjątkowość polega na tym, że zbudowano ją wewnątrz góry i jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce oraz jedyną elektrownią podziemną w naszym kraju.

Elektrownia została wybudowana w latach 1971-1979. Zakończenie rozruchu i przekazanie elektrowni do eksploatacji nastąpiło 31 grudnia 1979 roku. Elektrownia, jako zbiornik dolny wykorzystuje Jezioro Międzybrodzkie, natomiast zbiornik górny (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar. Wszystkie podstawowe urządzenia elektrowni: hydrozespoły, transformatory, oraz nastawnia elektrowni umieszczone są w podziemnej komorze o długości 123 m, szerokości 27 m i wysokości 40 m.
 
Budowa elektrowni i zbiornika na górze Żar - 1977 rok, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak informuje PGE, elektrownia może pracować z mocą 500 MW przez 4 godziny dziennie - co pozwoliłoby zasilić w energię elektryczną kilkaset tysięcy gospodarstw domowych - jednak jej podstawowe zadanie jest inne. Działa bowiem na potrzeby systemu elektroenergetycznego, w pracy szczytowej, regulacyjnej i interwencyjnej.

Z uwagi na epidemię elektrownia jest niedostępna dla zwiedzających aż do odwołania (stan na sierpień 2020 roku). Standardowo trasa wycieczki obejmuje: przejście od bramy wjazdowej do budynku głównego, projekcję filmu, prelekcję przy makiecie przestrzennej elektrowni, zejście sztolnią komunikacyjną na poziom podstawowy komory elektrowni, przejście obok silników rozruchowych do nastawni, wyjście sztolnią ewakuacyjną do sztolni komunikacyjnej oraz powrót do budynku głównego. Cennik biletów znajduje się pod tym linkiem.

Góra Żar

Odcinek czerwonego szlaku między zaporą Porąbka a górą Żar (761 m n.p.m.) ma długość około 3,5 km. Najpierw prowadzi łagodnie wśród zabudowań ulicą Łazki, a następnie odbija w lewo w ulicę Łukową. Tam z kolei przechodzi w bardziej strome podejście leśną drogą. Po około 1 km marszu oczom wyłania się polana widokowa i olbrzymie słupy elektroenergetyczne. Są też ławeczki, stół i miejsce na ognisko. Należy uważać, by na pobliskim rozejściu dróg nie zboczyć na czarny szlak, który prowadzi do Kozubnika - przysiółka wsi Porąbki. To skrzyżowanie od szczytu góry Żar dzieli odcinek zaledwie kilkuset metrów.
 
Ogromne słupy elektroenergetyczne przy czerwonym szlaku na górę Żar
Widok na górę Żar z polany przy czerwonym szlaku
Słupy elektroenergetyczne, w tle Jezioro Czanieckie
Ostatni fragment podejścia na szczyt góry Żar

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...