reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wojennymi śladami dziadków" w BBC Brit

dodano: 2020-08-25 15:28 | aktualizacja: 2020-08-25 16:00
autor: Jan Borejko | źródło: BBC Brit

BBC Brit wojennymi sladami dziadków 360px.jpg „Wojennymi śladami dziadków" w BBC Brit to niezwykła seria dokumentalna, w której znani hollywoodzcy aktorzy podejmują fascynującą podróż w przeszłość, by prześledzić losy swoich dziadków podczas II wojny światowej oraz dowiedzieć się, jaką rolę odegrali w trakcie tego tragicznego w skutkach konfliktu.

BBC Brit
Kristin Scott Thomas BBC Brit sladami dziadkow 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ta poruszająca produkcja składa się z czterech filmów, z których każdy poświęcony jest historii jednej rodziny.

Śladami swoich przodków podążają Kristin Scott Thomas („Czas Mroku”, „Angielski pacjent”), Mark Rylance („Dunkierka”, „Most szpiegów”), Helena Bonham Carter („The Crown”, „Harry Potter”) oraz Carey Mulligan („Nie opuszczaj mnie”, „Wielki Gatsby”). Udają się do miejsc ważnych wojennych wydarzeń związanych z losami ich rodziny - od plaż Dunkierki po obozy jenieckie w Azji. 

Z jakimi dylematami zmagali się ich przodkowie? Jakie decyzje musieli podjąć? Bohaterowie poszukują odpowiedzi na wiele trudnych pytań dotyczących bolesnej przeszłości oraz losów swoich dziadków w czasach wojennej zawieruchy. Każdy z odcinków serialu to osobna opowieść przedstawiająca, jak sześć wojennych lat na zawsze odmieniło rodzinne dzieje i wpłynęło na losy całego świata.

Dziadek Carey Mulligan, Denzil Booth, przebył tysiące mil, by walczyć z Japończykami 
w ostatnich miesiącach wojny. Wykształcenie uniwersyteckie ułatwiło mu zostanie młodszym oficerem marynarki wojennej. Carey odkrywa, że w trakcie służby na pokładzie największego brytyjskiego okrętu wojennego Denzil tragicznie stracił swoich najbliższych przyjaciół w wyniku pierwszego w historii ataku japońskiego kamikadze. Decyduje się sama pojechać do Japonii, aby poznać kulturę Kamikaze z drugiej strony. Jest zszokowana wiekiem pilotów i koszmarem, jaki przeżył jej dziadek, kiedy sam przybył do Tokio.

Dziadkowie Heleny Bonham Carter nie byli konwencjonalnymi bohaterami wojennymi.
Nie walczyli w żadnych bitwach, za to uratowali niezliczoną liczbę ludzi. Helena bada historię swojego dziadka ze strony matki, Eduardo Proppera de Callejón. Hiszpański dyplomata Eduardo przeciwstawił się rozkazom swojego rządu i pomógł wielu osobom żydowskiego pochodzenia w ucieczce przed Holokaustem, gdy naziści najechali Francję. Helena dowiaduje się także, że jej babcia ze strony ojca, Lady Violet Bonham Carter z pasją walczyła o prawa kobiet i opowiadała się przeciwko antysemityzmowi. Violet, była nie tylko matką czworga dzieci, ale także aktywistką polityczną oraz wolontariuszką w trakcie nalotów bombowych. 

Dziadek Kristin Scott Thomas, William, służył jako dowódca w Królewskiej Marynarce Wojennej podczas II wojny światowej.
Chociaż przeżył bitwę pod Dunkierką i słynne lądowanie aliantów w Normandii, to nigdy nie opowiadał o swoich doświadczeniach wojennych. Kristin po raz pierwszy odkrywa, że uratował tysiące ludzi pod Dunkierką i przeżył horror rosyjskich konwojów arktycznych. Jej podróż okazują się dla niej szczególnie emocjonalna, kiedy spotyka rodziny ludzi, których uratował oraz weteranów, którzy służyli u jego boku. Kristin poznaje zaginiony rozdział historii swojej rodziny i odzyskuje brakujący medal dziadka.

Mark Rylance, aktor i działacz na rzecz pokoju, poznaje niezwykłą historię swojego dziadka, Osmonda Skinnera, który spędził prawie 4 lata jako japoński jeniec wojenny.
Mark odkrywa, jak Osmond, bankier HSBC, odważnie dołączył do Ochotniczych Sił Obronnych w Hongkongu i został wysłany na bitwę w obronie wyspy. Bez szkolenia wojskowego Osmond został szybko postrzelony i wzięty jako jeniec. W tym wzruszającym i porywającym odcinku Rylance odkrywa prawdziwą i szokującą historię, jak jego dziadek przeżył osławione obozy jenieckie w Hongkongu.

Łącząc dramatyczne wydarzenia historyczne z osobistymi anegdotami z życia rodzin naszych bohaterów, ta fascynująca seria bada uniwersalne tematy takie jak miłość, odwaga i poświęcenie, ujawniając niezwykłe historie zwykłych ludzi uwikłanych w jedną z największych tragedii w dziejach ludzkości. Nasze gwiazdy odbywają tę niezwykle poruszającą podróż z ogromnym szacunkiem i poczuciem dumy, ale także z nostalgią nad kruchością życia i wielkim współczuciem wobec wszystkich, którzy zginęli w wyniku tej okrutnej wojny.

„Wojennymi śladami dziadków" w BBC Brit
Premiera: 6 września  o godz. 21:00 
Sezon 1 (4 odcinki)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6934 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem SNR,...

299 zł Więcej...